Rakovina (cancer) je stav,počasktorého sa bunky v určitej časti tela nekontrolovane reprodukujú. Rakovinové bunky môžu napadnúť a zničiť okolité zdravé tkanivá vrátane orgánov. Choroba sa niekedy spúšťa v jednej časti tela a prestupuje do iných oblastí. Tento proces je známy ako metastáza. Existuje viac ako 200 druhov rakoviny.
Rakovinu zapríčiňujú zmeny (mutácie) DNA v bunkách. Genetické mutácie sa objavujú po narodení a nie sú zdedené, aj keď ich vznik môže ovplyvniť rodinná predispozícia. Môže ich vyvolať viacero ďalších vplyvov, ako je napríklad fajčenie, ožiarenie, vírusy, chemické látky spôsobujúce rakovinu (karcinogény), obezita, hormóny, chronický zápal či nedostatok cvičenia.
Zmeny v bežných procesoch tela alebo neobvyklé nevysvetliteľné príznaky môžu byť skorými symptómami rakoviny. Najčastejšie pozorovateľné prejavy, ktoré by mal čo najskôr skontrolovať lekár, sú: hrčky, ktoré sa náhle objavia na tele, nevysvetliteľné krvácanie (napríklad v moči, z hrubého čreva, pri kašľaní, vracaní, medzi periódami), zmeny v črevnom systéme, náhla strata hmotnosti.
V mnohých prípadoch sa príznaky nespájajú s rakovinou, súvisia s inými, nerakovinovými zdravotnými problémami. Ak pretrvávajú akékoľvek príznaky, ale aj vtedy, ak má pacient rodinné predispozície na ochorenie alebo má len obavu z rakoviny, treba navštíviť lekára.
Diagnóza
Skríningové testy používané na diagnostiku rakoviny môžu zahŕňať počítačové tomografické vyšetrenie (CT), skenovanie kostí, magnetické rezonančné zobrazenie (MRI), pozitrónové emisné tomografie (PET), ultrazvuk a röntgenové vyšetrenie. Využíva sa aj biopsia (odobranie vzorky buniek zvnútra tela na testovanie v laboratóriu).
Chirurgia je prvou voľbou liečby, ktorá sa uskutočňuje pri väčšine typov rakoviny, pretože solídne (pevné) nádory sa zvyčajne dajú chirurgicky odstrániť. Dve ďalšie bežne používané metódy liečby sú: chemoterapia – silné lieky zabíjajúce rakovinu, a rádioterapia – kontrolované používanie vysokoenergetických röntgenových lúčov.
Proces správneho diagnostikovania rakoviny môže trvať týždne alebo mesiace. Keďže rakovina sa často rozvíja pomaly počas niekoľkých rokov, niekoľkotýždňové čakanie zvyčajne neovplyvní účinnosť liečby.
Najrozšírenejšie druhy
Rakovina často vyžaduje niekoľkoročnú liečbu, do ktorej sú zapojení aj pacientovi blízki, z dôvodu emocionálnej podpory, napríklad aj vo forme odbornej psychologickej pomoci a podporných skupín.
Bunkovú premenu a vznik rakovinových buniek môže najviac ovplyvniť vek, rodinná anamnéza, zlé životné návyky a škodlivé životné prostredie. Niekoľko jednoduchých zmien v životnom štýle môže výrazne znížiť riziko vzniku rakoviny. Zdravé stravovanie, pravidelné cvičenie a obmedzenie fajčenia a alkoholu sú tou správnou prevenciou.