25.12.2020 • 8 minút na prečítanie

Vianočná NEpohoda pre problémy s trávením. Čo robiť, keď príde food coma?

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Pálenie záhy, ťažoba, bolesť žalúdka, migréna a vyjete si aj zlú náladu. Potrebujete zachrániť?

V článku sa dočítate:

  • Prečo vám je po prejedení ťažko a prečo vás páli záha.
  • Narobí ,,zdravšia´´ náhrada cukru menej zla?
  • Ako uškodíte zubom a pleti.
  • 5 hlavných zásad ako prežiť sviatky bez bolesti po jedle.
  • Čo vám hrozí a kedy k lekárovi.
  • Prvá pomoc pre záchranu trávenia.

Sú tu sviatky hojnosti. No pravý význam tohto prívlastku Vianoc nemá nič spoločné s nezdravým prejedaním sa. Ak sa obávate kíl navyše, jeden deň pôžitkárstva vašu figúru až tak nezničí. Pribratie nie je to, čo by vám malo robiť starosti.  Ani vy sami nemôžete tvrdiť, že sa odfukujúc na sedačke v polohe ležmo po tom, ako ste do seba napchali už niekoľký chod tesne po sebe, cítite dobre.

Naozaj tušíte, ako na vás takéto prejedanie sa vplýva?

Je fajn uvedomiť si, čo sa deje v tráviacom systéme, keď zjeme naraz veľké množstvo jedla. Jednoducho vysvetlené, žalúdok je sval v bruchu, ktorý zväčšuje a zmenšuje svoj obsah. Keď je prázdny, nie je väčší ako päsť, a má objem asi 50 mililitrov. Keď sa najete, žalúdok sa plní, stonásobne dokáže zväčšiť svoj objem. To, že ste sa prejedli pocítite, nakoľko signály z roztiahnutého žalúdka prichádzajú do mozgu oneskorene. Mozog je totiž odkysličený.

Po jedle šlofíček

Žalúdok produkuje peptidový hormón zvaný gastrín, ktorý stimuluje produkciu tráviacich štiav, žalúdočnej kyseliny. Nastáva stav ospalosti a letargie po jedle prichádza, nakoľko sú črevá tak plné, že krv je doslova odsávaná z mozgu a ďalších dôležitých orgánov k tráviacemu ústrojenstvu, aby orgány zvládli všetko stráviť. Predstavte si hada, ktorý prehltne kozu, a kým ju nestrávi, nemôže sa niekoľko dní pohnúť.

Spánok po jedle
ZDROJ:Evgeniia Zakharishcheva/Shutterstock.com

Falošná energia z koláčikov

Čím viac tučnej stravy jete, tým viac kyseliny žalúdok a pankreas vyprodukujú. Časť si môže začať raziť cestu k pažeráku, čím pocítite nepríjemné pálenie záhy. Prejedanie tiež spôsobí prudký nárast hladiny cukru v krvi. Uvoľní sa nadmerné množstvo inzulínu a pocítite energetický skok.

Budete sa cítiť plní života aj na vyčistenie celej kuchyne, no  očakávajte, že to dlho nepotrvá. Telo vyhodnotí, že nepotrebuje všetku prijatú energiu ako palivo a tak ju začne ukladať ako tuk. Túto kalorickú nádielku podpíšeme alkoholom a o nervóznu bezsennú noc máte postarané. 

Keď zaškodí tekutý sveter

Prípitok je v poriadku, deci až dva suchého vína je tiež maximálna denná dávka pre zdravie. No nadmerný príjem alkoholu vám skomplikuje nielen nasledujúci deň bolesťou hlavy, ale aj trávenie. Právom ho môžete viniť z už spomínaného pálenia záhy, ale tiež z nadúvania spôsobeného vysokou hladinou cukru, a to akéhokoľvek!

Neverte tomu, že náhrada cukru vo vašom koláči je zdravá. Med, fruktóza, trstinový cukor či klasický biely, všetky dvíhajú jeho hladinu v krvi a žiadny nie je viac než ten druhý prospešnejší pre líniu. Nielenže skomplikuje trávenie, môže za zápalové procesy v organizme, bolesť hlavy, nervozitu, zlú náladu, pokazené zuby aj problematickú pleť s nadmernou produkciou mazu. Všetko je to o skonzumovanom množstve, takže si jeho príjem radšej ustriehnite.

Štedrá večera s kombom vyprážaného, majonézy a alkoholu, do toho koláčiky a chrumky,… poriadne potýrate pankreas.

Alkohol na Vianoce
ZDROJ:Krakenimages.com/Shutterstock.com

Od pojedania ku kazom

Keď sme pri koláčoch, čo by to boli za sviatky bez vianočných koláčikov? Veru, nie je to len o obalenom drieku do tukových vankúšikov. Dajte si pozor na to, aby si daň nevybrali aj vaše zuby. To, že stále niečo dzobkáte, devastuje váš chrup. Vždy, keď si dáte niečo sladké, čokoládu či koláč, podľa odborníkov môže trvať až pol hodinu, kým sliny aciditu v ústach zneutralizujú. Čo to pre vás znamená? Kyslosť v ústach má vplyv na zubnú sklovinu a má tiež veľký podiel na tvorbe kazov. Ako sa tomu vyhnúť?

Buď neustále niečo nepojedajte, doprajte si naraz, a dôkladne si po jedle vyčistite zuby alebo si vždy aspoň vypláchnite ústa čistou vodou. A taktiež ju nezabúdajte piť. Sladeným nápojom dajte radšej úplnú stopku.  Tie sú pre zuby absolútnou katastrofou. Naopak, čo si doprajte, sú syry. Vedeli ste, že okrem obsahu vápnika dôležitého pre zuby podporujú produkciu slín?

Prečitajte si tiež: 10 návykov, ktoré trvale poškodzujú zuby. A zrejme vám to nenapadlo

Nevyjedzte si zlú pleť

Zatiaľ čo syry v striedmom množstve prospievajú zubom, zvýšená konzumácia mliečnych výrobkov je častokrát vinníkom tvorby vyrážok. Zlé trávenie sa na pokožke zákonite prejaví. Okrem nezdravého prejedania všeobecne kožné problémy bez pochyby zhorší okrem produktov z mlieka aj samotný cukor, čokoláda a alkohol.

Zimná prechádzka
ZDROJ:4PM production/Shutterstock.com

Ako prežiť sviatky bez ťažoby po jedle?

Na mandarínkach a čaji by ste si to veľmi neužili, tak to skúste s troškou sebakontroly a s pár zásadami proti food come:

  1. Pred Štedrou večerou vypite plný pohár vody. Nie je dobré dodržiavať pitný režim len preto, aby ste skonzumovali menej. Plynatosť, ktorú pociťujete, môže byť spôsobená aj nadmerným príjmom soli, ktorá zadržiava vodu.
  2. Na tanier si naložte menšiu porciu aj keď ako sa hovorí, oči vám určite jedia o sto-šesť. Jedzte pomaly a vychutnávajte. Nechajte si miesto aj na koláčik.
  3. Snažte sa vyrovnať príjem sacharidov a bielkovín.
  4. Po väčšom jedle cez sviatky choďte na prechádzku. Už 30 minút denne vám s trávením priamo úmerne stúpne aj nálada.
  5. Za prejedanie môže aj nával stresu. Ak vás prepadne, zastavte sa a zhlboka 10 sekúnd dýchajte. Potom sa predstavte niečo, čo vás teší a poriadne naširoko sa usmejte. Snažte sa byť pokojní, viac si užívajte atmosféru a nechajte všetko plynúť.
Bolesť žalúdku na Vianoce
ZDROJ:H_Ko/Shutterstock.com

Prvá pomoc pre záchranu trávenia

  1. Potrebný je diétny režim. Vynechajte všetky uvedené neduhy ako cukry, mastnú a tiež korenistú stravu, údeniny. Aj alkohol je samozrejme tabu.
  2. Jedzte šetrne pripravené biele mäso a ryby na vode a pere a k nim varenú zeleninu, strašie pečivo a nízkotučné mliečne produkty.
  3. Jedlo konzumujte viackrát denne v menších porciách.
  4. Nezabúdajte na pitný režim.
  5. Ak vaše tráviace ťažkosti trvajú viac ako týždeň aj napriek obmedzeniam, rozhodne vyhľadajte lekára.
  6. Pohyb je liek na všetko. Oblečte sa a choďte na čerstvý vzduch! Podporíte prácu čriev.
  7. Aj spánkom môžete pomôcť tráviacemu systému, a to ľahom na chrbte alebo ľavom boku.

Nezahrávajte si!

A ak na Štedrý večer zlyhajú všetky kontrolky, nezaťažujte sa pocitom viny a po ďalšie dni si už dávajte pozor, aby ste si naozaj nepokazili sviatky prinajmenšom žlčníkovým záchvatom alebo horšou tráviacou komplikáciou akou je napríklad akútna pankreatitída. Mali by ste si dávať pozor, pretože aj jediná diétna chyba vás môže v zlej kombinácii jedál a nápojov stáť život!

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
bolesť bruchapálenie záhyžalúdokzdravý životný štýl