30.06.2022 • 10 minút na prečítanie

Propolis a jeho účinky

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Včely okrem obľúbeného medu tiež vyrábajú zlúčeninu nazývanú propolis z miazgy ihličnatých alebo vždyzelených stromov. Keď zmiešajú túto šťavu s vlastnými výlučkami a včelím voskom, vytvoria lepkavý, zelenohnedý produkt, ktorý používajú ako povlak (povrchovú vrstvu) na stavbu ich úľov.  

Pred tisíckami rokov staré civilizácie používali propolis pre jeho liečivé vlastnosti. Gréci ho používali na liečbu abscesov. Asýrčania ho nanášali na rany a nádory, aby takto bojovali proti infekcii a pomáhali pri hojení. Egypťania ho používali na balzamovanie múmií. 

Zloženie propolisu sa môže líšiť v závislosti od umiestnenia včiel a od toho, ku ktorým stromom a kvetom majú prístup. Napríklad propolis z Európy nebude mať rovnaké chemické zloženie ako propolis z Brazílie. Tento fakt preto zvyčajne sťažuje výskumníkom dospieť k všeobecným záverom o jeho prínosoch pre zdravie ľudí. 

V tomto článku sa dozviete: 

  • čo obsahuje propolis, 
  • na čo sa používa, 
  • či je bezpečný, 
  • s akými liekmi môže interagovať, 
  • kde si ho môžete zadovážiť. 

Liečivé zlúčeniny v propolise 

Vedci identifikovali viac ako 300 rôznych zlúčenín obsiahnutých v propolise. Väčšina týchto zlúčenín sú formy polyfenolov. Polyfenoly sú antioxidanty, ktoré bojujú proti chorobám a poškodeniam v tele. 

Konkrétne propolis obsahuje polyfenoly nazývané flavonoidy. Flavonoidy sú produkované rastlinami ako forma ochrany. Bežne sa nachádzajú v potravinách, o ktorých sa predpokladá, že majú antioxidačné vlastnosti, vrátane: 

  • ovocia, 
  • zeleného čaju, 
  • zeleniny, 
  • červeného vína. 

Čo hovorí výskum o vlastnostiach propolisu 

Predpokladá sa, že propolis má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti. Vedecký výskum propolisu je však obmedzený. Výskumníci si nie sú presne istí prečo, ale zdá sa, že tento včelí produkt poskytuje ochranu pred niektorými druhmi baktérií, vírusov a húb. 

Rany 

Propolis má špeciálnu zlúčeninu nazývanú pinocembrín, flavonoid, ktorý pôsobí ako antimykotikum. Tieto protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti robia propolis užitočným pri hojení rán. Jedna štúdia zistila, že propolis môže pomôcť ľuďom, ktorí mali traumatické popáleniny, rýchlejšie sa hojiť tým, že urýchli nový rast zdravých buniek. 

Ďalšia štúdia zistila, že alkoholový extrakt z propolisu aplikovaný lokálne bol účinnejší než steroidný krém pri znižovaní počtu žírnych buniek v orálnych chirurgických ranách. Žírne bunky sú spojené so zápalom a spomaleným hojením rán. 

Opary a genitálny herpes 

Masti, ktoré obsahujú 3 percentá propolisu, môžu pomôcť urýchliť čas hojenia a znížiť príznaky oparov a vredov z genitálneho herpesu. 

Jedna štúdia zistila, že keď sa topický propolis aplikoval trikrát denne, pomohol vyliečiť opary rýchlejšie než žiadna liečba. Vedci zistili, že propolisový krém nielenže znižuje množstvo herpes vírusu prítomného v tele človeka, ale tiež chráni telo pred budúcimi oparmi. 

Rakovina 

Predpokladá sa, že propolis zohráva úlohu aj pri liečbe niektorých druhov rakoviny. Podľa jednej štúdie niektoré z protirakovinových účinkov tejto látky zahŕňajú: 

  • zabránenie množeniu rakovinových buniek, 
  • zníženie pravdepodobnosti, že sa bunky stanú rakovinovými, 
  • blokovanie dráh, ktoré umožňujú rakovinovým bunkám, aby navzájom komunikovali. 

Štúdia však naznačila, že propolis by mohol byť doplnkovou terapiou – no nie jedinou liečbou – rakoviny.  

Autor: Mehmet Cetin/Shutterstock

Bezpečnosť propolisu 

Zatiaľ nie je dostatok dôkazov, ktoré by určili, či sú alebo nie sú propolisové produkty úplne bezpečné, avšak nepovažujú sa za vysoko rizikové. Ľudia zvyčajne prijímajú trochu propolisu aj keď jedia med. Ak však máte alergiu na med alebo včelí jed, budete mať pravdepodobne alergiu aj na produkty s obsahom propolisu. Propolis môže pri dlhodobom používaní vyvolať aj vlastnú alergickú reakciu. 

Typickou alergickou reakciou je vyrážka na koži podobná ekzému. Porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako pridáte propolis do svojho liečebného plánu, najmä ak máte existujúce alergie alebo astmu. 

Osobitné bezpečnostné opatrenia a upozornenia 

Propolis je pri správnom užívaní pravdepodobne bezpečný. Môže spôsobiť alergické reakcie, najmä u ľudí, ktorí sú alergickí na iné včelie produkty. 

Keď sa užíva ústami  

Pastilky obsahujúce propolis môžu spôsobiť podráždenie a vredy v ústach u ľudí alergických na propolis alebo iné včelie produkty.  

Pri aplikácii na pokožku  

Môže spôsobiť alergické reakcie, najmä u ľudí, ktorí sú alergickí na iné včelie produkty.  

Tehotenstvo  

Nie je dostatok spoľahlivých informácií na to, aby sme vedeli, či je bezpečné používanie propolisu počas tehotenstva. Radšej sa však jeho používaniu vyhnite.  

Dojčenie  

Propolis je pravdepodobne bezpečný, ak sa užíva ústami počas dojčenia. Dávky 300 mg denne po dobu až 10 mesiacov sa považujú za bezpečné. Zostaňte však obozretní a vyhnite sa vyšším dávkam pri dojčení.  

Krvácavé stavy  

Určitá chemikália v propolise môže spomaliť zrážanie krvi. Užívanie propolisu môže zvýšiť riziko krvácania u ľudí s poruchami zrážania krvi. 

Alergie  

Niektoré propolisové produkty môžu byť kontaminované vedľajšími včelími produktmi. Používajte propolis opatrne, ak ste alergickí na vedľajšie produkty včiel.  

Chirurgia  

Užívanie propolisu môže zvýšiť riziko krvácania počas operácie a po nej. 2 týždne pred operáciou prestaňte užívať propolis. 

Autor: Ihor Hvozdetskyi/Shutterstock

Liekové interakcie s propolisom 

Pri súčasnom užívaní propolisu a niektorých liekov môžu vznikať rôzne interakcie. Preto buďte opatrní pri týchto kombináciách: 

Lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi (antikoagulanciá/protidoštičkové lieky) 

Propolis môže spomaliť zrážanie krvi. Užívanie propolisu spolu s liekmi, ktoré tiež spomaľujú zrážanie krvi, môže zvýšiť riziko vzniku modrín a krvácania. 

Lieky metabolizované pečeňou  

  • substráty cytochrómu P450 1a2 (CYP1a2) 
  • substráty cytochrómu P450 2C9 (CYP2C9) 
  • substráty cytochrómu P450 2D6 (CYP2D6) 
  • substráty cytochrómu P450 2E1 (CYP2E1) 
  • substráty cytochrómu P450 3A4 (CYP3A4) 

Niektoré lieky sa menia a rozkladajú pečeňou. Propolis môže zmeniť, ako rýchlo pečeň tieto lieky rozkladá. To by mohlo zmeniť účinky a vedľajšie účinky týchto liekov. 

Warfarín  

Warfarín je známy liek, ktorý sa používa na spomalenie zrážania krvi. Propolis môže znížiť účinky warfarínu. To môže zvýšiť riziko zrážania krvi. 

Autor: SciePro/Shutterstock

Kde môžete získať propolis? 

Propolis je možné zakúpiť v lekárňach alebo obchodoch so zdravou výživou. Topické formy zahŕňajú krémy, masti a pleťové vody. Propolis sa môže užívať aj perorálne, a to vo forme tabliet, tekutého extraktu alebo kapsúl. 

V súčasnosti neexistuje žiadna medicínsky odporúčaná dávka, pretože je potrebný ďalší výskum. Jedna štúdia odporúča dennú koncentráciu približne 70 mg denne, ale toto nie je odporúčanie FDA (Food and drug administration). Výrobcovia môžu odporúčať dávku na štítku produktu. Skôr ako začnete užívať akékoľvek doplnky, opýtajte sa svojho lekára, či je propolis pre vás bezpečný a vhodný. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Propolis an ancient healer

Propolis

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
alergiaherpesinfekciakožaoparporaneniezápal