18.06.2024 • 6 minút na prečítanie

11 účinných byliniek, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vysoký krvný tlak je najčastejším rizikovým faktorom kardiovaskulárnych problémov. Bylinky na vysoký krvný tlak vám môžu pomôcť ho znížiť.

Aký je zdravý krvný tlak?

Optimálne hodnoty krvného tlaku u dospelého v pokoji sú pod 120/80 mmHg.

Nízky tlak (pod 90/60 mmHg) tiež nie je žiadúci. Môže spôsobovať nevoľnosť, omdlievanie a nedostatočné prekrvenie mozgu a iných orgánov, najmä u starších ľudí.

Vysoký krvný tlak, tiež známy ako hypertenzia, môže negatívne ovplyvniť vaše zdravie, ak nie je dostatočne kontrolovaný. Je totiž najbežnejším rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení.

Optimálne hodnoty krvného tlaku v závislosti od veku nájdete v našom článku. 

Na vysoký krvný tlak sú zvyčajne predpisované tieto lieky

  • blokátory vápnikových kanálov 
  • ACE inhibítory 
  • betablokátory
  • diuretiká
  • blokátory receptora pre angiotenzín

Okrem liekov sa pri liečbe vysokého krvného tlaku odporúčajú zmeny v stravovaní, ako aj v životnom štýle.

Okrem týchto metód, v liečbe pomáhajú aj niektoré bylinky na vysoký tlak. Ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, mali by ste zvážiť ich pridanie do vašej každodennej stravy. 

11 byliniek na zníženie vysokého krvného tlaku

Prinášame vám zoznam 11 najobľúbenejších byliniek, ktoré pomáhajú pacientom kontrolovať a účinne znižovať vysoký krvný tlak.

Bazalka 

Bazalka je považovaná za veľmi účinnú bylinku na zníženie vysokého krvného tlaku. S obľubou sa používa v alternatívnej medicíne, pretože je bohatá na silné účinné zlúčeniny.

Bazalka je bohatá na eugenol, čo je rastlinný antioxidant, ktorý pôsobí ako prirodzený blokátor vápnikových kanálov. Poskytuje mnoho skvelých zdravotných výhod – okrem zníženia vysokého krvného tlaku pomáha aj pri relaxácii krvných ciev.

Pridanie čerstvej bazalky do vášho jedálnička je jednoduché a rozhodne nemôže nijako ublížiť, iba vám prospeje. Bazalku si môžete pestovať aj doma a pridávať tak čerstvé lístky bazalky či už do polievok, šalátov, cestovín alebo k mäsu. 

Petržlen 

Ak chcete znížiť vysoký krvný tlak, môžete do svojej každodennej stravy pridať petržlen. 

Petržlen obsahuje veľa nutričných zložiek – sú to najmä karotenoidové zlúčeniny a vitamín C, ktoré pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak a tiež zlý LDL cholesterol (látka zvyšujúca riziko kardiovaskulárnych ochorení).

Pravidelná konzumácia petržlenu trvalo pomáha znižovať systolický a diastolický krvný tlak, čím zabraňuje vnikaniu a ukladaniu vápnika v srdci a tepnách.

Petržlen môžete konzumovať čertsvý, sušený, urobiť si z neho čaj alebo kúpiť v lekárni ako extrakt.

Zelerové semienka 

Semená zeleru sú všestranným korením. Sú bohaté na horčík, vápnik, železo, mangán a vlákninu. Tieto živiny majú podobnú úlohu ako blokátory vápnikových kanálov, čím pomáhajú účinne znižovať vysoký krvný tlak. Zeler je aj prírodné diuretikum – pôsobí močopudne, čím odľahčuje srdce a znižuje krvný tlak.

Zelerové semienko môžete použiť na ochucovanie polievok, duseného mäsa a ďalších jedál. Ak ste milovníkom smoothies, môžete vyskúšať pridať do neho aj zeler.

Mačací pazúr

Mačací pazúr sa už dlho používa v tradičnej medicíne na liečbu mnohých ochorení, vrátane vysokého krvného tlaku. 

Mačací pazúr obsahuje rhynchofylín a hirsulén. Tieto dve zlúčeniny fungujú ako prírodný blokátor vápnikových kanálov. Stimulujú krvné cievy v tele, aby produkovali oxid dusnatý, ktorý zase pomáha uvoľniť cievy a znižovať tak vysoký krvný tlak.

Mačací pazúr kúpite v obchodoch so zdravou výživou ako čaj, tinktúru alebo pilulky.

Bakopa drobnolistá

Bakopa drobnolistá je bylinka, ktorá rastie najmä v močaristých oblastiach južnej Ázie. Už od staroveku ho ajurvédska medicína používala na liečbu rôznych ochorení, vrátane úzkosti, vysokého krvného tlaku a problémov s pamäťou.

Niektoré štúdie ukázali, že má schopnosť znižovať systolický a diastolický krvný tlak stimuláciou krvných ciev, aby uvoľnili oxid dusnatý. Preto pri pravidelnom používaní táto bylinka účinne zlepšuje aj problémy s pamäťou, úzkosť a depresiu.

Dostať ju možno ako čaj alebo vo forme piluliek.

Cesnak 

Cesnak je potravina bohatá na zlúčeniny, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca. Cesnak obsahuje najmä zlúčeniny síry, ako je alicín, ktoré zvyšujú prietok krvi a uvoľňujú cievy v tele.

Celkovo vzhľadom na tieto výhody vám cesnak môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak. V nedávnej štúdii sa zistilo, že pravidelná konzumácia cesnaku znižuje systolický krvný tlak o 8,3 mmHg a diastolický krvný tlak o 5,5 mmHg. 

Čerstvý cesnak si môžete pridávať do akéhokoľvek jedla, do ktorého sa vám hodí. Ak je pre vás chuť cesnaku príliš silná, vyskúšajte ho upiecť. 

Freepik.com

Hloh

Hloh je bylinka na vysoký krvný tlak, ktorá je používaná v tradičnej čínskej medicíne už tisíce rokov. Odvary z hlohu prinášajú mnoho výhod pre kardiovaskulárne zdravie, napríklad zníženie krvného tlaku, prevenciu zrazenín a zlepšenie krvného obehu. 

Hloh môžete užívať ako pilulky, kvapky alebo ako čaj.

Tymián 

Tymián je veľmi účinná bylinka na zníženie vysokého krvného tlaku. Obsahuje veľa zdravých zlúčenín, napríklad kyselinu rozmarínovú. Táto zlúčenina pôsobí na zníženie zápalu, zníženie hladiny cukru v krvi a zvýšenie prietoku krvi.

Zníženie vysokého krvného tlaku zaisťuje vďaka svojej schopnosti inhibovať ACE. ACE je molekula, ktorá môže zúžiť krvné cievy a zvýšiť krvný tlak, takže inhibícia tejto molekuly pomáha znižovať hodnoty vysokého krvného tlaku.

Extrakt z tymiánu navyše pomáha kontrolovať a znižovať hladinu ďalších rizikových faktorov srdcovocievnych ochorení ako napríklad „zlý“ LDL cholesterol, celkový cholesterol a triglyceridy.

Tymián môžete užívať vo forme čaju, oleja, piluliek či ako bežnú koreninu v kuchyni a pridávať ho do omáčok, polievok a rôznych iných jedál.

Škorica 

Škorica je aromatické korenie. Po stáročia ľudia používali škoricu v tradičnej medicíne na liečbu kardiovaskulárnych chorôb a vysokého krvného tlaku.

Konzumácia škorice sa považuje za výbornú voľbu, ktorá vám pomôže znížiť systolický krvný tlak o 6,2 mmHg a diastolický tlak o 3,9 mmHg. Tento efekt bude ešte účinnejší, keď budete škoricu používať nepretržite aspoň po dobu 12 týždňov.

Škoricu si môžete pridať do raňajkových cereálií, ovsených vločiek či ryžovej kaše. Môžete vyskúšať pridať škoricu aj do kávy. Škorica má všestranné využitie a okrem sladkých pokrmov sa pridáva aj do mäsa či polievok. 

Zázvor 

Zázvor je všestranné korenie a bežne sa používa na zlepšenie množstva zdravotných problémov so srdcom, vrátane hladiny cholesterolu, problémom s krvným obehomkrvným tlakom.

Zázvor pôsobí ako prírodný ACE inhibítor a blokátor vápnikových kanálov. Preto môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak.

Preto, pokiaľ budete konzumovať 2 – 4 gramy zázvoru denne, môžete pomôcť predchádzať riziku vysokého krvného tlaku na minimum. 

Toto korenie sa dá ľahko kombinovať s inými potravinami v každodennej strave. Zázvor je veľmi chutný aj ako čaj, ale môžete ho používať aj vo forme prášku a pridávať ako koreninu do jedla.

Freepik.com

Kardamón 

Kardamóm je lahodné, mierne sladké a intenzívne korenie, ktoré obsahuje rôzne antioxidanty.

Látky v kardamóne majú rovnaký účinok ako diuretiká a prírodné blokátory vápnikových kanálov. Preto sa považuje za užitočnú potravinu pri kontrole vysokého krvného tlaku.

Kardamón môžete pridať do polievok, dusených jedál, alebo aj do pečiva.

Kedy už bylinky nestačia?

Liečba vysokého krvného tlaku vyžaduje individuálny prístup a môže zahŕňať kombináciu zmien životného štýlu, stravovacích návykov a užívania liekov.

Hoci bylinky na vysoký tlak a prírodné doplnky môžu byť užitočné ako súčasť celkovej liečby, existujú prípady, kedy by sa mala vyhľadať odborná lekárska starostlivosť:

  • Vysoké hodnoty krvného tlaku: Ak máte extrémne vysoké hodnoty krvného tlaku, môže byť potrebná rýchla a efektívna farmakoterapia na kontrolu tlaku a minimalizáciu rizika komplikácií.
  • Existujúce zdravotné komplikácie: Ak máte ďalšie zdravotné problémy spolu s vysokým krvným tlakom, ako sú napríklad problémy s obličkami, srdcové ochorenia alebo cukrovka, je dôležité, aby lekár sledoval a riadil liečbu.
  • Prípady súvisiace so stresom: Ak je vysoký krvný tlak spojený so silným stresom alebo emocionálnymi problémami, môže byť vhodné ich konzultovať s odborníkom na psychické zdravie.
  • Nežiaduce interakcie s liekmi: Bylinky a prírodné doplnky môžu interagovať s určitými liekmi. Je dôležité informovať lekára o všetkých bylinkách alebo doplnkoch, ktoré užívate, aby sa predišlo nežiaducim interakciám.
  • Akútne komplikácie: V prípade akútnych komplikácií alebo krízových stavov, ako je hypertenzná kríza, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Všetky tieto situácie si vyžadujú lekárske vyšetrenie. Vysoký krvný tlak môže byť závažným zdravotným problémom a nemal by sa podceňovať. 

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Dôvera: Vysoký tlak

Vinmec: 10 herbs that can help lower high blood pressure

Máte vysoký krvný tlak?

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcacievydýchavičnosťhypertenziapohyb a športsrdcezávraťzdravý životný štýl