Všetci poznáme ten pocit bolestivých svalov, na druhý deň po tréningu, ľudovo nazývaný svalovka. Vysoko intenzívne cvičenie môže spôsobiť malé mikrotrhliny vo svalových vláknach. Telo na toto poškodenie reaguje zápalom, ktorý vedie k oneskorenému nástupu bolestivosti svalov. Avšak, ak vaša svalová bolesť pretrváva niekoľko dní v rovnakej neznesiteľnej intenzite, treba ihneď vyhľadať lekára, pretože môže ísť o oveľa horšiu diagnózu akou je svalovica.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Rabdomyolýza môže byť život ohrozujúcim stavom, ktorý je spôsobený rozpadom svalových vlákien. Keď cvičíte, či už je to beh, cyklistika, posilňovanie, alebo vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT), vaše svaly sú fyzicky namáhané. Táto námaha im spôsobuje vyššie spomínané mikrotrhlinky, ktoré sú väčšinu času dobré, pretože pri procese hojenia týchto poranení sú poškodené svalové vlákna nahradené novými, silnejšími vláknami. Takýmto procesom dochádza k zväčšovaniu svalovej hmoty.
No ako sa hovorí, všetkého veľa škodí, a to platí aj pri fyzickej aktivite. Čím viac svaly namáhate, tým viac sa tieto svalové vlákna rozpadajú. Počas tohto procesu sa proteín nazývaný myoglobín, ako aj rôzne elektrolyty a enzýmy, najmä kreatínkináza, uvoľňujú zo svalov do krvného obehu a filtrujú sa pečeňou a obličkami. Ak ich je však v obehu príliš veľké množstvo, obličky tieto produkty nezvládajú filtrovať , a tak sa hromadia v organizme. Bez promptnej liečby vedie tento stav k zlyhaniu obličiek, ktoré je pre pacienta život ohrozujúce.
Príznaky rabdomyolýzy môžu varírovať od miernych po závažné a postihovať môžu buď určitú oblasť tela, alebo systémovo celý organizmus. Zvyčajne sa prejavia jeden až tri dni po poranení svalov. Medzi hlavné príznaky rabdomyolýzy patrí:
Pacienti môžu tiež pociťovať aj celkovú nevoľnosť s horúčkou, bolesťami brucha, zvracaním a búšením srdca. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť zmeny duševného stavu, napríklad zmätenosť alebo strata vedomia.
Ak máte príznaky rabdomyolýzy, nemali by ste sa pokúšať ich zmierniť. Mali by ste okamžite navštíviť lekára. Rabdomyolýza môže byť život ohrozujúca. Včasná diagnostika a liečba sú nevyhnutné pre zotavenie.
Rabdomyolýza sa nemusí rozvinúť iba ako následok prehnane náročného cvičenia. Medzi ďalšie faktory, ktoré prispievajú k vzniku rabdomyolýzy patrí:
Obličky nedokážu zbaviť organizmus degradačných produktov svalov bez dostatočného množstva tekutín. Aj preto je dôležité pri fyzickej aktivite dbať na hydratáciu.
Teplo urýchľuje proces rozpadu svalových vlákien.
Závažné popáleniny, pomliaždeniny, alebo iné fyzické zranenia taktiež môžu spôsobiť rozpad svalových vlákien.
Medzi lieky, ktoré môžu prispieť k rozpadu svalových vlákien sa radia antipsychotické, antidepresívne a antivírusové lieky. Statíny, lieky na zníženie hladiny cholesterolu, môžu tiež viesť k rabdomyolýze najmä u ľudí s cukrovkou alebo ochorením pečene.
Heroín, LSD, kokaín a nadmerné množstvo alkoholu sú pre telo toxické a môžu viesť k rozpadu svalovej hmoty.
Pri dlhodobom pobyte na lôžku z akéhokoľvek dôvodu, dochádza k útlaku svalov vplyvom gravitácie čo spôsobí ich poškodenie.
Nedokrvenosť, alebo ischémia, znamená, že svalom sa nedostáva dostatok kyslíka. Po dlhšom čase bez kyslíka začnú svalové bunky odumierať čo môže v konečnom dôsledku zapríčiniť rabdomyolýzu. Nedokrvenie svalu môže byť spôsobené stlačením cievy napríklad počas chirurgického zákroku, trombózou, alebo anémiou.
Rabdomyolýza môže byť prítomná u všetkých typov infekcii, od lokalizovaných infekcii v svale až po pacientov so sepsou a bez priamej svalovej infekcie. Medzi príčiny rozvoja rabdomyolýzy pri infekcii sa predpokladá uvoľňovanie bakteriálnych toxínov, horúčka, alebo zimnica/chvenie. Baktérie Legionella sú klasicky spájané s bakteriálnou rabdomyolýzou a čo sa vírusov týka, najčastejšie je pozorovaná pri infekciách vírusu chrípky A a B.
Aj keď sa rabdomyolýza môže objaviť u kohokoľvek , sú skupiny ľudí, ktoré majú vyššie riziko vzniku tohto ochorenia ako iné. Medzi ľudí so zvýšenou pravdepodobnosťou rozvoja rabdomyolýzy patria:
Maratónski bežci, ľudia ktorí chodia na spining, crossfit, a iné intenzívne športy,
Hasiči preto, že vykonávajú fyzicky náročnú prácu v teplotne horúcich podmienkach,
Ľudia v armáde, najmä tí, ktorí alebo podstupujú intenzívny výcvik,
V prípade, že spadnú, spôsobia si traumu, a dlhšie ležia nehybne a nevedia sa postaviť.
Diagnostika rabdomyolýzy prebieha nasledovne:
Po diagnostikovaní rabdomyolýzy môže lekár nariadiť biopsiu svalu, aby sa zistila príčina vzniku. Pri biopsii samiesto odberu znecitlivie, odoberie sa malá vzorka tkaniva a odošle sa na testovanie. Lekár môže tiež odporučiť krvný test aby sa zistilo, či máte genetické ochorenie, ktoré zvyšuje riziko vzniku rabdomyolýzy.
Samotná rabdomyolýza nie je dedičná. Niektoré genetické predispozície však môžu zvýšiť riziko vzniku tohto ochorenia. Ľudia môžu dostať rabdomyolýzu napríklad v dôsledku dedičného svalového ochorenia ako je svalová dystrofia.
Včasná diagnostika rabdomyolýzy a jej príčin je kľúčom k úspešnému výsledku. Pri rýchlej liečbe môžete očakávať úplné uzdravenie. Lekári môžu dokonca zvrátiť poškodenie obličiek.
V rámci liečby rabdomyolýzy sú pacientovi čím skôr vnútrožilovo podávané tekutiny a elektrolyty. Dopĺňaný objem tekutín pomáha vyplavovať z tela produkty rozpadu svalov. Liečba si môže vyžadovať niekoľkodňovú hospitalizáciu. Po jej ukončení sa pacientovi odporúča nejaký čas odpočívať.
Zotavenie z tohto stavu sa samozrejme líši v závislosti od stupňa poškodenia svalov a od komplikácii ktoré sa vyskytli. Po rabdomyolýze vyvolanej cvičením, bez väčších komplikácii, môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa pacient vráti k cvičeniu bez toho, aby sa symptómy opakovali. Vážnejšie komplikácie spôsobené týmto stavom môžu vyžadovať viacnásobné operácie a mesiace rehabilitácie.
Ak je rabdomyolýza natoľko závažná, že spôsobí trvalé poškodenie obličiek, pacient bude potrebovať dlhodobú liečbu, alebo dokonca dialýzu. Dialýza je liečba, ktorá pomocou prístroja filtruje krv, zbaví ju nežiaducich toxínov, odpadových produktov a nadbytočných tekutín.
Našťastie je rabdomyolýza iba zriedkavý stav, pretože môže spôsobiť celý rad vážnych komplikácii medzi ktoré patrí:
Hyperkalémia značí vysokú hladinu draslíka v krvi. Draslík pomáha nervom a svalom, vrátane srdca, správne fungovať, avšak príliš veľa draslíka môže spôsobiť búšenie srdca, nevoľnosť až infarkt myokardu.
Hypokalcémia je stav keď je v krvi málo vápnika. Pri veľmi nízkych hodnotách môže pacient pociťovať zmätenosť alebo stratu pamäti, svalové kŕče, brnenie v končatinách, kŕče, až halucinácie.
Enzýmy uvoľňované z poškodeného svalu sa môžu podieľať na zápale, a teda dysfunkcii pečene, ktorá sa vyskytuje približne u 25percent pacientov s rabdomyolýzou. Medzi príznaky zlyhávajúcej pečene patria žltá koža a očné bielka, bolesť a zväčšenie brucha, opuch končatín, svrbivá pokožka, tmavý moč, bledá stolica, únava, nevoľnosť, zvracanie.
Akútne zlyhanie obličiek
Poškodenie obličiek vzniká najmä v dôsledku mechanického upchatia filtrov vyzrážaným myoglobínom a vyvinie sa u zhruba 15 percent pacientov . Ak je podchytené včas, a pacient je inak v dobrom zdravotnom stave, môže byť funkcia jeho obličiek obnovená. Ak sa však na liečbu dlho čaká a pacient má aj iné pridružené zdravotné komplikácie, môže tento stav vyústiť k potrebe dialýzy, transplantácie a v najhoršom prípade až k smrti.
Diseminovanú intravaskulárnu koagulopatiu
Diseminovaná intravaskulárna koagulácia je stav, pri ktorom sa v krvnom riečisku tvoria malé krvné zrazeniny, ktoré upchávajú malé cievy. Zvýšená zrážanlivosť vyčerpáva krvné doštičky a faktory zrážania, potrebné na kontrolu krvácania, čo pri poraneniach spôsobuje nadmerné krvácanie.
Rabdomyolýze, ktorá je vyvolaná v dôsledku nehody sa samozrejme predísť nedá. Môžete však nížiť riziko rabdomyolýzy vyvolanej cvičením.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: