08.02.2024 • 7 minút na prečítanie

Trápi vás vysoký tlak v noci? Zistite, aké sú jeho príčiny a čo sa s ním dá robiť

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vysoký tlak v noci vás môže potrápiť, aj keď sa u vás hypertenzia počas dňa neprejavuje. Vyvolať ho môže nezdravý životný štýl, stres či psychické napätie. Zistite, prečo je vysoký tlak v noci rizikový a čo sa s ním dá robiť.

Krvný tlak je tlak, ktorý pôsobí na cievy v dôsledku pravidelnej akcie srdca – systoly a diastoly. Systola je srdcová fáza, pri ktorej sa krv pumpuje do ciev a súvisí s hodnotou „horného“ tlaku – systolického.

Pri diastole sa srdcové komory plnia krvou a srdce odpočíva. Táto fáza súvisí s hodnotou „dolného“ tlaku – diastolického.

Ako sa hodnota krvného tlaku mení počas dňa?

Hodnota krvného tlaku počas dňa kolíše zvyčajne u každého z nás. Nie je to choroba, pokiaľ vás neovplyvňuje pri bežných aktivitách. Bežný tlak dospelej osoby je počas dňa v blízkosti hodnôt 120/80 mmHg. Za jeho nezvyčajné kolísanie sa považujú výrazne zmeny v hodnotách ráno a večer.

Tlak kolíše najmä v priebehu dňa. Môže to byť z dôvodu fyzickej aktivity, pitia kofeínových nápojov alebo psychickej záťaže či stresových situácií. 

Najvyšší krvný tlak býva najmä v ranných hodinách, naopak, poobede zvykne byť nižší. V noci tlak väčšinou klesá, no problémom môže byť práve opak, keď v noci stúpa. Vysoký tlak v noci vie byť veľmi nebezpečný, pretože sa spočiatku nemusí vôbec prejavovať. Avšak dlhodobá hypertenzia, a nielen tá nočná, môže viesť k vážnym zdravotným problémom. 

ABPM – čo je to ambulantné monitorovanie krvného tlaku?

V súčasnosti poznáme minimálne 3 metódy, ako môžeme merať krvný tlak. Buď je to metóda merania tlaku priamo v zdravotníckom zariadení, vlastné meranie tlaku v pohodlí domova alebo metóda ABPM – ambulantné monitorovanie krvného tlaku. ABPM je metóda, pri ktorej dochádza k meraniu tlaku počas 24 hodín.

Nevýhodou merania tlaku v ambulancii alebo doma je častokrát neobjektívne meranie ovplyvnené psychikou a strachom z očakávanej hodnoty tlaku. Práve z tohto dôvodu je metóda ABPM spoľahlivá, nakoľko zobrazuje hodnoty tlaku z priebehu celého dňa a noci a dáva možnosť skúmať jeho kolísanie počas dňa a noci za rôznych podmienok.

ABPM/AMTK alebo ambulantné monitorovanie krvného tlaku sa v súčasnosti veľmi využíva najmä u pacientov, ktorí:

  • trpia syndrómom bieleho plášťa,
  • trpia kolísaním krvného tlaku počas dňa a noci,
  • majú diagnostikovanú hypertenziu a ABPM pomáha stanoviť vhodnú liečbu. 

Meranie pomocou ABPM stanoví vaše priemerné hodnoty krvného tlaku počas dňa a spánku. V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť priemerné fyziologické hodnoty krvného tlaku, ktoré boli namerané pomocou ABPM prístroja. 

Tlak je za bežných okolností, teda počas dňa, vyšší ako v noci, keď, naopak, klesá. Fyziologický pokles tlaku počas toho, ako spíme, sa odborne nazýva ako dipping status alebo dipp

Hodnotenie dipping statusu je dôležité pri diagnostike dennej a nočnej hypertenzie a izolovanej nočnej hypertenzie, pri ktorej je tlak počas dňa stabilný, no počas spánku stúpa. Pri izolovanej nočnej hypertenzii je hodnota krvného tlaku vyššia ako 120/70 mmHg. 

Za fyziologický pokles krvného tlaku sa považuje pokles o 10 – 20 %. Ak hodnota tlaku klesne o viac ako 20 %, ide o nadmerný pokles. Naopak, ak nedôjde k poklesu, ale tlak počas spánku stúpne, hovoríme o pacientoch, ktorí sa označujú ako Risers (R) – reverzný dipping, pri ktorom hodnota tlaku neklesá, ale stúpa. 

ABPM monitorovanie krvného tlaku
vimpro/Shutterstock.com

Vysoký tlak v noci – na aké hodnoty si dať pozor? 

Za hraničné hodnoty krvného tlaku v noci sa považujú tie, pri ktorých nedochádza k poklesu o minimálne 20 % v porovnaní s tlakom nameraným v priebehu dňa. 

Hraničné hodnoty krvného tlaku počas dňa a noci si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke:

 

Pri bežnom meraní sa považuje za hraničnú hodnotu približne 140/90 mmHg, narozdiel od hodnôt meraných prístrojom ABPM, ktorý hodnoty krvného tlaku priemeruje a meria v priebehu 24 hodín. Preto sú hraničné hodnoty nižšie a zároveň objektívnejšie.

Aké sú príčiny a rizikové faktory vysokého krvného tlaku v noci?

Vysoký tlak v noci môže mať mnoho príčin. Medzi najčastejší dôvod a súčasne rizikový faktor patrí nezdravý životný štýl, ktorý súvisí s nedostatkom spánku, vysokou mierou stresu a veľkým príjmom soli. 

Medzi ďalšie rizikové faktory vysokého krvného tlaku v noci patria: 

  • neliečená hypertenzia: hypertenzia, ktorá pretrváva aj počas dňa
  • nekontrolovaný diabetes: diabetici môžu byť náchylnejší na vysoký krvný tlak 
  • nezdravý životný štýl: vysoký obsah soli v jedle, sedavý spôsob života
  • stres a psychické napätie prispievajú k vysokému tlaku v noci
  • nedostatok spánku
  • spánkové apnoe: zastavenie dýchania počas spánku

Aké sú príznaky vysokého krvného tlaku v noci?

Vysoký krvný tlak môže prísť v noci náhle, no často sa vyskytuje u pacientov, ktorí už trpia hypertenziou. U tých sa môže častejšie stať, že hodnota krvného tlaku bude náhle stúpať nielen počas dňa, ale aj počas noci. 

Vysoký krvný tlak v noci sa môže prejavovať okrem bežných príznakov, ako sú napríklad bolesť hlavy, búšenie srdca a mravenčenie končatín aj:

  • poruchami spánku, napríklad nespavosťou, nemožnosťou zaspať a častým budením sa, 
  • spánkovým apnoe,
  • častým prebúdzaním sa s nutkaním na močenie,
  • ťažkosťami s dýchaním, lapaním po dychu,
  • chrápaním.

Ako sa prejavuje dlhodobo zvýšený krvný tlak v noci na zdraví?

Neliečený vysoký tlak v noci ako aj izolovaná nočná hypertenzia alebo vysoký tlak pretrvávajúci počas dňa vedie k závažným poškodeniam orgánov. Najčastejšie postihuje srdce, srdcovocievny systém, mozog a obličky. Pri dlhodobo zvýšenom krvnom tlaku môže nastať infarkt alebo mozgová mŕtvica.

Prejavom dlhodobo zvýšeného krvného tlaku môže byť infarkt
Ahmet Misirligul/Shutterstock.com

Ako často si merať krvný tlak  a kedy pri vysokom tlaku v noci navštíviť lekára?

Pri podozrení na vysoký krvný tlak sa odporúča meranie tlaku v pravidelných intervaloch ráno a večer v rovnaký čas. Od 18. roku života by ste si mali merať krvný tlak minimálne raz za rok po dobu 7 dní, aby ste predišli riziku kardiovaskulárnych ochorení. 

Vysoký krvný tlak nikdy neberte na ľahkú váhu. Ako život ohrozujúci stav sa považuje prudké a náhle zvýšenie krvného tlaku v priebehu dňa alebo noci.

Hraničná hodnota krvného tlaku je 160/80 mmHg až 160/100 mmHg. Vtedy je potrebná akútna lekárska pomoc, aby sa predišlo poškodeniu životne dôležitých orgánov. 

Pri zvýšenom tlaku sa odporúča pokojový režim, dostatočný pitný režim či zvýšený príjem magnézia, ktoré je tiež dobrým pomocníkom na zníženie tlaku. 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

Zdravoteka: Vysoký krvný tlak v noci

Medicalnewstoday: Hypertension

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcacievydýchavičnosťhypertenziapohyb a športsrdcezávraťzdravý životný štýl