10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Psychiatria

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Psychiatria je oblasť medicíny zameraná na diagnostiku, liečbu a prevenciu duševných, emočných a behaviorálnych porúch. Psychiater je lekár, ktorý sa špecializuje na duševné zdravie, vrátane porúch v dôsledku užívania drog. Psychiatri sú kvalifikovaní na posúdenie psychických a fyzických aspektov psychologických problémov.

Príznaky

Ľudia hľadajú psychiatrickú pomoc z mnohých dôvodov. Problémy môžu byť náhle, napríklad záchvaty paniky, desivé halucinácie, myšlienky na samovraždu, počutie hlasov, alebo dlhodobejšie, ako sú pocity smútku, beznádeje či úzkosti, ktoré spôsobujú sťažený každodenný život až fungovanie mimo reality.

Diagnóza
Psychiatri môžu objednať alebo vykonať celý rad lekárskych laboratórnych a psychologických testov, ktoré spolu s rozhovorom s pacientom pomáhajú poskytnúť obraz o jeho fyzickom a duševnom stave. Vzdelanie a klinické vzdelávanie psychiatrov im pomáha pochopiť komplexný vzťah medzi emocionálnymi a inými zdravotnými ochoreniami, zároveň vzťahy s genetikou a rodinnou anamnézou.

Pri diagnostike nechýba zhodnotenie fyzického stavu pacienta. Zväčša ide o klasickú prehliadku, ktorú môže vykonať aj iný lekár ako psychiater, aby sa vylúčili diagnózy ako ochorenia štítnej žľazy či mozgový nádor, a tiež slúži ako kontrola prípadných znakov sebapoškodzovania. Psychiater potrebuje pred začatím liečby informácie o pacientovi aj z iných zdrojov, napríklad od rodiny, blízkych osôb, prípadne polície a podobne.

Pri diagnostike duševných porúch musia byť použité diagnostické manuály. Ich účelom je stanoviť presné, klinicky kategorizované kritériá, podľa ktorých lekár postupuje. Následne sú diagnózy hodnotené podobným postupom a predchádza sa skreslenému pohľadu.

Liečba

Psychiatri využívajú rôzne spôsoby liečby vrátane viacerých foriem psychoterapie, liekov, psychosociálnych intervencií a iných liečebných postupov v závislosti od potrieb každého pacienta.

Psychoterapia, niekedy nazývaná terapia slovom, je liečba, ktorá zahŕňa rozhovor medzi terapeutom a pacientom. Môže sa použiť na liečbu širokej škály duševných porúch a emočných ťažkostí. Cieľom psychoterapie je odstrániť alebo kontrolovať príznaky duševného stavu, aby pacient mohol lepšie fungovať.

V závislosti od rozsahu problému môže liečba trvať niekoľko týždňov alebo aj niekoľko rokov. Existuje mnoho foriem psychoterapie. Niektoré pomáhajú pacientom meniť správanie alebo myšlienkové vzorce, iné pomáhajú skúmať vplyv minulých vzťahov a skúseností na súčasné správanie alebo sú prispôsobené riešeniu iných problémov špecifickými spôsobmi.

Psychiatrické lieky môžu pomôcť napraviť nerovnováhu v chémii mozgu, o ktorej sa predpokladá, že je zapojená do niektorých duševných porúch. Pacienti, ktorí dlhodobo užívajú medikamentóznu liečbu, sa musia pravidelne stretávať so svojím psychiatrom, aby monitorovali účinnosť liekov a prípadné vedľajšie účinky.

  • Antidepresíva – používajú sa na liečbu depresie, panickej poruchy, úzkosti, obsedantno-kompulzívnej poruchy, hraničnej poruchy osobnosti a porúch príjmu potravy.
  • Antipsychotické lieky – slúžia na liečbu psychotických symptómov (bludy a halucinácie), schizofrénie, bipolárnej poruchy.
  • Sedatíva a anxiolytiká – na liečbu úzkosti a nespavosti.
  • Hypnotiká – používajú sa na vyvolanie a udržiavanie spánku.
  • Stabilizátory nálady – na liečbu bipolárnej poruchy.
  • Stimulanty – slúžia na liečbu ADHD.

Ak je potrebné a stav pacienta to vyžaduje, vykonávajú sa aj ďalšie typy ošetrenia.

  • Elektrokonvulzívna terapia (ECT) je liečba, ktorá využíva aplikáciu elektrického prúdu do mozgu. Najčastejšie sa používa na liečbu ťažkej depresie, ktorá nereagovala na iné liečby.
  • Hlboká stimulácia mozgu (DBS) je stimulácia nervov na minimalizovanie duševného rozpoloženia.
  • Transcraniálna magnetická stimulácia (TMS) využíva silu magnetického pôsobenia na liečbu niektorých duševných porúch.
  • Svetelná terapia sa používa na liečbu sezónnej depresie.

Psychiatri často predpisujú lieky v kombinácii so psychoterapiou. Tento spôsob je najčastejšou liečbou v psychiatrii, špecifické typy ošetrenia sa zväčša nasadzujú pri ťažších stavoch.

Prevencia

Jedným z cieľov verejného zdravotníctva je podporovať dobré duševné zdravie jednotlivcov a predchádzať výskytu alebo znížiť výskyt psychických ochorení v populácii.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
behaviorálne poruchymozogmyšlienky na samovraždupocity beznádejepocity smútkupočutie hlasovpsychické zdravie