08.09.2020 • 12 minút na prečítanie

Preventívna prehliadka: Všetko, čo potrebujete vedieť

RozhovorZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Každá preventívna prehliadka musí obsahovať všetko, čo stanovuje zákon. Je dobré vedieť, čo by mali vaši lekári vyšetriť na pravidelnej preventívke, aby ste si mohli overiť jej úplnosť.

Každý z nás má nárok na preventívnu prehliadku, ktorá zahŕňa všetky zákonom stanovené výkony. Ale sú aj prípady, keď má pacient pocit, že lekár ju neurobil tak, ako mal. Vtedy sa môže pacient opýtať svojej zdravotnej poisťovne, či mal v prehliadke naozaj všetko.

Ako by mala prebiehať preventívna prehliadka?

Najprv by sa mal lekár opýtať, či sa váš zdravotný stav zmenil od poslednej návštevy. Rovnako by nemali chýbať otázky ohľadom väčších výkyvov vášho organizmu, napríklad výrazné zmeny v hmotnosti, problémy s dýchaním alebo so spánkom.

Na otázky lekára odpovedajte úprimne a nič nezatajujte. Ak ste začali fajčiť alebo pravidelne či vo väčšej miere piť alkohol, priznajte to. Rovnako neopomeňte lieky, ktoré užívate. Ak má niekto z vašej rodiny vážnejšie ochorenie, či už vysoký krvný tlak, problémy so srdcom alebo ťažkosti psychického charakteru, lekárovi to povedzte.

Ošetrujúci lekár by mal tiež skontrolovať, či máte všetky povinné očkovania.

Ako nezabudnúť na preventívnu prehliadku

Keďže všeobecnú preventívnu prehliadku by mal dospelý človek absolvovať raz za 2 roky, ľahko sa môže stať, že na ňu jednoducho zabudne. Ak aj nie, postupom času pribudnú ďalšie typy prehliadok a v termínoch nastane chaos. Okrem preventívnej prehliadky u všeobecného lekára či lekára pre deti sa vás môže týkať aj prehliadka u gynekológa, urológa, gastroenterológa či zubného lekára.

Mnoho Slovákov preventívne prehliadky podceňuje, o čom svedčia napríklad štatistiky zdravotnej poisťovne Dôvera. Ukazujú, že na preventívku k všeobecnému lekárovi chodí len okolo 35 % poistencov. O niečo lepšie sú na tom každoročné zubné prehliadky, ktoré absolvuje takmer polovica poistencov.

Niektorí lekári vás na blížiaci sa termín vašej preventívky upozornia pozvánkou. Ak ten váš nerobí, chaos v termínoch viete vyriešiť tým, že si ich poznačíte do kalendára (aj online). Alebo si stiahnite mobilnú aplikáciu Dôvera, ktorá vás na prehliadku včas upozorní notifikáciou.

Čo všetko musí obsahovať preventívna prehliadka

Väčšina pacientov nevie, či ich preventívna prehliadka bola skutočne kvalitná a splnila všetko, čo mala. Každá totiž musí obsahovať výkony, ktoré sú stanovené v zákone. Jej náplň však závisí aj od veku pacienta.

Skutočne dôkladná prehliadka môže včas odhaliť zubný kaz, vysoký krvný tlak či poruchu metabolizmu. Skorým zistením príčiny je liečba každého ochorenia oveľa ľahšia. Čo sa teda robí na preventívnej prehliadke u jednotlivých lekárov?

  1. Všeobecný lekár pre dospelých
  2. Všeobecný lekár pre deti a dorast
  3. Gynekológ
  4. Urológ
  5. Gastroenterológ
  6. Zubný lekár

Preventívna prehliadka u všeobecného lekára

Cieľom preventívnej prehliadky u všeobecného lekára je včas odhaliť začínajúce ochorenie, čím môže výrazne prispieť k jeho účinnej liečbe v skorších štádiách, a teda aj k zlepšeniu kvality vášho života. 

Ako často chodiť preventívnu prehliadku u všeobecného lekára?

Všeobecná preventívna prehliadka sa u dospelých vykonáva raz za dva roky.

Ako prebieha a čo obsahuje preventívna prehliadka dospelých?

Prehliadka prebieha v ambulancii všeobecného lekára a mala by zahŕňať:

  • komplexné vyšetrenie organizmu 
  • odber krvi, na ktorý treba prísť nalačno
  • kontrolu stavu očkovania (napr. tetanus)
  • vyšetrenie pulzu a krvného tlaku
  • rozbor moču, ktorý ukáže výkonnosť obličiek
  • pečeňové testy
  • kontrolu hmotnosti a výšky
  • test na okultné (skryté) krvácanie v stolici u poistencov od veku 40 rokov, a vtedy, ak sa v rodine poistenca vyskytla rakovina hrubého čreva alebo konečníka
  • zisťovanie cholesterolu a triacylglycerolov u poistencov 17 a 18 ročných a nad 40 rokov

Bonus pre poistencov Dôvery: Ak máte v tomto roku nárok na preventívnu prehliadku a absolvujete ju od 16. júna do 30. septembra 2020 u svojho lekára, ktorý má zmluvu s laboratóriom Alpha medical, bezplatne vám otestujú aj protilátky na ochorenie Covid-19.

Zistiť viac o benefite

Preventívne pediatrické poradne a prehliadky

Prvý raz vaše bábätko vyšetria hneď v pôrodnici. Po prepustení z nemocnice máte ďalšie návštevy u detského lekára na starosti už vy. Preto po príchode domov bezodkladne kontaktujte pediatra a dohodnite si termín vstupnej prehliadky.

Deti by preventívnu prehliadku mali absolvovať deväťkrát do prvého roku života, potom desiaty raz vo veku 18 mesiacov. Od 3 do 18 rokov majú nárok na prehliadku raz za dva roky.

Ako prebieha a čo obsahuje preventívna prehliadka detí?

Preventívna prehliadka detí by mala zahŕňať:

  • komplexné pediatrické vyšetrenie
  • anamnézu 
  • vyšetrenie celkového stavu organizmu
  • váženie, meranie výšky, obvodu pása a pomeru medzi krkom a bedrom
  • vyšetrenie kože a svalového tonusu
  • vyšetrenie lymfatických uzlín

Očkovanie detí

Okrem pravidelných preventívnych prehliadok by ste nemali zabudnúť ani na očkovanie detí. Môžete ním predísť niektorým závažným ochoreniam. Dieťa totiž v porovnaní s dospelými má omnoho menej vyvinutý imunitný systém. 

Zdravotná poisťovňa Dôvera prepláca viaceré dobrovoľné očkovania, napríklad proti kliešťom, hepatitíde typu A a B či proti HPV.

Zistiť viac o preplácaných očkovaniach

Chcete mať prehľad o všetkých dôležitých informáciách o očkovaniach, preventívnych prehliadkach a míľnikoch vývoja vášho dieťaťa? Vyskúšajte službu Praktický Sprievodca rodiča.

Preventívna prehliadka u zubára

Zuby máte len jedny. Napriek tomu, že sa o ne dobre staráte, myslite aj na preventívne prehliadky u zubára. Práve tie môžu prípadný problém odhaliť včas a zachrániť váš chrup.

Ako často chodiť na prehliadky k zubárovi?

K zubnému lekárovi by ste mali chodiť pravidelne. Počet preventívnych prehliadok sa líši podľa od skupiny, do ktorej patríte:

  • Dospelí: Nárok na preventívnu prehliadku u zubára majú raz za rok.
  • Deti: Na prvú preventívnu prehliadku u zubára by malo ísť dieťa po dovŕšení jedného roku. Potom do svojich 18 rokov má nárok na prehliadku dvakrát ročne. Ideálne je rezervovať si termíny na jar a na jeseň.
  • Tehotné ženy: Na preventívnu prehliadku u zubára môžu ísť tehotné ženy dvakrát za rok. Odporúčame sa dať skontrolovať na začiatku a pred koncom tehotenstva.

Čo obsahuje preventívna prehliadka u zubára?

Prehliadka prebieha v ambulancii zubného lekára a mala by zahŕňať:

  • podrobnú prehliadku chrupu, parodontu a mäkkých tkanív ústnej dutiny 
  • kontrolu medzičeľustných vzťahov, vzájomného postavenia zubov 
  • stav dentálnej hygieny a hygienických návykov 
  • určenie indexov KPE a CPITN (ktorými je vyjadrený stav ďasien a kazivosť chrupu) 
  • vyšetrenie lymfatických uzlín pohmatom

Bonus pre poistencov Dôvery: Poisťovňa Dôvera vám preplatí výkony u zubára, ktoré si zvyčajne musíte hradiť sami, od januára 2021 až do výšky 150 eur. Patrí k nim napríklad dentálna hygiena či zubné plomby. Podmienkou je však absolvovanie zubnej preventívnej prehliadky v predchádzajúcom roku.

Zistiť viac o príspevku na zubára

Preventívna prehliadka u gynekológa

Preventívnu prehliadku u gynekológa absolvuje iba 36 % slovenských žien. Pritom nárok na ňu má raz ročne pre každá žena, ktorá buď dovŕšila vek 18 rokov, alebo od jej prvého tehotenstva. V žiadnom prípade ju nepodceňujte. Môže vás totiž upozorniť na závažné zdravotné problémy.

Ako prebieha a čo obsahuje preventívna prehliadka u gynekológa?

Prehliadka prebieha v ambulancii gynekológa a mala by zahŕňať:

  • podrobnú anamnézu
  • odborné poradenstvo
  • komplexné gynekologické vyšetrenie vrátane vyšetrenia prsníkov
  • vyšetrenie krčka maternice
  • ultrazvukové vyšetrenie pohlavných orgánov
  • ultrazvukové vyšetrenie prsníkov (raz za 2 roky)
  • tumor marker Ca 125 (špeciálne vyšetrenie žien s dokázanou mutáciou BRCA 1 génu alebo ak sa v rodine vyskytol zhubný nádor vaječníkov)
  • cytológia z krčka maternice (skríningové vyšetrenie, ktorým sa dá včas zistiť výskyt rakoviny)
  • röntgenové vyšetrenie prsníkov

Prehliadky v tehotenstve

Na prvé vyšetrenie by budúca mamička mala ísť najneskôr do 12. týždňa tehotenstva. Súčasťou prehliadky je vyšetrenie krvného tlaku, zistenie počiatočnej hmotnosti ženy a odber moču. Potom podstúpite vaginálne vyšetrenie, mikroskopické vyšetrenie krčku maternice a na záver vám vezmú krv.

Vzorka krvi sa odošle na sériu vyšetrení, ktoré majú za úlohu zistiť žltačku typu B, syfilis, HIV a protilátky na toxoplazmózu a rubeolu. Lekár výsledky zapíše do tehotenskej knižky, ktorá obsahuje aj celkový stav ženy.

Ako často chodiť v tehotenstve na prehliadky ku gynekológovi?

Do 36. týždňa tehotenstva je potrebné preventívne vyšetrenia absolvovať raz za 4 týždne. Potom sú kontroly intenzívnejšie – po 36. týždni by na ne žena mala chodiť raz za týždeň.

Ultrazvukové vyšetrenie

Dôležitú úlohu v prvom trimestri zohráva ultrazvuk. Ten totiž ukáže, kde sa nachádza plod, vďaka čomu môže lekár vylúčiť mimomaternicové tehotenstvo. Ultrazvuk tiež dokáže zachytiť tlkot srdca plodu. Vyšetrenie prostredníctvom ultrazvuku sa vykonáva trikrát:

  • v 10. týždni tehotenstva
  • v 20. týždni tehotenstva (už sa dá určiť pohlavie)
  • v 30. týždni tehotenstva

Kontrola po pôrode

Po pôrode sa pohlavné orgány čerstvej mamičky začnú vracať do pôvodného stavu. Preto je potrebná kontrola, ideálne 6 až 8 týždňov po pôrode. Lekár pri nej zisťuje hojenie pôrodných poranení, stav krčka maternice i stav maternice.

Preventívna prehliadka u urológa

Preventívnu prehliadku u urológa v skupine mužov nad 50 rokov na Slovensku dlhodobo využíva iba 13 % populácie. Návšteva urológa by však nemala byť strašiakom, ale uistením sa, že muž nemá žiaden skrytý problém. Cieľom tejto prehliadky je včasné odhalenie onkologických ochorení prostaty a mužských pohlavných orgánov.

Ako prebieha a čo obsahuje preventívna prehliadka u urológa?

Preventívna prehliadka prebieha v ambulancii lekára so špecializáciou v odbore urológia a mala by zahŕňať:

  • rodinnú anamnézu 
  • fyzikálne vyšetrenie 
  • vyšetrenie moču a močového sedimentu
  • odber krvi – vyšetrenie prostatického špecifického antigénu a kreatinínu
  • vyšetrenie prostaty cez konečník pohmatom 
  • vyšetrenie semenníkov pohmatom 
  • ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek

Ako často je potrebné chodiť k urológovi?

Návšteva urológa je potrebná u mužov starších ako 50 rokov, pričom majú nárok na jednu preventívnu prehliadku raz za tri roky. Toto vyšetrenie je hradené zdravotnou poisťovňou. Ak máte viac ako 40 rokov a vo vašej rodine sa vyskytol zhubný nádor prostaty (prvostupňové príbuzenstvo – otec, syn alebo súrodenec), máte nárok na prehliadku častejšie:

  • raz za tri roky v prípade hladiny onkomarkera PSA< 1,0 ng/ml 
  • raz za dva roky v prípade hladiny onkomarkera PSA < 1,1 ng/ml – 2,5 ng/ml
  • raz za rok v prípade hladiny onkomarkera PSA 2,6 ng/ml – 4,0 ng/ml

Preventívna prehliadka u gastroenterológa

Ak máte viac ako 50 rokov, máte nárok na preventívne gastroenterologické vyšetrenie. Ide o vyšetrenie hrubého čreva a konečníka, ktoré dokáže odhaliť predrakovinové štádiá.

Ako prebieha prehliadka u gastroenterológa?

Gastroenterologickým vyšetrením sa zisťujú polypy a včasné štádiá rakoviny. Pri zistení polypu alebo nádoru sa odoberie vzorka tkaniva, ktorá sa odošle na histologické vyšetrenie, a lekár polyp odstráni. Pacient sa tak vyhne náročnejším operáciám. Prehliadka by mala zahŕňať:

  • kolonoskopické vyšetrenie (vyšetrenie hrubého čreva)
  • odber vzorky tkaniva pri zistení nádoru alebo polypu
  • endoskopické odstránenie polypu
  • odoslanie biologického materiálu na histologické vyšetrenie

Ako často chodiť ku gastroenterológovi?

Vyšetrenie sa robí raz za 10 rokov. Gastroenterológ vykonáva aj skríning rakoviny konečníka a hrubého čreva. Robí ho pri pozitívnom teste na skryté krvácanie u mužov a žien nad 40 rokov raz za dva roky.

Ako koronavírus ovplyvnil preventívne prehliadky

V dôsledku súčasnej pandémie koronavírusu sa mení aj správanie ľudí. Zdravotná poisťovňa Dôvera spravila prieskum na vzorke 1000 respondentov, z ktorého vyplynulo, že všeobecného lekára pre pandémiu navštevuje až o 37 % menej pacientov a 33 % k nemu nechodí vôbec.

Redakcia portálu Lekar.sk
RozhovorZdravý život