10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Problémy mitrálnej chlopne

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mitrálna chlopňa sa nachádza v srdci a oddeľuje ľavú predsieň od ľavej komory. V procese plnenia komory je otvorená a pri vypumpovaní krvi z ľavej komory do aorty sa uzatvára. Problém mitrálnej chlopne môže byť v jej zúžení alebo v jej nedokonalom zatvorení. Pri zúžení mitrálnej chlopne musí ľavá predsieň vynaložiť väčšiu silu, aby sa komora adekvátne naplnila. Pri nedokonalom uzavretí, v momente, keď sa komora sťahuje, dochádza k vypudeniu krvi do aorty, ale aj naspäť do ľavej predsiene. Obe formy môžu vyústiť do štádia zvýšeného prekrvenia pľúc a pľúcneho edému. Pri príznakoch je metódou liečby plastika chlopne, prípadne jej náhrada.

Vznik a príčiny

Mitrálna chlopňa má dva cípy, ktoré oddeľujú ľavú predsieň od ľavej komory. Na zúžení sa podieľa reumatická horúčka, karcinoid, mukopolysacharidózy alebo systémový lupus erythematodes. Rozšírenie chlopne, ktorej cípy k sebe nepriliehajú, je často spôsobené rozšírením ľavej komory a súčasným rozšírením prstenca chlopne. Kalcifikácie chlopne spôsobujú obmedzenú pohyblivosť a sú časté u pacientov na dialýze a pri konečnom zlyhaní obličiek. Infekčný zápal chlopne môže viesť k perforácii cípu.

Príznaky

Zúženie mitrálnej chlopne sa prejavuje námahovou dýchavičnosťou, v prípade zvýšeného prekrvenia pľúc sa môže objaviť i vykašliavanie krvi. Pacienti často pociťujú únavu a slabosť pri zníženom výdaji krvi do systémového obehu. Pri nedomykavosti mitrálnej chlopne je prítomná únava a zadýchavanie pri aktivite. Obe poruchy môžu dôjsť až do štádia srdcového zlyhania, pri ktorom srdce nedokáže zabezpečiť adekvátne zásobovanie tkanív krvou. Problémy mitrálnej chlopne môžu byť dlho bez príznakov s postupným rozvojom.

Diagnostika

Praktický lekár by mal na základe pacientových problémov zhodnotiť akciu srdca pomocou fonendoskopu a urobiť EKG. V prípade podozrenia, pacienta odošle ku kardiológovi, ktorý zhodnotí srdce a chlopne pomocou ultrazvuku. RTG hrudníka poukáže na prípadné rozšírenie určitých oddielov srdca, na prekrvenie pľúc a možný edém pľúc.

Liečba

Farmakologická terapia je zameraná hlavne na predchádzanie infekčnému zápalu problematickej chlopne, na srdcové zlyhanie, prípadný rozvoj arytmií a prevenciu systémovej embolizácie. Chirurgická liečba mitrálnej chlopne môže byť pri zúžení zameraná na rozšírenie chlopne, v prípade chlopne, ktorá nedolieha, na jej opravu. Ďalšou možnosťou je mechanická náhrada mitrálnej chlopne alebo použite bioprotézy. Výhodou bioprotézy je len dočasná terapia zameraná na riedenie krvi, nevýhodou je kratšia životnosť.

Prevencia

Preventívne sa dá predchádzať len rozvoju infekčnej endokarditídy. Je to zápal vyvolaný prevažne baktériami, postihujúci najmä chlopne a vedúci k výraznému poškodeniu chlopne a k jej štrukturálnej zmene. Infekcia však postihuje hlavne už zmenené chlopne a protézy. Infekčná endokarditída je častá u narkomanov, ktorí si drogy vpichujú priamo do žily. To podnecuje rozvoj infekcie. Dôležitá je správne nasadená terapia a dodržiavanie dĺžky liečby pri infekciách.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dýchavičnosťmitrálna insuficienciaslabosťsrdcevykašliavanie krvi