12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Pneumokokové infekcie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pneumokokové infekcie sú bežné infekcie spôsobené baktériou Streptococcus pneumoniae. Názov pneumokok vznikol na základe jej guľovitého tvaru a miesta, kde bola prvýkrát izolovaná — pľúca. Väčšinou ide o ľahšie prebiehajúce infekcie, postihujúce predovšetkým deti. Baktérie sa šíria kontaktom s infikovanými ľuďmi. Medzi najbežnejšie ochorenia, ktoré pneumokoky spôsobujú, patrí infekcia ucha (otitída), infekcia nosových dutín (sinusitída), pneumónia, meningitída a sepsa. Liečia sa užívaním antibiotík. Prevencia spočíva v očkovaní proti baktérii. Význam vakcín v súčasnosti veľmi stúpa a výrazným spôsobom ovplyvňuje kvalitu života pacientov.

Vznik a príčiny

Pneumokokové infekcie bývajú spôsobené baktériou Sreptococcus pneumoniae. Poznáme 91 sérotypov pneumokokov. Osídľujú predovšetkým horné dýchacie cesty, odtiaľ sa môžu rozširovať po sliznici do stredného ucha, prinosových dutín alebo do pľúc. Baktérie sa môžu krvou dostať napríklad do mozgu, pleurálneho priestoru, kostí a kĺbov. Tomuto šíreniu sa hovorí bakteriémia. Skupiny najčastejšie postihnuté pneumokokovou infekciou sú deti a osoby staršie ako 65 rokov.

Príznaky

Sinusitída sa prejavuje nepríjemným pocitom plnosti a tlaku v oblasti tváre a očí, upchatým nosom, bolesťou hlavy, zvýšenou teplotou, zápachom z úst, zelenkavým alebo žltým výtokom z nosa, bolesťou zubov.

Otitída je sprevádzaná bolesťou ucha, horúčkou, problémom so sluchom, výtokom z ucha, nechutenstvom, problémom so spánkom.

Pneumónia sa prejavuje horúčkou, zimnicou, kašľom, bolesťou v hrudníku, celkovou slabosťou, problémami s dýchaním.

Meningitídu prezentuje horúčka, bolesť hlavy, stuhnutý krk, nevoľnosť, vracanie a zmätenosť.

Sepsa je veľmi závažný stav, ktorý môže viesť až k smrti. Prejavuje sa vysokou horúčkou, záchvatmi, poruchami vedomia a prejavmi zlyhania rôznych orgánov.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy závisí od miesta, kde sa baktéria nachádza a kde spôsobuje problémy. Lekár môže stanoviť diagnózu na základe prejavov konkrétneho ochorenia. Diagnózu si potvrdí odberom krvi, prípadne výteru z nosa alebo hrdla. Taktiež môže pomôcť mikrobiologické vyšetrenie s kultiváciou na špeciálnych pôdach.

Liečba

Pneumokokové infekcie sa v zásade liečia antibiotikami. Problémom antibiotík sa stáva rezistencia niektorých sérotypov. Na zmiernenie príznakov môžu byť predpísané aj lieky proti bolesti, na zníženie horúčky alebo proti kašľu.

Prevencia

Prevenciou pneumokokovej infekcie je očkovanie. U detí do 2 rokov a v prípade zvýšeného rizika infekcie aj u detí do 5 rokov sa odporúča 7-valentná konjugovaná pneumokoková vakcína. V Európskej únii sa používa schéma 3 + 1, čiže 3 úvodné dávky v 2., 4., 6. mesiaci a 1 posilňujúca dávka na začiatku 2. roku veku. Zavedenie očkovania má veľmi priaznivý efekt na zníženie počtu pneumónií a infekcií ucha.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhorúčkainfekciakašeľmozogpľúcapneumóniasepsasínusitídavracanie