Po horúcom lete, plnom odpočinku a zábavy, teplých dní bez akýchkoľvek povinností prišiel čas prejsť bránami školy. Pre niektoré deti je to prvýkrát, pre iné je to už cesta známa. Žiaci sa líšia, buď sa do školy nesmierne tešia, spolužiaci aj učenie im už chýbali, alebo to pre nich bude opäť dlhá doba, kým sa dočkajú prázdnin.
V článku sa dočítate:
Mnohí rodičia si kladú otázku, ako pripraviť dieťa na nástup do školy. Je vôbec nutné ich na to vopred pripravovať? Odpoveď je jednoduchá, určite áno. Príchodom školy sa v režime dieťaťa zmenia viaceré veci. Nielen, že jeho deň bude zahŕňať iný program, iné aktivity, na ktoré bol v škôlke zvyknutý, ale zmení sa aj samotný režim dňa. To so sebou môže priniesť veľký stres a psychickú záťaž, a to nielen na dieťa, ale aj na rodičov. Je normálne, že tento prechod do školy a prvé dni v školských laviciach sú sprevádzané obavami z nepoznaného, z nového prostredia, kolektívu.
Príprava do školy nespočíva len v nákupoch školských potrieb, akými sú taška, zošity, písacie potreby, ale tá zahŕňa aj v mieru pripravenosti dieťaťa po vedomostnej, ale aj psychickej stránke. V materskej škole sa venujú predškolákom špecificky, teda dostatočne na to, aby im postupne pani učiteľky predstavili a oboznámili ich so zmenou, ktorá ich v blízkej dobe čaká. Deti sú umiestnené do špeciálnej triedy, v ktorej s deťmi pracujú tak, aby sa dokázali v škole prispôsobiť novému prostrediu bez akýchkoľvek obáv a problémov, aby príkladne spolupracovali, nebáli sa nových ľudí, nadväzovania kontaktov, aby boli schopné udržať pozornosť počas vyučovacej hodiny, aby dokázali fungovať samostatnejšie ako v škôlke, a tým si plnili aj domáce úlohy, ktoré im v škole budú pani učiteľky zadávať.
Materská škola má vo vývoji dieťaťa veľmi podstatnú úlohu. Je to prvý kontakt dieťaťa s určitými povinnosťami, konkrétnym režimom, disciplínou, ako aj s kolektívom. Škôlka tiež pomáha formovať osobnosť dieťaťa a vštepuje mu do života nové zážitky, rozvíja fantáziu, vedomosti, a učí ho novým zručnostiam, schopnostiam, pomáha mu v poznávaní nových vecí. Tiež upevňuje detskú psychiku a pomáha dieťaťu pripraviť sa na vstup do školy. Rovnako oboznamuje dieťa s prvými formami učenia sa, a tým ho pripravuje na získavanie vedomostí na úrovni školy.
Základné školy sa snažia pomôcť rodičom v príprave dieťaťa na nástup do školy, a to tým, že organizujú dni otvorených dverí, kedy je možné navštíviť školu spoločne s dieťaťom, a sa zoznámiť s novým prostredím.
Je to príležitosť, aj v prípade, ak je dieťa hanblivejšie, aby sa dokázalo ľahšie adaptovať, vytvorilo si predstavu o tom, kam bude chodiť do školy, čo ho tam čaká. Rodičia by mali stále s dieťaťom o tejto zmene a nástupe do školy komunikovať. Hovoriť mu o tom pozitívne, snažiť sa eliminovať strach dieťaťa, vyzdvihovať možnosť spoznať nových kamarátov, vysvetľovať mu čo všetko sa naučí, a vôbec vysvetliť dôvod, prečo nastal čas odísť z materskej školy do základnej.
Veľkým pomocníkom dokážu byť aj knihy s tematikou z prostredia školy. Dieťa si tak ľahšie predstaví, čo ho čaká a rôzne rozprávkové príbehy mu pomôžu nebáť sa nástupu do školy.
V škole sú učitelia veľmi empatickí a nápomocní. Adaptačné obdobie trvá približne tri mesiace a v tomto čase učitelia pomáhajú dieťaťu osvojiť si nový režim a dokázať sa začleniť.
V prvý deň príchodu do školy je vhodné, aby spoločne s dieťaťom prišli obaja rodičia. Dieťa tak bude mať väčšiu istotu, nebude vo veľkom strese a celá situácia mu príde prijateľnejšia, keď vidí, že ho podporuje rovnako matka, ako aj otec.
Po príchode domov zo školy je potrebné sa s dieťaťom stále rozprávať. Aký mal deň, čo nové sa naučil, čo robili so spolužiakmi. Dôležité je, aby dokázal všetky svoje pocity a emócie vyjadriť. Zo strany rodiča je podstatná motivácia.
Predškolák by mal pred nástupom do školy ovládať určité veci, tým sa hodnotí ako zrelý a pripravený zvládnuť ďalšiu etapu v jeho živote. Osvojené návyky a získané zručnosti mu otvárajú dvere do školy.