Nárast hmotnosti môže byť v prvom rade spôsobený zvýšením príjmu potravy a jej nevhodným alebo príliš kalorickým obsahom. Pokiaľ však človek stravovacie návyky nezmenil a ani nevydáva viac energie, ide o priberanie označované ako neúmyselné. Často je spôsobené okolnosťami ako retencia tekutín, zápcha alebo tehotenstvo.
Medzi neúmyselné príčiny patria:
Tehotenstvo u žien – najčastejšiu ide o príčinu neúmyselného prírastku hmotnosti u žien. Táto zvýšená hmotnosť sa skladá z dieťaťa, placenty, plodovej vody, prekrvenia a zväčšujúcej sa maternice.
Menštruácia u žien – ženy môžu v čase periódy pociťovať retenciu vody a nadúvanie. Zmena hladín estrogénu a progesterónu môže spôsobiť periodický nárast hmotnosti a opätovne ustúpi, keď menštruačné obdobie skončí.
Hormonálne zmeny u žien – vo veku 45 až 55 rokov vstupujú ženy do štádia nazývaného menopauza. Počas reprodukčných rokov u nich začína klesať estrogén – hormón zodpovedný za menštruáciu a ovuláciu. Akonáhle nastane menopauza, hladina estrogénu je príliš nízka na vyvolanie menštruácie čo môže mať za následok, že žena priberie na váhe, a to najmä v oblasti brucha a bokov. Okrem hormonálnych zmien menopauzy môžu zaznamenať nárast telesnej hmotnosti aj u žien s diagnostikovaným syndrómom polycystických ovárií.
Hormonálne zmeny u mužov – aj v prípade mužského pohlavia sa stredný vek môže podpísať na váhe. Prirodzene dochádza k spomaleniu metabolizmu, čo vedie k nárastu telesnej hmotnosti.
Iné zdravotné stavy ovplyvňujúce hladiny hormónov môžu spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti u oboch pohlaví. Tie obsahujú hypotyreózu, Cushingov syndróm a zvýšenú produkciu kortizolu (stresový hormón).
Zadržiavanie tekutín – nevysvetliteľný rýchly prírastok hmotnosti môže byť dôsledkom retencie tekutín. Retencia tekutín, známa aj ako edém, môže spôsobiť, že končatiny, tvár alebo brucho vyzerajú opuchnuté. Ľudia so srdcovým zlyhaním, ochorením obličiek alebo tí, ktorí užívajú určité lieky, môžu zaznamenať práve tento typ prírastku hmotnosti.
Lieky – prírastok hmotnosti môže byť spôsobený určitými liekmi, vrátane:
V závislosti od príčiny sa prejavujú príznaky neúmyselného prírastku hmotnosti. Okrem zvýšenej hmotnosti sa objavuje abdominálny diskomfort alebo bolesť a nadúvanie. Človek tiež môže pociťovať viditeľný opuch v oblasti brucha a ďalších častí tela (ruky, nohy).
Ak sa u pacienta pri priberaní súčasne vyskytujú nasledujúce príznaky, okamžite by mal vyhľadať lekára:
Tieto príznaky sprevádzajúce neúmyselný prírastok hmotnosti môžu niekedy signalizovať vážny stav.
Diagnóza
Lekár potrebuje poznať príznaky, životný štýl a anamnézu. Môže tiež odobrať vzorku krvi na kontrolu hladín hormónov, funkcie obličiek a ďalších zdravotných markerov, ktoré môžu preukázať zdravotné problémy.
Pokiaľ je to potrebné, možno urobiť zobrazovací test ako ultrazvuk, röntgenové vyšetrenie, magnetickú rezonancia alebo CT vyšetrenie.
Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť neúmyselný prírastok hmotnosti. Najvhodnejší postup závisí od príčiny.
Ak je príčinou hormonálna nerovnováha, liečba môže byť zameraná na vyrovnanie hladiny hormónov. Lieky budú závisieť od toho, aké hormóny sú ovplyvnené. Často ide o dlhodobé užívanie. Ak je príčinou tohto problému medikácia, možnosťou je alternatívna liečba.
Pokiaľ je problémom iný zdravotný stav, ktorého príznakom je nárast hmotnosti, v prvom rade treba riešiť chorobu. Spolu s kontrolovaním jej stavu sa môže upraviť aj váha človeka.
Priberanie na váhe, ktoré je spôsobené nadmerným príjmom potravy a jej nevhodným zložením, sa dá regulovať zlepšením návykov. Vyvážená strava, vhodný pohyb a odbúravanie stresu, ktorý môže spôsobiť emocionálne jedenie, sú základnými krokmi k ustálenej váhe.
Neúmyselné priberanie na váhe, ktoré môže byť spôsobené hormonálnymi zmenami alebo inými zdravotnými stavmi, nie je možné vždy kontrolovať. Preto je dôležité identifikovať príznaky a okolnosti, aby človek udržiaval svoj zdravotný stav v rovnováhe.