12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Priapizmus

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Priapizmus je pretrvávajúca až bolestivá erekcia bez sexuálnej stimulácie. Trvá štyri i viac hodín. Neliečený priapizmus môže viesť k poškodeniu alebo zničeniu tkaniva penisu a k trvalej erektilnej dysfunkcii. Ide o zriedkavú diagnózu, zvyčajne postihuje mužov okolo 30. roku veku.

Liečba

Liečba závisí od typu priapizmu. Ak má pacient priapizmus s nízkym prietokom, z penisu sa pomocou injekcie odstráni nadbytočná krv a zastaví sa nedobrovoľná erekcia.

Ďalšia metóda liečby je injekčné podanie lieku priamo do penisu. Liečivo zmierni krvné cievy, ktoré následne prenesú krv do penisu a rozšíria cievy, ktoré krv odvádzajú. Zvýšený tok krvi by mal oslabiť erekciu. Ak nefunguje žiadna z týchto terapií, lekár môže odporučiť chirurgický zákrok, ktorý pomôže pri prechode krvi penisom.

Ak má pacient priapizmus s vysokým prietokom, nemusí byť potrebné okamžité liečenie. Tento typ priapizmu sa často stratí samovoľne, no lekár musí poznať stav. Najčastejšie sa používa domáca liečba ľadovými obkladmi, prípadne lekár odporučí chirurgickú operáciu na zastavenie prietoku krvi do penisu alebo na opravu poškodených tepien.

Ak problém spôsobuje iná choroba, je dôležité ju diagnostikovať a zamerať sa na jej liečbu. To isté platí, ak bol priapizmus spôsobený užívaním liekov. Treba ich identifikovať a s odporúčaniami lekára nahradiť, aby pacient utlmil problémy s erekciou.

Ako žiť s chorobou

Ak pacient dostane včasnú a správne cielenú liečbu, priapizmu sa zbaví. Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je dôležité, aby pri dlhšej erekcii naozaj vyhľadal pomoc a nečakal, kým odíde sama. Najmä ak je problém trvalý, nie je spôsobený poranením a nereaguje na liečbu ľadom, je nutná návšteva lekára. Keď sa muž rozhodne neliečiť, zvyšuje riziko trvalého poškodenia erekcie.

Príznaky

Symptómy ochorenia sa líšia v závislosti od toho, či má pacient priapizmus s nízkym, alebo s vysokým prietokom.

Ak ide o priapizmus s nízkym prietokom, muž môže zaznamenať erekcie trvajúce dlhšie ako štyri hodiny, pevný penis s mäkkou špičkou a bolesť penisu.

Nízky tok (ischemický priapizmus) sa môže opakovať. Keď sa príznaky objavia, nedobrovoľná erekcia môže trvať len niekoľko minút. Postupne sa vyskytuje častejšie a trvá čoraz dlhšie.

Pacient s priapizmom s vysokým prietokom má niektoré príznaky rovnaké ako pri priapizme s nízkym prietokom. Hlavný rozdiel je absencia bolesti.

Každá erekcia trvajúca viac ako štyri hodiny bez sexuálnej stimulácie sa považuje za stav, ktorý by mal skontrolovať lekár.

Vznik a príčiny

Normálna erekcia penisu nastáva z dôvodu stimulácie. Zvýšenie toku krvi do penisu spôsobuje erekciu. Keď stimulácia ustane, klesne prietok krvi a erekcia zmizne.

Pri priapizme je problém s prietokom krvi do penisu. Pohyb krvi tam a späť môže vyvolávať rôzne stavy. Najčastejšie ide o kosáčikovú anémiu (deformované červené krvinky), leukémiu alebo mnohopočetný myelóm. Asi 42 percent mužov, ktorí trpia kosáčikovou anémiou, riešia v určitom okamihu života priapizmus.

Priapizmus sa môže vyskytnúť aj vtedy, ak muž užíva vybrané lieky na predpis, nadmerne pije alkohol, užíva marihuanu a iné nelegálne drogy. Lieky na predpis, ktoré môžu ovplyvniť prietok krvi do penisu, sú lieky na erektilnú dysfunkciu, antidepresíva, alfa blokátory, lieky na úzkostné poruchy, na riedenie krvi, hormonálna liečba, lieky na poruchu pozornosti, na otravu oxidom uhoľnatým, lieky na poruchu metabolizmu alebo neurogénne poruchy a lieky na rakovinu penisu.

Príčinou môže byť aj zranenie. Keď krv uviazne v komore na erekciu, porušená tepna zabraňuje prirodzenému obehu krvi v penise. Zapríčiní to vysoký prietok alebo neischemický priapizmus.

Diagnostika

Aj keď oba typy priapizmu majú podobné príznaky, lekár musí vykonať diagnostické testy. Diagnostika prebieha na základe opísaných symptómov a vyšetrenia genitálnej oblasti. Testy používané na určenie typu priapizmu:

Meranie krvného plynu. Tento postup vyžaduje vloženie ihly do penisu a odber vzoriek krvi. Ak vzorka odhalí, že krv v penise je zbavená kyslíka, ide o priapizmus s nízkym prietokom. Ak vzorka odhalí jasnú červenú krv, ide o priapizmus s vysokým prietokom.

Krvné testy. Vzhľadom na to, že priapizmus môže byť spôsobený inými ochoreniami a poruchami krvi, lekár môže odobrať vzorku krvi na kontrolu hladiny červených krviniek a krvných doštičiek. Týmto spôsobom môže byť odhalená krvná porucha, rakovina a kosáčikovitá anémia.

Toxikologický test. Priapizmus súvisí aj s užívaním drog. Lekár odoberie vzorku moču na kontrolu látky v organizme.

Ultrazvuk. Lekári používajú ultrazvuk na meranie prietoku krvi v penise. Tento test tiež pomáha určiť, či je základnou príčinou priapizmu zranenie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť penisudlhšia erekciapenispriapizmus