14.12.2023 • 7 minút na prečítanie

Vysoký krvný tlak je zo stresu. Toto naň vplýva

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Je bežné, že sa krvný tlak dočasne zvýši v reakcii na akútny stres. Väčší problém  predstavuje chronický stres, ktorý môže spôsobiť dlhodobo vysoký tlak. 

V nasledujúcom článku sa dozviete:

  • ako vplýva stres na krvný tlak
  • v akých bežných situáciách môže dôjsť k zvýšeniu tlaku, ktoré si ani neuvedomujeme
  • ako sa môže prejaviť vysoký tlak zo stresu 
  • pri akých hodnotách zvýšeného tlaku by sme mali zdravotný stav konzultovať s lekárom
  • k akým komplikáciám môže viesť vysoký tlak zo stresu 
  • čo by sme mali robiť, ak pociťujeme prvé príznaky stresu

Stres a vysoký tlak, ako spolu súvisia?

Chronický stres, každodenný aspekt moderného života, môže mať výrazný vplyv na celkové zdravie a vysoký tlak.

Ovplyvňuje duševnú pohodu a prispieva k celému radu fyzických problémov, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, oslabená imunita, poruchy trávenia, poruchy spánku a dokonca aj na zrýchlené starnutie

Ako ovplyvňuje stres krvný tlak?

Okrem emocionálneho nepohodlia, ktoré v stresovej situácii pociťujeme, náš organizmus reaguje uvoľňovaním stresových hormónov (adrenalínu a kortizolu) do krvi.

Tieto hormóny pripravujú telo na reakciu „boj alebo útok“ tým, že zrýchlia tep srdca a stiahnu cievy, aby sa do svalov dostalo viac krvi. Práve zúženie ciev a zrýchlenie srdcovej frekvencie vedú k zvýšeniu krvného tlaku

Zatiaľ čo táto reakcia je nevyhnutná pre prežitie v akútnych situáciách, ktoré môžeme zvládnuť fyzickou konfrontáciou alebo útekom, pri novodobých stresoroch nám tieto mechanizmy veľmi nepomôžu.

Chronický stres môže viesť k pretrvávajúcim zvýšeným hladinám týchto hormónov, čo prispieva k rôznym zdravotným ťažkostiam vrátane hypertenzie. 

V akých prípadoch môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku?

Krvný tlak sa môže zvýšiť v reakcii na rôzne stresové situácie, či už sú akútne, alebo chronické. Medzi bežné situácie, ktoré môžu viesť k zvýšeniu krvného tlaku, patria:

Stres súvisiaci s prácou

Nekolegiálne pracovné prostredie, nadmerné alebo nereálne pracovné nároky či nerovnováha medzi pracovným a súkromným životom sú často veľmi stresujúce a naozaj dokážu dvíhať krvný tlak.

Relaxačné techniky
PeopleImages.com – Yuri A/shutterstock.com

Finančný stres

Obavy o finančnú stabilitu, dlhy alebo ekonomická neistota môžu vyvolať dlhodobý stres, ktorý negatívne ovplyvňuje krvný tlak.

Vzťahové napätie

Ťažkosti v osobných vzťahoch a konflikty môžu viesť k dočasnému zvýšeniu krvného tlaku.

Doprava a dochádzanie

Frustrujúce alebo preťažené dopravné situácie, ako aj dlhé dochádzanie môžu byť stresujúce a viesť ku krátkodobému zvýšeniu krvného tlaku.

Neočakávané životné udalosti

Traumatické udalosti, ako sú nehody, strata blízkej osoby alebo náhle zmeny životných okolností, môžu viesť k akútnemu stresu a dočasnému zvýšeniu krvného tlaku.

Lekárske procedúry

Niektorí ľudia môžu pociťovať stres a prudký nárast krvného tlaku v reakcii na lekárske zákroky, najmä ak majú z tohto procesu obavy alebo aj zo strachu o svoj zdravotný stav. 

Ako sa vysoký tlak prejavuje? 

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia sa často označuje aj ako „tichý zabijak“, pretože v počiatočných štádiách nemusí spôsobiť žiadne viditeľné príznaky. Medzi možné príznaky vysokého krvného tlaku patrí:

  • Bolesť hlavyPretrvávajúce alebo silné bolesti hlavy najmä v zadnej časti hlavy môžu byť spojené s vysokým krvným tlakom. 
  • Dýchavičnosť Ďalším príznakom, ktorý naznačuje stres a vysoký tlak, je zrýchlené či prehĺbené dýchanie, ako aj ťažkosti s dýchaním, najmä počas fyzickej aktivity.
  • Krvácanie z nosa – Aj keď to nie je bežný príznak, niektorí ľudia s hypertenziou môžu mať časté krvácanie z nosa.
  • Závrat alebo točenie hlavyTočenie hlavy najmä pri rýchlom vstávaní býva tiež bežným príznakom vysokého krvného tlaku.
  • Zmeny videnia – V závažných prípadoch hypertenzie sa môže vyskytnúť rozmazané alebo zhoršené videnie.

Tieto príznaky môžu byť spôsobené rôznymi faktormi a ich výskyt nemusí nevyhnutne znamenať, že máte vysoký krvný tlak. 

Ak sa však často ocitáte vo vyššie spomenutých stresových situáciách, či už v práci, alebo osobnom živote, odporúča sa pravidelne merať krvný tlak. 

Pri akých hodnotách krvného tlaku by ste mali navštíviť lekára?

Ak si niekoľko rôznych dní nameriate systolický tlak od 120 do 139 mmHg alebo diastolický od 80 do 89 mmHg, môže ísť o prehypertenziu.

Prehypertenzia, prechodné zvýšenie tlaku, ktoré môže viesť k trvale zvýšenému tlaku, slúži ako varovný signál, že by ste mali upraviť svoj životný štýl a naučiť sa zvládať stres, aby sa zabránilo rozvinutiu hypertenzie a rozvoju závažných komplikácií.

zvýšený tlak zo stresu
Prostock-studio/shutterstock.com

K akým komplikáciám môže viesť vysoký tlak zo stresu ?

Dlhodobo pretrvávajúci vysoký krvný tlak zo stresu môže viesť k patologickým zmenám v organizme, ktoré ovplyvňujú nielen srdcovo-cievny systém, ale aj iné orgány. Medzi dlhodobé komplikácie, ktoré spôsobuje vysoký tlak zo stresu, patria:

Zvýšená záťaž srdca

Srdce musí pracovať silnejšie, aby mohlo pumpovať krv proti zvýšenému odporu v tepnách, čo môže viesť k zhrubnutiu stien ľavej komory srdca. Ide o stav známy ako hypertrofia, ktorý môže časom ohroziť výkonnosť srdca.

Zvýšené riziko infarktu

Hypertenzia zo stresu vedie k zvýšeniu rizika stavov, ako je angína pectoris alebo infarkt. Prejav bolesti na hrudníku často slúži ako varovný signál, na základe ktorého by mali pacienti zvoľniť životné tempo a vyhýbať sa stresu.

Poškodenie ciev

Vysoký krvný tlak môže poškodiť vnútornú výstelku krvných ciev (endotel), čo vedie k dysfunkcii a prispieva k ateroskleróze, hromadeniu plaku (tuku) v tepnách. 

Poškodenie obličiek

Chronicky zvýšený tlak zo stresu môže poškodiť malé cievy v obličkách, čo naruší ich schopnosť účinne filtrovať odpad a prebytočnú tekutinu z krvi. Okrem toho môže pretrvávajúca hypertenzia spôsobiť únik bielkovín do moču, čo je znak poškodenia obličiek. 

Zvýšené riziko mŕtvice

Vysoký tlak je hlavným rizikovým faktorom mŕtvice. Dlhotrvajúci vysoký tlak môže prispieť k tvorbe krvných zrazenín či prasknutiu ciev v mozgu.

Poškodenie očí

Vysoký tlak zaťažuje jemné tepny dodávajúce krv do sietnice, čo vedie k ich zúženiu a zhrubnutiu. Toto cievne poškodenie môže viesť k problémom so zrakom vrátane rozmazaného videnia a v závažných prípadoch až ku praskaniu ciev a krvácaniu do sietnice

Inzulínová rezistencia

Hypertenzia je spojená s inzulínovou rezistenciou. Ide o stav, kedy tkanivá nereagujú dostatočne na inzulín, čím sa zvyšuje hladina glukózy v krvi. Predisponuje pacienta k vzniku cukrovky 2. typu.

Oslabený imunitný systém 

Chronický stres môže oslabiť imunitný systém tak, že pacienti sú náchylnejší na infekcie.

Dôležité však je si uvedomiť, že účinky vysokého tlaku na organizmus sú kumulatívne a často sa vyvíjajú počas dlhšieho obdobia. Okrem toho sa môžu reakcie na stres a vysoký tlak u jednotlivcov líšiť.

Ako môžeme ovplyvniť zvýšený tlak zo stresu?

Existujú viaceré spôsoby, ako sa môžete popasovať s hypertenziou spôsobenou stresom. Dôležité je dodržiavať zásady zdravého životného štýlu od pohybu cez stravu až po starostlivosť o mentálne zdravie. Tu je pár tipov, ako môžete dostať vysoký tlak a stres pod kontrolu:

  • Pravidelné cvičenie Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť znížiť stresové hormóny, znížiť krvný tlak a zlepšiť celkové kardio-vaskulárne zdravie. Zamerajte sa aspoň na 30 minút cvičenia denne.
  • Zdravá strava – Konzumácia stravy bohatej na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a chudé bielkoviny pri súčasnom obmedzení príjmu soli pozitívne ovplyvní krvný tlak. 
  • Techniky zvládania stresu – Ide o techniky, ako je meditácia či hlboké dýchanie. Počas meditácie jednotlivci zameriavajú svoju pozornosť na dýchanie, konkrétnu myšlienku alebo mantru, čím presmerujú myseľ preč od stresových faktorov. Meditácia aktivuje relaxáciu tela, čo vedie k zníženiu produkcie stresových hormónov a zvýšeniu pocitu pokoja. Postupom času môže pravidelná meditácia pozitívne ovplyvniť štruktúru a funkciu mozgu, zlepšiť emocionálnu reguláciu a odolnosť voči stresu.
  • JogaJoga sa ukázala ako účinná metóda zníženia stresu aj krvného tlaku, vďaka jej kombinácii fyzickej aktivity s relaxáciou.
Joga
SFIO CRACHO/shutterstock.com
  • Dostatok kvalitného spánku – Kvalitný spánok podporuje obnovu fyziologickej rovnováhy organizmu, prispieva k zlepšeniu odolnosti voči stresu a kontrole krvného tlaku.
  • Obmedzenie kofeínu a alkoholuKofeín môže dočasne zvýšiť srdcovú frekvenciu a krvný tlak a nikotín môžu stimulovať uvoľňovanie stresových hormónov. Nikotín tiež sťahuje cievy, zvyšuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak.
  • Podpora priateľov – Budovanie a udržiavanie silných sociálnych väzieb môže poskytnúť emocionálnu podporu a pomôcť zmierniť stres. Nebojte sa zdieľať obavy s priateľmi, rodinou alebo podpornou skupinou.
  • Efektívny ‘‘time management‘‘ Urobte si každý deň realistický “to do list”, stanovte si splniteľné ciele a doprajte si dostatok času na dokončenie vecí. Kladenie vysokých nárokov a vytyčovanie nesplniteľných cieľov môžu zvýšiť pocit preťaženia a stresu.
  • Vyhľadajte odborníka na duševné zdravie Psychológ zohráva kľúčovú úlohu v pomoci jednotlivcom zvládať stres tým, že dokáže poskytnúť terapeutickú podporu a účinné stratégie na zvládanie stresu. Ponúka bezpečný a neodsudzujúci priestor na skúmanie základných príčin stresu, rozvoj odolnosti a osvojenie si praktických zručností pre manažment stresových situácií.

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

High blood pressure-changes you can make

Stress and your blood pressure

Stress and blood pressure – connection

CDC: Bloodpressure

Mayoclinic: Diseases conditions

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
búšenie srdcacievydýchavičnosťhypertenziapohyb a športsrdcezávraťzdravý životný štýl