08.10.2024 • 6 minút na prečítanie

Zväčšená slezina – ako môže dôjsť k jej prasknutiu bez varovania?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

K prasknutiu sleziny dochádza, keď sa jej vonkajšia kapsula roztrhne, často v dôsledku traumy alebo poranenia. To môže viesť k vnútornému krvácaniu, a teda k život ohrozujúcej situácii. V takom prípade je dôležitá okamžitá lekárska pomoc, pretože neošetrená ruptúra sleziny môže spôsobiť vážnu stratu krvi, šok a smrť.

Funkcie sleziny v tele

Slezina hrá v našom imunitnom systéme dôležitú úlohu tým, že filtruje krv, odstraňuje staré alebo poškodené červené krvinky a bojuje proti infekciám. Funguje tiež ako zásobáreň krvi, kde sú uložené červené krvinky a krvné doštičky, ktoré sa môžu uvoľniť v čase potreby, napríklad pri väčšej strate krvi. Okrem toho dôležitou funkciou sleziny je pomáhať produkovať a aktivovať imunitné bunky, ako sú lymfocyty, ktoré telo bránia proti vírusom a baktériám.

Slezina je obzvlášť náchylná na zranenie

Slezina je mimoriadne náchylná na zranenie kvôli jej mäkkej štruktúre a umiestneniu tesne pod ľavým rebrovým oblúkom. Rebrá jej síce poskytujú určitú ochranu, no jej blízkosť k povrchu tela ju robí citlivou na poškodenie tupým poranením, napríklad pri dopravných nehodách, športových úrazoch alebo pádoch. Slezina je bohato prekrvená, čo zvyšuje riziko vážneho krvácania, ak sa pretrhne – aj menšie zranenia sú preto potenciálne nebezpečné. 

Aké sú najčastejšie príčiny prasknutia sleziny?

K ruptúre môže dôjsť z viacerých dôvodov, ktoré možno rozdeliť do nasledujúcich kategórií: traumatické – spôsobené úrazom alebo traumou, netraumatické – vyskytujúce sa často na základe infekcie alebo ochorenia sleziny, a spontánne.

Traumatické príčiny prasknutia sleziny:

  • Tupé poranenie – ide o najbežnejšiu príčinu, ku ktorej nezriedka dochádza v dôsledku dopravných nehôd, pádov alebo priamych úderov do ľavého boku počas kontaktných športov, ako je futbal alebo rôzne bojové umenia.
  • Prenikajúce poranenie – slezinu môžu priamo poškodiť bodné rany alebo strelné poranenia brucha.

Netraumatické príčiny ruptúry sleziny

  • Infekcie – vírusové infekcie, ako je mononukleóza alebo malária, môžu slezinu zväčšiť natoľko, že je krehkejšia a náchylnejšia na prasknutie. Mononukleóza napríklad spúšťa veľmi intenzívnu imunitnú odpoveď. Slezina, ktorá filtruje krv a pomáha bojovať proti infekcii, sa tým pádom stáva nadmerne aktívnou pri produkcii a ukladaní bielych krviniek, čo vyvolá jej následný opuch.
  • Poruchy krvi – ochorenia ako leukémia alebo lymfóm takisto môžu spôsobiť zväčšenie sleziny (splenomegália), pretože ovplyvňujú krvné bunky a lymfatický systém. Pri leukémii sa abnormálne biele krvinky hromadia práve v slezine, čo je príčinou jej opuchu. Rovnako lymfóm sa často šíri do sleziny – dochádza tak k jej zväčšeniu, pretože sa snaží odfiltrovať rakovinové bunky. Oba stavy slezinu zaťažujú do takej miery, že nadobudne nezdravé rozmery a stane sa teda náchylnejšou na prasknutie.
  • Lekárske zákroky – pri operácii brucha alebo dokonca kolonoskopii môže neúmyselne dôjsť k poraneniu sleziny, ktoré vyústi do jej prasknutia. Ide však o veľmi zriedkavé prípady.
  • Spontánna ruptúra sleziny – taktiež ide o výnimočne raritné situácie, keď slezina praskne samovoľne pri jej postupnom, dlhodobom zväčšovaní v dôsledku chronických ochorení.

Akými príznakmi sa prejavuje prasknutá slezina?

Okamžité príznaky ruptúry sleziny:

  • ostrá, intenzívna bolesť sleziny v ľavej hornej časti brucha
  • bolesť v ľavom ramene, ktorej príčinou je podráždenie bránice
  • závrat alebo točenie hlavy spôsobené poklesom krvného tlaku z vnútorného krvácania

Príznaky vnútorného krvácania:

  • nízky krvný tlak ako následok výraznej straty krvi
  • rýchly pulz, pokus tela kompenzovať znížený objem krvi
  • zmätenosť alebo mdloby v dôsledku zníženého prietoku krvi a kyslíka do mozgu 

Diagnostika ruptúry sleziny

Diagnóza prasknutia sleziny je kritická kvôli vysokému riziku vážneho vnútorného krvácania a šoku. Zvyčajne sa začína fyzikálnym vyšetrením na kontrolu citlivosti brucha a prejavov vnútorného krvácania, ako je nízky krvný tlak a rýchly pulz. Po ňom nasledujú zobrazovacie testy, ako je ultrazvuk alebo CT vyšetrenie, ktoré sú zlatým štandardom diagnostiky ruptúry sleziny, aby sa potvrdil rozsah jej poškodenia. 

Krvné testy ako krvný obraz a koagulačné testy na posúdenie schopnosti zrážania krvi pomáhajú zhodnotiť závažnosť straty krvi. Včasná diagnostika je nevyhnutná pre účinnú liečbu a prevenciu život ohrozujúcich komplikácií. 

Ako prebieha liečba prasknutej sleziny?

V závislosti od kritickosti ruptúry sa možnosti liečby pohybujú od dôkladného pozorovania pacienta pri ľahších prípadoch až po chirurgické zákroky, ako je splenektómia (odstránenie sleziny).

  • Stabilizácia pacienta – počiatočná liečba sa zameriava na stabilizáciu vášho zdravotného stavu a zaistenie životných funkcií vrátane riadenia krvného tlaku, srdcovej frekvencie a podávania tekutín a krvných transfúzií. 
  • Nechirurgická liečba – pri menších alebo stabilných ruptúrach sleziny vás môžu lekári len pozorne sledovať bez okamžitého chirurgického zákroku. Zvyčajne vám odporučia pokoj na lôžku a manažment bolesti.
  • Chirurgický zákrok – odstránenie sleziny je často nevyhnutné pri vážnych stavoch alebo ak krvácanie nie je možné dostať pod kontrolu. Splenektómia môže byť vykonaná otvorenou operáciou alebo laparoskopicky. 

Je život bez sleziny možný?

Áno, život bez sleziny je možný. Mnoho ľudí žije zdravo a aktívne aj po jej odstránení. Keďže však slezina hrá kľúčovú úlohu v imunitnom systéme, ľudia bez tohto orgánu sú vystavení zvýšenému riziku infekcií, najmä bakteriálnych.

Aby ste minimalizovali hrozbu infekcie, mali by ste dodržiavať preventívne opatrenia vrátane očkovania proti určitým baktériám, ako sú pneumokoky, meningokoky a Haemophilus influenzae. V niektorých prípadoch vám môžu byť predpísané preventívne antibiotiká, najmä v obdobiach zvýšeného rizika bakteriálneho ochorenia, napríklad po operácii alebo počas choroby.

Okrem toho by ste mali učiniť základnú zmenu životného štýlu, ktorou je dodržiavanie správnych hygienických postupov a vyhýbanie sa vystaveniu infekčným chorobám.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pod rebramičasté infekcieslezinaúnava

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje

Súvisiace články

7 najčastejších príznakov ochorení pečene

OchoreniaZdravý život

Ochorenia pečene často prebiehajú nenápadne, skryto. Ich prvým príznakom môže byť únava a vyčerpanosť.

11 účinných byliniek, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak

Ochorenia

Vysoký krvný tlak je najčastejším rizikovým faktorom kardiovaskulárnych problémov. Bylinky na vysoký krvný tlak vám môžu pomôcť ho znížiť.

9 príznakov akútnej leukémie

Ochorenia

Akútna leukémia je ochorenie, ktoré narúša normálnu tvorbu krvi. Spočiatku prebieha „potichu“, no potom prídu na rad typické príznaky.