11.01.2023 • 8 minút na prečítanie

Nielen srdce a cukrovka. Obezita môže viesť aj k rakovine

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Lekársky pojem obezita znamená oveľa viac ako len nadmernú hmotnosť. Je spojená s viac ako 200 komplikáciami, ktoré často vedú k predčasnému úmrtiu. 

Viac o komplikáciách, ktoré táto choroba spôsobuje, sa dočítate v našom článku.

Obezita spôsobuje široké spektrum kardiovaskulárnych ochorení 

Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtnosti ľudí s obezitou. Existuje jasná súvislosť medzi BMI (body mass index), hypertenziou (vysokým krvným tlakom) a srdcovým zlyhaním. Napríklad prevalencia hypertenzie sa zvyšuje so zvyšujúcim sa BMI, pričom už ľudia s BMI v rozmedzí 25,0–29,9 (nadváha) majú trikrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku hypertenzie ako jedinci s optimálnym rozsahom. U osôb s normálnym BMI je 45 % prevalencia hypertenzie v porovnaní so 67 % u osôb s nadváhou, 79 % u osôb v triede obezity I a II a potom až 87 % u osôb v triede obezity III. 

Obezita je nielen jednou z najčastejších komorbidít srdcového zlyhania, ale aj jedným z hlavných rizikových faktorov jej rozvoja. Okrem toho existuje významná súvislosť medzi ischemickou mozgovou príhodou a obezitou.

Za tieto komplikácie môže najmä rozvoj aterosklerózy. Postupné ukladanie cholesterolu, tukových látok a vápnika do steny ciev zužuje ich priesvit, čím vzniká vysoký krvný tlak a následné komplikácie v podobe ischémie/nedokrvenosti či už srdcového svalu, mozgu, alebo iných životne dôležitých orgánov. 

Vysoký krvný tlak trápi zhruba 1,5 milióna obyvateľov našej krajiny. Tí, ktorí sú poistencami Dôvery, môžu svoje problémy súvisiace s touto diagnózou konzultovať so skúsenými edukátorkami na telefonickej Linke poradenstva pre zdravie

Aká je súvislosť medzi obezitou a vznikom diabetes mellitus 2. typu?

Cukrovka 2. typu je stav, pri ktorom telo neprodukuje dostatok inzulínu, hormónu potrebného na presun glukózy do vašich buniek alebo bunky nedostatočne reagujú na inzulín, čo taktiež vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. 

Presné príčiny cukrovky stále nie sú úplne pochopené, je však známe, že niektoré faktory zvyšujú riziko vzniku rôznych typov ochorenia diabetes mellitus. V  prípade cukrovky 2. typu medzi ne patrí nadváha a obezita (s indexom telesnej hmotnosti – BMI – 30 alebo vyšším).

Zhruba osem z desiatich (80-85 %) ľudí s obezitou trpí aj cukrovkou 2. typu.  Jeden z najnovších výskumov naznačuje, že u obéznych ľudí je pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu  až 80-krát vyššia ako u ľudí s BMI nižším ako 22. 

Pacientom s rôznymi typmi cukrovky pomáha zvládať toto chronické ochorenie program DôveraPomáha diabetikom. Je určený pre poistencov Dôvery, ktorí môžu konzultovať svoje zdravotné problémy alebo otázky súvisiace so životným štýlom s vyškolenými edukátorkami. Mimochodom, za šesť rokov fungovania “zhodili” účastníci tohto programu už 8 ton zo svojej telesnej hmotnosti.

Zápalová odpoveď

Štúdie naznačujú, že brušný tuk spôsobuje, že tukové bunky uvoľňujú „prozápalovéchemikálie, ktoré narušia funkciu receptorov buniek, a tým môžu spôsobiť, že bunky budú menej citlivo reagovať na inzulín, ktorého je v tele síce dostatok, no bez adekvátnej odpovede buniek sa stáva bezvýznamným.

Tento stav je známy ako inzulínová rezistencia – charakteristický znak cukrovky 2. typu.

Nadmerné množstvo brušného tuku (t. j. veľký pás) je známe ako centrálna alebo abdominálna obezita, obzvlášť vysoko riziková forma obezity.

Narušenie metabolizmu tukov

Pri obezite sa tiež predpokladá, že spúšťa zmeny v telesnom metabolizme. Tieto zmeny spôsobujú, že tukové tkanivo uvoľňuje samotné molekuly tuku do krvi, čo znova môže ovplyvniť bunky reagujúce na inzulín a viesť k zníženiu ich citlivosti.

BMI hodnoty
Elnur/Shutterstock.com

Obezita zaťažuje aj kĺby, najmä kolená

Bolesť kĺbov je silne spojená s telesnou hmotnosťou. Osteoartróza je najčastejšou poruchou kĺbov so symptómami na rukách, kolenách, bedrách, chrbte a krku. Nie je presne známe, ako nadváha ovplyvňuje osteoartrózu. Je však zrejmé, že nadváha zvyšuje zaťaženie kĺbov, ako je koleno, čo zvyšuje stres a môže urýchliť rozpad chrupavky. 

Ľudia s obezitou majú 2-krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku osteoartrózy ako ľudia bez nej. Osteoartróza je spôsobená opotrebovaním kĺbovej chrupavky, čo môže spôsobiť bolesť, opuch a stuhnutosť.

Každých 5 kg prírastku hmotnosti predstavuje 36 % zvýšenie rizika osteoartrózy kolena. Vysoké BMI počas dospelosti zvyšuje toto riziko, pričom spojenie medzi BMI a osteoartrózou kolena v neskoršom veku začína už v 20 rokoch u mužov a 11 rokoch u žien. 

Strata hmotnosti – prostredníctvom diéty a fyzickej aktivity – je prvým odporúčaním v každej liečbe osteoartrózy kolena. Výskum preukázal, že u pacientov s nadváhou a obezitou postihnutých osteoartrózou kolena každé kilo úbytku hmotnosti viedlo k štvornásobnému zníženiu zaťaženia pri každodenných aktivitách.

Syndróm polycystických vaječníkov(PCOS) a obezita

Chorobné procesy pri syndróme polycystických ovárií sú zložité a zostávajú do značnej miery nejasné. Štúdie však ukazujú, že až 76% žien s PCOS má obezitu. 

Spojenie medzi PCOS a obezitou je komplikované. Príznaky a symptómy syndrómu polycystických vaječníkov sa u niektorých žien objavujú krátko po tom, ako začnú mať menštruáciu. Ženy s PCOS produkujú príliš veľa inzulínu alebo inzulín, ktorý produkujú, nefunguje tak, ako by mal. 

Neschopnosť inzulínu normálne fungovať je jedným z dôvodov, prečo ženy s PCOS majú tendenciu priberať na váhe alebo majú problém schudnúť. U iných sa PCOS vyvinie až neskôr, po výraznom prírastku hmotnosti. Z toho vyplýva vzájomná súvislosť: ženy postihnuté obezitou majú vyššie riziko PCOS a ženy s PCOS majú vyššie riziko obezity. 

Ďalším častým vedľajším účinkom obezity u žien sú okrem PSOC aj menštruačné nepravidelnosti.

Spánkové apnoe a astma

Hoci je ťažké určiť počet chorých na syndróm obštrukčného spánkového apnoe, predpokladá sa, že približne 40 % ľudí s obezitou trpí touto komplikáciou. 

Jedným z dôsledkov obezity je, že ukladanie tuku na krku, hrudnej stene a bruchu má nepriaznivé účinky na funkciu pľúc, spôsobuje zníženú pohyblivosť hrudnej steny a bránice, čo má za následok dýchavičnosť a hypoventiláciu. 

Astma je ďalšie bežné ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa spája so zdravotnými rizikami obezity. Keď BMI presiahne 30, riziko astmy sa zvyšuje o 92 %. Mechanizmy medzi vznikom astmy a obezitou sú však v súčasnosti nedostatočne objasnené.

Osteoartróza a obezita
SUPERMAO/Shutterstock.com

Nadváha alebo obezita zvyšujú riziko vzniku rakoviny

Možno vás prekvapí, že nadváha alebo obezita sú spojené s vyšším rizikom vzniku 13 druhov rakoviny. Patria medzi ne:

  • adenokarcinóm pažeráka,
  • nádory prsníka (u žien, ktoré prešli menopauzou),
  • kolorektálny karcinóm,
  • meningióm (druh rakoviny mozgu),
  • mnohopočetný myelóm,
  • nádory maternice,
  • nádory žlčníka,
  • horná časť žalúdka,
  • nádory obličiek,
  • nádory pečene,
  • nádory vaječníkov,
  • nádory pankreasu,
  • nádory štítnej žľazy.

K vzniku týchto druhov rakoviny môžu prispieť aj iné rizikové faktory. Niektoré z týchto rizikových faktorov sú hladiny hormónov, zmeny (mutácie) v génoch, dlhotrvajúce infekcie a užívanie tabaku či alkoholu. Mať nadváhu alebo obezitu neznamená, že určite dostanete rakovinu. Znamená to však, že je pravdepodobnejšie, že dostanete rakovinu, v porovnaní s človekom, ktorý si udržiava zdravú váhu.

Ako môže obezita spôsobiť rakovinu?

Nadváha a obezita môžu spôsobiť zmeny v tele, ktoré pomáhajú viesť k rakovine. Tieto zmeny môžu zahŕňať dlhotrvajúci zápal, vyššie hladiny inzulínu, inzulínu podobného rastového faktora (IGF) a pohlavných hormónov. Riziko rakoviny sa zvyšuje s tým, čím väčšiu nadváhu človek má a čím dlhšie ňou trpí. 

Rakovina vznikne vtedy, keď sa bunky v určitej oblasti tela vymknú kontrole, začnú sa množiť až potlačia zdravé bunky a tkanivá. 

Na presné pochopenie súvislostí obezity a vzniku rakoviny je potrebný ďalší výskum, súčasné teórie znejú takto:

  1. Tukové tkanivo vytvára extra estrogén, čo je hormón spojený s rakovinou prsníka, endometria a vaječníkov.
  2. Vysoká hladina inzulínu a rozvoj cukrovky 2. typu – rizikových faktorov niektorých druhov rakoviny – sú bežné u ľudí s obezitou.
  3. Zápalové stavy, ako sú žlčníkové kamene alebo nealkoholické stukovatenie pečene, ktoré sú často komplikáciami obezity, môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny pečene a žlčových ciest.
  4. Hormóny, ktoré produkuje tukové tkanivo, majú schopnosť podporovať alebo blokovať rast, čo môže viesť k množeniu práve rakovinových buniek.

COVID-19

Život s obezitou sa taktiež stal významným rizikovým faktorom pre závažnejšiu infekciu Covid-19. Ľudia s nadváhou alebo obezitou majú podstatne zvýšené riziko prijatia do nemocnice, na JIS alebo úmrtia v dôsledku Covid-19, a to aj bez iných existujúcich komorbidít.

COVID-19
NatalieSchorr/Shutterstock.com

Ako bojovať s obezitou?

Obezita je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete. Na Slovensku je odhadom štvrtina dospelej populácie obézna a nadváhou trpia až dve tretiny. Najnovšie publikované dáta OECD hovoria o tom, že nadváhou alebo obezitou trpí 57,7 % populácie nad 15 rokov.

Jednou z hlavných príčin je nedostatočná prevencia – málo pohybu a nesprávne stravovacie návyky.

Prinášame vám päť jednoduchých, nie drastických, krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli obezite. 

1. Vyhýbajte sa spracovaným potravinám

Potraviny s vysokým obsahom tuku, soli a cukru sú nielen nezdravé, ale podporujú aj prejedanie. Na začiatok vynechajte lupienky a začnite nahrádzať sladené nápoje vodou. Potom začnite vylepšovať svoju stravu, aby ste zaistili, že do svojho jedálnička začleníte viac plnohodnotných potravín a čerstvého ovocia a zeleniny.

2. Zvýšte svoju fyzickú aktivitu

Zdravá strava a fyzická aktivita idú vždy ruka v ruke pri znižovaní rizika obezity a dokonca aj v boji proti nej.

Cvičenie, dokonca aj v malom množstve, vám môže pomôcť udržať si optimálnu váhu. Aeróbne aktivity ako chôdza, turistika či tanec alebo tie náročnejšie ako beh, plávanie a bicyklovanie zvýšia váš energetický výdaj, čím vám pomôžu spaľovať tuk a naopak zvyšovať svalovú hmotu.

Ak chcete vyskúšať beh, ponúkame vám malú inšpiráciu pred štartom.

3. Uistite sa, že máte dostatok spánku

Nespavosť môže viesť k obezite mnohými rôznymi spôsobmi. Ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku, sú príliš unavení na cvičenie. Osoby s nedostatkom spánku môžu prijať viac kalórií jednoducho preto, že sú dlhšie hore a majú viac príležitostí na jedenie. Nespavosť navyše narúša rovnováhu kľúčových hormónov, ktoré kontrolujú chuť do jedla, takže ľudia, ktorým chýba spánok, môžu mať väčší pocit hladu ako zvyčajne.

4. Skráťte čas strávený pred obrazovkou

V súčasnosti takmer každý trávi priveľa času pri obrazovkách. Avšak čím viac času strávite pred telefónom, počítačom alebo televíziou, tým menej príležitostí máte na fyzickú aktivitu. K tomu sa pridáva skutočnosť, že čas strávený pred obrazovkou môže tiež ovplyvniť množstvo spánku, ktoré dostanete, čím vás pripraví o potrebný odpočinok.

5. Navštívte svojho lekára

Väčšina ľudí si to neuvedomuje, ale návšteva lekára (v podobe pravidelnej prehliadky) by mala byť zvykom a nie len potrebou. Ak máte obavy zo zdravotných problémov súvisiacich s hmotnosťou a máte pocit, že vám hrozí obezita, navštívte svojho lekára a opýtajte sa ho na možnosti prevencie a liečby. Vy a váš lekár môžete zhodnotiť svoj aktuálny zdravotný stav, prediskutovať zdravotné riziká a pozrieť sa na možnosti chudnutia.

V TOMTO TEXTE BOLI POUŽITÉ NASLEDUJÚCE LINKY:

https://www.aktuality.sk/clanok/YQqXeve/slovensko-ma-problem-s-obezitou-pred-vacsim-zdrazovanim-vsak-chranime-parky-ci-sunku-ale-ziadne-ovocie/ 

https://dennikn.sk/537777/stvrtina-slovenska-je-obezna/

https://www.themedicalcityclinic.com/5-simple-things-you-can-do-now-to-prevent-obesity/

https://www.cdc.gov/cancer/obesity/index.htm

https://www.obesityaction.org/resources/polycystic-ovarian-syndrome-pcos-and-obesity/

https://www.hopkinsarthritis.org/patient-corner/disease-management/role-of-body-weight-in-osteoarthritis/

https://www.diabetes.co.uk/diabetes-and-obesity.html

https://www.rethinkobesity.global/global/en/weight-and-health/obesity-related-complications.html

https://www.everydayhealth.com/obesity/guide/complications/

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
cukrovkaobezitarakovinasrdcezdravý životný štýl