16.07.2022 • 10 minút na prečítanie

Materská kašička – poznali ju už Egypťania aj Rimania, používali ju na kozmetické účely

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Včelia materská kašička je látka podobná želé, produkovaná včelami na kŕmenie včelích kráľovien a lariev. Často sa predáva ako doplnok stravy na liečbu rôznych ochorení. I keď sa už dlho používa v tradičnej medicíne, západná medicína ju z veľkej časti odmieta pre nedostatok výskumu. Väčšina dostupného výskumu je obmedzená na štúdie na zvieratách, in vitro alebo na veľmi malé štúdie na ľuďoch. 

Požitie materskej kašičky tiež nie je 100 % bez rizika. Príležitostne boli hlásené závažné vedľajšie účinky, ako je anafylaxia. 

My vám v našom článku prinášame aké potenciálne výhody môže pre vaše zdravie materská kašička priniesť. 

Obsahuje rôzne živiny 

Včelia materská kašička sa skladá z vody, sacharidov, bielkovín a tukov. Úplné chemické zloženie materskej kašičky nie je známe, ale predpokladá sa, že jej pozitívne účinky na zdravie pramenia z jej jedinečných bielkovín a mastných kyselín. Včelia materská kašička obsahuje aj niekoľko vitamínov skupiny B a stopové prvky. Patria sem: 

  • tiamín (B1), 
  • riboflavín (B2), 
  • kyselina pantoténová (B5), 
  • pyridoxín (B6), 
  • niacín (B3), 
  • kyselina listová (B9), 
  • inositol (B8), 
  • biotín (B7). 

Má antioxidačné a protizápalové účinky 

O materskej kašičke sa všeobecne tvrdí, že znižuje zápal a oxidačný stres. Vo viacerých štúdiách in vitro a na zvieratách sa zdá, že špecifické aminokyseliny, mastné kyseliny a fenolové zlúčeniny nachádzajúce sa v materskej kašičke majú silné antioxidačné účinky. Okrem toho niekoľko štúdií ukazuje znížené hladiny prozápalových chemikálií uvoľňovaných z imunitných buniek ošetrených materskou kašičkou. 

I keď sú tieto výsledky sľubné, chýbajú štúdie na ľuďoch. Na vyvodenie akýchkoľvek definitívnych záverov o liečbe zápalu materskou kašičkou je potrebných viac údajov. 

Znižuje riziko srdcových chorôb ovplyvnením hladín cholesterolu 

Štúdie na zvieratách aj na ľuďoch ukazujú, že materská kašička môže pozitívne ovplyvniť hladinu cholesterolu, a tým znížiť riziko srdcových chorôb. Hoci presný mechanizmus zostáva nejasný, špecifické proteíny v materskej kašičke pravdepodobne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu.  

Aj keď sú tieto štúdie sľubné, na lepšie pochopenie vplyvu materskej kašičky na zdravie srdca je potrebný ďalší výskum. 

Pomáha pri hojení rán a reparácii kože 

Včelia materská kašička – používaná perorálne aj lokálne – môže podporovať hojenie rán a iné zápalové kožné ochorenia. Je známe, že má antibakteriálny účinok, ktorý dokáže udržať rany čisté a bez infekcie. 

Autor: JPC-PROD/Shutterstock

Špecifické proteíny pomáhajú znižovať krvný tlak 

Včelia materská kašička môže chrániť vaše srdce a obehový systém aj znížením krvného tlaku. 

Niekoľko štúdií naznačuje, že špecifické proteíny v materskej kašičke uvoľňujú bunky hladkého svalstva vo vašich žilách a tepnách, čím znižujú krvný tlak. 

Nedávna štúdia na zvieratách skúmala doplnok kombinujúci materskú kašičku s inými látkami získanými od včiel a zistila významné zníženie krvného tlaku. Presná úloha materskej kašičky v tomto doplnku však nie je jasná . 

Reguluje hladinu cukru v krvi znížením oxidačného stresu a zápalu 

Včelia materská kašička môže tiež zlepšiť kontrolu hladiny cukru v krvi a citlivosť na inzulín znížením oxidačného stresu a zápalu. 

Viaceré štúdie na zvieratách ukázali zvýšenú citlivosť na inzulín a zjavný ochranný účinok na pankreas, pečeň a reprodukčné tkanivo u obéznych diabetických potkanov liečených materskou kašičkou. Jedna malá šesťmesačná štúdia na ľuďoch preukázala 20 % zníženie hladiny cukru v krvi nalačno u zdravých ľudí, ktorí denne suplementovali materskú kašičku . 

Antioxidačné vlastnosti podporujú zdravú funkciu mozgu 

Jedna štúdia odhalila, že vystresované myši liečené materskou kašičkou mali nižšie hladiny stresových hormónov a robustnejší centrálny nervový systém než kontrolná skupina. Samostatná štúdia viedla k zlepšeniu pamäti a zníženiu symptómov depresie u postmenopauzálnych potkanov, ktorým bola podávaná materská kašička. Ďalšia štúdia na zvieratách ukázala, že potkany liečené materskou kašičkou boli schopné lepšie odstraňovať určité chemické usadeniny v mozgu spojené s Alzheimerovou chorobou. 

Väčšina týchto štúdií pripisuje ochranný účinok na mozog a nervové tkanivo antioxidačnej kapacite materskej kašičky. Hoci sú tieto údaje povzbudivé, je potrebný ľudský výskum. 

Môže zvýšiť sekréciu sĺz a liečiť syndróm suchého oka 

Včelia materská kašička môže liečiť suché oči, keď sa užíva perorálne. 

Jedna štúdia na zvieratách a jedna malá štúdia na ľuďoch preukázali zlepšenie chronicky suchých očí u tých, ktorí boli perorálne liečení materskou kašičkou. Zo štúdie na ľuďoch neboli hlásené žiadne nežiaduce účinky.  

Autor: Poring Studio/Shutterstock

Bojuje proti starnutiu rôznymi spôsobmi 

Včelia materská kašička môže spomaliť proces starnutia niekoľkými spôsobmi. 

Niekoľko štúdií ukazuje predĺženie života a zlepšenie kognitívnej výkonnosti u potkanov, ktorým bola perorálne podávaná materská kašička. Včelia materská kašička je niekedy súčasťou produktov lokálnej starostlivosti o pleť na podporu udržiavania zdravej a mladšie vyzerajúcej pleti. Výskum na zvieratách naznačuje, že materská kašička môže podporovať zvýšenú produkciu kolagénu a ochranu pred poškodením kože spojeným s vystavením UV žiareniu. 

Podporuje zdravý imunitný systém 

Včelia materská kašička môže posilniť prirodzenú imunitnú odpoveď vášho tela na cudzie baktérie a vírusy. 

Je známe, že proteíny a mastné kyseliny v materskej kašičke podporujú antibakteriálnu aktivitu, čo môže znížiť výskyt infekcií a podporiť imunitné funkcie. Väčšina použiteľných údajov je však obmedzená na výskum na zvieratách a in vitro. Na potvrdenie týchto účinkov sú preto potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch. 

Znižuje vedľajšie účinky liečby rakoviny 

Chemoterapia a iné liečby rakoviny majú významné negatívne vedľajšie účinky, vrátane zlyhania srdca, zápalu a gastrointestinálnych problémov. Včelia materská kašička môže znížiť niektoré negatívne vedľajšie účinky spojené s určitou liečbou rakoviny. 

Jedna štúdia odhalila významné zníženie poškodenia srdca spôsobeného chemoterapiou u potkanov suplementovaných materskou kašičkou. 

Ďalšia veľmi malá štúdia na ľuďoch naznačila, že lokálne aplikovaná materská kašička môže zabrániť mukozitíde, vedľajšiemu účinku liečby rakoviny, ktorý spôsobuje bolestivé ulcerácie vo vašom tráviacom trakte. 

Môže zmierňovať určité príznaky menopauzy 

Menopauza spôsobuje zníženie cirkulujúcich hormónov, ktoré je spojené s vedľajšími účinkami, ako je bolesť, zhoršená pamäť, depresia a úzkosť. 

Jedna štúdia zistila, že materská kašička je účinná pri znižovaní depresie a zlepšovaní pamäti u postmenopauzálnych potkanov. Iná štúdia na 42 postmenopauzálnych ženách si všimla, že denné dopĺňanie 800 mg materskej kašičky počas 12 týždňov bolo účinné pri znižovaní bolesti chrbta a úzkosti. 

Majte však na pamäti, že je potrebný ďalší výskum. 

Autor: Mirko Graul/Shutterstock

Spôsoby dávkovania  

Pretože výskum je relatívne obmedzený, definitívna odporúčaná dávka pre materskú kašičku nebola stanovená. Keď sa užíva ako doplnok stravy, materská kašička je dostupná v prirodzenom stave alebo vo forme prášku či kapsúl. Výhody boli pozorované v širokom rozsahu dávok. Súčasný výskum udáva možné prínosy pri dávke 300 – 6000 mg denne. Včelia materská kašička sa môže aplikovať aj lokálne na pokožku a môže byť súčasťou komerčne dostupných produktov starostlivosti o pleť. 

Ak ste ešte nikdy neužívali materskú kašičku, je najlepšie začať s veľmi malou dávkou, aby ste sa vyhli závažným alergickým reakciám a vedľajším účinkom. 

Riziká a vedľajšie účinky 

Keďže ide o včelí produkt, ľudia s alergiou na včelí jed, peľ alebo iné environmentálne alergény by mali byť opatrní. Niektoré environmentálne kontaminanty, ako napríklad pesticídy, sa našli aj v materskej kašičke a mohli by viesť k alergickým reakciám. 

Aj keď je používanie materskej kašičky pre väčšinu ľudí pravdepodobne bezpečné, príležitostne boli hlásené závažné nežiaduce reakcie. Patria sem: 

  • astma, 
  • anafylaxia, 
  • kontaktná dermatitída. 

Niektoré z týchto extrémnych reakcií môžu byť dokonca smrteľné. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje: 

Royal Jelly

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
depresiakožakožné problémystresvysoký cholesterolzápal