Niektorí ľudia sa narodia bez sleziny alebo im je potrebnéodstrániť slezinuvinou ochorenia alebo zranenia. Slezina je orgán s veľkosťou päste. Nachádza sa v ľavej hornej časti brucha vedľa žalúdka, za ľavými rebrami. Je dôležitousúčasťou imunitného systému, ale dá sa bez nej žiť, pretože množstvo jej funkcií dokáže prevziať pečeň.
Príčiny odstránenia:
V prípade infekcie slezina zvyčajne nie je odstránená. Namiesto toho sa nasadí antibiotická liečba.
Slezina reguluje hladinu krviniek a bojuje proti škodným baktériám v krvi. Ak nefunguje správne, môže začať napádať zdravé krvinky, čo vedie k anémii vinou zníženého počtu červených krviniek, k zvýšenému riziku infekcie pre znížený počet bielych krviniek, alebo ku krvácaniu či vzniku modrín, zavineným zníženým počtom krvných doštičiek.
Bolesť sleziny sa zvyčajne prejavuje po dotyku za ľavými spodnými rebrami. Môže ísť o poškodenú, prasknutú či zväčšenú slezinu.
Poškodená alebo prasknutá slezina
Príznaky sú: bolesť za ľavými spodnými rebrami a citlivosť oblasti na dotyk, závrat a rýchly tep srdca (známka nízkeho krvného tlaku spôsobeného stratou krvi) a občas – pri ľahu a zdvihnutí nôh – bolesť ľavého ramena.
Stav môže spôsobiť krvácanie ohrozujúce život.
Zväčšená slezina
Nie vždy spôsobuje príznaky. V opačnom prípade ide o pocit plného brucha veľmi rýchlo po jedle (zväčšená slezina môže tlačiť na žalúdok), pocit tlaku alebo bolesti za ľavými spodnými rebrami, anémiu a/alebo únavu, časté infekcie a ľahké krvácanie.
Okrem očividných príznakov bolesti sa zväčšená slezina zvyčajne diagnostikuje fyzickým vyšetrením brucha. Používa sa aj krvný test, CT alebo MRI na potvrdenie diagnózy.
Ako sa zákrokvykonáva
Splenektómia
Ak je slezina poškodená, chorá alebo zväčšená, môže byť potrebná operácia na jej odstránenie (splenektómia). Niekedy môže byť vhodnejšie odstrániť len časť sleziny. V prípade dostatku času sa odporúča vykonať pred operáciou sériu očkovaní.
Laparoskopia
Väčšina splenektómií sa vykonáva pomocou laparoskopie v celkovej anestézii.
Otvorená operácia
Otvorený chirurgický zákrok spočíva v jednom veľkom reze. Môže byť potrebný, ak je slezina príliš veľká alebo poškodená, aby mohla byť odstránená laparoskopicky. Často sa v prípade núdze stane preferovanou metódou rýchlej kontroly krvácania. Je potrebná celková anestézia.
Rekonvalescencia
Po splenektómii je prirodzené cítiť bolesť a mať pomliaždeniny. Stav sa tlmí liekmi proti bolesti. Zotavenie trvá niekoľko týždňov. Pacient by mal v domácom prostredí robiť dychové cvičenia a pohybové cvičenia nôh, aby znížil riziko vzniku krvnej zrazeniny či infekcie hrudníka. Existuje ajriziko vzniku infekcie chirurgickej rany. Vtedy je nevyhnutná lekárska pomoc.
Život bez sleziny
Ak je potrebné slezinu chirurgicky odstrániť, iné orgány, napríklad pečeň, môžu prebrať mnoho z jej funkcií. To znamená, že pacient je naďalej schopný zvládnuť prekonať väčšinu infekcií. Existuje však menšie riziko vzniku závažnejšej infekcie, ktoré bude prítomné po zvyšok života.
Malé deti majú vyššie riziko vážnej infekcie ako dospelí. Zvyšuje sa v prípade zhoršeného zdravotného stavu, kosáčikovitej anémie, celiakie alebo stavu oslabujúceho celkový imunitný systém, napríklad HIV. Riziko možno minimalizovať jednoduchými opatreniami na zabránenie infekcie.
Očkovanie
Pacient by sa mal uistiť, že v detstve absolvoval všetky rutinné očkovania. Dôležité sú očkovania proti pneumokokovým infekciám, ako je pneumónia, s pravidelným preočkovaním najmenej každých päť rokov, proti chrípke (každú jeseň), proti baktérii Haemophilus influenzae typu b (Hib) a meningitíde typu C (MenC).
Antibiotiká
Odporúča sa užívať nízke dávky antibiotík až do konca života, aby sa predišlo bakteriálnym infekciám. Antibiotiká sú obzvlášť dôležité pre deti do 16 rokov, počas prvých dvoch rokov po odstránení sleziny a ak imunitný systém pacienta nepracuje správne.
Príznaky infekcie
Pozornosť treba zvýšiť pri príznakoch infekcie, ako je vysoká teplota, bolesť hrdla, kašeľ, silná bolesť hlavy, bolesť hlavy s ospalosťou alebo vyrážkou, bolesť brucha, začervenanie a opuch okolo chirurgickej rany.