Torzia semenníkov sa najčastejšie vyskytuje vo veku 12 až 18 rokov. Operácia je nutná. Ak sa zanedbá, pacient môže prísť o semenník.
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Semenníky sú mužské reprodukčné orgány, zodpovedné za produkciu spermií a hormónu testosterónu. Majú oválny tvar a zvyčajne sú dlhé 4 až 5 centimetrov. Zohrávajú dôležitú úlohu v mužskej plodnosti a sexuálnom vývoji. Semenníky majú jedinečné prekrvenie, ktoré je nevyhnutné pre ich správne fungovanie.
Torzia semenníka nastáva, keď semenník rotuje a skrúti spermatický povrazec, ktorý privádza krv do semenníka. Torzia môže spomaliť alebo prerušiť prietok krvi do semenníka. Znížený prietok krvi spôsobuje náhlu bolesť a opuch v miešku alebo v podbrušku.
Torzia semenníkov zvyčajne vyžaduje núdzovú operáciu. Ak sa lieči rýchlo, semenník sa často dá zachrániť. Keď sa však prietok krvi preruší na príliš dlho, semenník sa môže tak vážne poškodiť, že sa musí odstrániť.
Torzia semenníkov sa najčastejšie vyskytuje vo veku 12 až 18 rokov, ale môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku, dokonca aj pred narodením.
Torzia semenníka sa často vyskytuje iba na jednej strane, obvykle na ľavej. Len 2 zo 100 mužov s torziou ju majú v oboch semenníkoch.
U väčšiny mužov sa torzia prejaví ako náhla, intenzívna bolesť v semenníku, ktorá sa môže šíriť až do brucha. Bolesť môže byť taká silná, až má pacient problém chodiť.
Medzi ďalšie príznaky torzie semenníka patrí:
Menej častým príznakom je pomaly nastupujúca bolesť semenníka, ktorá sa rozvíja počas niekoľkých hodín či dní, alebo taká, ktorá zmizne a po čase sa opäť vráti.
U väčšiny mužov sa semenník nemôže skrútiť. Okolité tkanivo ho dobre pripevňuje v miešku. Môže sa však stať, že sa muž narodí bez tohto tkaniva, čo umožňuje semenníkom v miešku voľne sa hojdať a pohybovať.
Torzia semenníka môže nastať aj po poranení semenníka alebo miešku. Fyzická aktivita rôzneho charakteru torziu semenníkov nespôsobuje. Môže k nej dôjsť počas cvičenia, avšak fyzická aktivita nie je hlavnou príčinou. Úlohu môže zohrávať aj nízka teplota alebo rýchly rast semenníkov počas puberty. Objaviť sa môže dokonca aj v spánku.
Diagnostika torzie semenníka zahŕňa kombináciu rozhovoru s lekárom (anamnézy), fyzikálneho vyšetrenia a zobrazovacích vyšetrení.
V rámci anamnézy sa lekár popýta na príznaky, s ktorými pacient prišiel, vrátane akejkoľvek náhlej a silnej bolesti semenníkov, opuchu alebo iných súvisiacich symptómov. Tiež ho bude zaujímať vývoj príznakov v čase a akékoľvek predchádzajúce bolesti či úrazy semenníkov.
Lekár jemne prehmatá miešok a brucho. Tiež môže vyšetriť reflexy ľahkým trením alebo štipnutím vnútornej strany stehna na postihnutej strane. Normálne by to malo spôsobiť stiahnutie alebo podvihnutie semenníka. Tento reflex môže pri torzii semenníka chýbať.
Ultrazvukové vyšetrenie je bežným diagnostickým nástrojom torzie. Pomáha vyhodnotiť prietok krvi do semenníkov. Ak je prietok krvi do postihnutého semenníka znížený alebo chýba úplne, môže ísť o torziu semenníka. Je však dôležité poznamenať, že aj keď je prietok krvi do semenníka normálny, nemusí to torziu úplne vylúčiť.
V naliehavých prípadoch, ak existuje vysoké podozrenie na torziu semenníkov na základe anamnézy a nálezov fyzikálneho vyšetrenia, môže lekár zobrazovacie vyšetrenie preskočiť a prejsť priamo k chirurgickému zákroku.
Na korekciu torzie semenníka je potrebný chirurgický zákrok. V niektorých prípadoch sa môže lekár pokúsiť o manuálnu detorziu, ktorá zahŕňa manuálne otáčanie semenníka, aby sa rozkrútil semenný povrazec a obnovil sa prietok krvi. Manuálna detorzia je však len dočasným opatrením. Pacient by mal absolvovať operáciu, aby sa zabránilo opätovnému vzniku torzie.
Operácia torzie semenníkov je definitívne riešenie torzie. Zákrok sa zvyčajne vykonáva v celkovej anestézii. Počas zákroku urobí chirurg malý rez v miešku, aby sa dostal ku skrútenému semennému povrazcu, ktorý rozpletie, a semenník prišije o vnútro miešku.
Torzia semenníka je veľmi vážny zdravotný stav. Ak pociťujete náhlu intenzívnu bolesť v jednom zo semenníkov, navštívte čo najskôr pohotovosť. Pacienti, ktorí dostanú liečbu do štyroch až šiestich hodín od začiatku príznakov, majú najvyššiu šancu na záchranu semenníka.
Približne polovici pacientov, ktorí dostali liečbu po 12 hodinách, musel byť semenník odobratý. Po 24 hodinách od začiatku príznakov má nádej na záchranu semenníka zhruba 10 % pacientov.
Bez rýchlej liečby môže torzia semenníkov viesť k:
Zaškrtenie spermatického povrazca vedie k ischémii semenníka, čo znamená, že má nedostatok kyslíka a živín. Dlhotrvajúca ischémia môže spôsobiť nezvratné poškodenie tkaniva semenníka. Štúdie ukazujú, že 1 z 3 mužov má po torzii semenníka nižší počet spermií. Nižší počet spermií môže ovplyvniť schopnosť počať dieťa.
V niektorých prípadoch, aj keď je semenník zachránený chirurgickým zákrokom, môže časom atrofovať (ochabnúť). To môže mať za následok jeho zníženú funkciu a potenciálne tiež ovplyvniť plodnosť ako aj produkciu hormónov.
Torzia môže niekedy viesť k infekcii v postihnutom semenníku alebo okolitých tkanivách. Môže k tomu dôjsť v dôsledku narušeného prietoku krvi a poškodenia tkaniva, ktoré vytvárajú priaznivé prostredie pre rast baktérií. V takýchto prípadoch môže byť potrebná ďalšia liečba antibiotikami.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/testicular-torsion/symptoms-causes/syc-20378270
https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/testicular-torsion
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15382-testicular-torsion
https://www.healthdirect.gov.au/testicular-torsion
https://www.webmd.com/men/what-is-testicular-torsion