06.10.2021 • 7 minút na prečítanie

Rakovina pankreasu v terminálnom štádiu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Videli ste ďalšiu epizódu nového seriálu TV JOJ s názvom Nemocnica. V tejto časti ste mohli opäť vidieť pacientov s rôzne závažnými diagnózami – od obyčajnej “opice” až po závažnú diagnózu infarktu myokardu či rakovinu pankreasu v terminálnom štádiu. Práve poslednému ochoreniu sa venuje aj nasledujúci článok.

Po jeho prečítaní sa dozviete:

  • čo je to pankreas a akú má funkciu,
  • čo je to rakovina pankreasu,
  • aké sú rizikové faktory jej vzniku,
  • ako ju odhaliť,
  • ako sa diagnostikuje,
  • ako sa lieči,
  • či je možná prevencia proti tomuto ochoreniu.

Čo je to pankreas

Podžalúdková žľaza (alebo inak pankreas) patrí medzi veľké žľazy tráviacej sústavy. Nachádza v brušnej dutine za žalúdkom a má hneď dve veľmi dôležité funkcie.

Akú má funkciu

  • Produkcia pankreatických enzýmov – prvou funkciou pankreasu je produkcia pankreatických enzýmov, teda látok, ktoré sú potrebné pre optimálne trávenie Enzýmy sú súčasťou pankreatickej šťavy, tá sa z pankreasu následne dostáva do tenkého čreva a pomáha štiepiť jednotlivé zložky potravy na jednoduchšie časti.
  • Produkcia hormónov – druhou funkciou pankreasu produkcia dvoch hormónov, inzulínu a glukagónu. Tieto dva hormóny sú z pankreasu vylučované do krvi a ich úlohou je kontrola hladiny glukózy (cukru) v krvi. Inzulín a glukagón majú navzájom opačnú funkciu.
    Zatiaľ čo inzulín v krvi zabezpečuje ukladanie glukózy do buniek, a teda zabezpečuje zníženie hladiny cukru v krvi, glukagón jeho hladinu naopak zvyšuje. Robí to tak, že do krvi uvoľní glukózu, ktorá bola zabudovaná v zásobných bunkách svalov a pečene.

Rakovina pankreasu

V tkanive pankreasu môže dôjsť k nadmernému a nežiadúcemu rastu buniek, ktoré následne vytvárajú tumory a rastú na úkor zdravých buniek. Vtedy hovoríme o rakovine pankreasu. Zvyčajne sa vyskytuje u ľudí vo vekovej kategórii nad 45 rokov, najčastejšie u pacientov starších než 65 rokov.

Prečo vzniká

Príčina vzniku tohto ochorenia doposiaľ nie je známa. Poznáme však rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja rakoviny pankreasu. Patria sem najmä endogénne faktory, teda informácie, ktoré sú zdedené prostredníctvom génov (genetická predispozícia).

Gény ovplyvňujú fungovanie buniek a preto ak sú dedičnosťou pozmenené, dokážu viesť až k rakovinovým zmenám. Veľkú rolu hrá napríklad výskyt daného ochorenia v rodine. Ak mal niekto z predkov, súrodencov či potomkov toto ochorenie, je veľmi pravdepodobné, že vlohy pre jeho vznik bude mať aj iný člen rodiny.

Ďalším faktorom je prostredie, v ktorom človek žije a jeho životný štýl (tzv. exogénne faktory). Patrí sem najmä fajčenie, ktoré je hlavným rizikovým faktorom vzniku rakoviny pankreasu a šancu na jeho vznik zvyšuje až dvojnásobne. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí:

  • fajčenie,
  • konzumácia alkoholu,
  • stres,
  • obezita a nedostatok fyzickej aktivity,
  • životospráva (konzumácia mastných jedál, údenín, atď.)
  • vystavovanie sa radiačnému žiareniu a podobne.
Pankreas
Autor: eranicle/Shutterstock.com

Ako spoznať príznaky rakoviny pankreasu

Toto ochorenie sa spočiatku nemusí nijako prejaviť. Prichádza potichu a nenápadne, pacienti nepociťujú žiadne zmeny ani bolesti. Symptómy sa mnohokrát objavia až v pokročilých štádiách ochorenia.

  • neželaná strata hmotnosti,
  • strata chuti do jedla,
  • žlté sfarbenie pokožky a očných bielok (žltačka),
  • tmavé sfarbenie moču,
  • svetlo sfarbená stolica (až biela),
  • bolesť brucha (žalúdka),
  • svrbenie pokožky,
  • zvracanie,
  • zväčšenie pečene,
  • diabetes (cukrovka).

Jednotlivé príznaky sa vyskytujú rovnako často, avšak v závislosti od miesta, v ktorom nádor vznikol, sa môžu líšiť. Tráviace ťažkosti súvisia najmä s tým, že nádor pankreasu rastie v oblasti orgánov tráviacej sústavy. Veľmi často sa u pacientov objavuje bolesť brucha.

Diagnostika

Kvôli pozícii pankreasu môže byť odhalenie rakovinových zmien náročné a často je diagnostika vykonaná až v neskoršom štádiu ochorenia. Pri stanovení diagnózy rakoviny pankreasu lekár najskôr odoberie anamnézu a zváži všetky príznaky. Ako doplnkové vyšetrenia môže vyžiadať jeden alebo viac testov, ktoré ochorenie potvrdia alebo vyvrátia. Medzi zobrazovacie a laboratórne metódy, používané na detekciu rakoviny pankreasu patrí:

CT, alebo magnetická rezonancia

Pomocou týchto zobrazovacích metód lekár získa podrobné obrazy pankreasu v rôznych rezoch, vďaka ktorým je dobre pozorovateľné rakovinové ložisko.

Endoskopický ultrazvuk

Pri tomto vyšetrení sa do žalúdka vloží tenká flexibilná trubica s kamerou na konci, ktorá vie poskytnúť obraz pankreasu zblízka.

Biopsia

Pomocou biopsie sa z pankreasu odoberie malá vzorka tkaniva a pošle sa do laboratória aby sa zistilo či sa v tkanive nachádzajú nádorové bunky.

Krvné testy

V krvi sa dá zistiť prítomnosť nádorového markera CA 19-9, ktorý môže naznačovať rakovinu pankreasu. Pamätajte, že včasná diagnostika výrazne zvyšuje šance na zotavenie, preto ak pociťujete akékoľvek príznaky, ktoré nemiznú, alebo sa opakujú pravidelne, ihneď navštívte svojho lekára.

Biopisia
Autor: Evgeniy Kalinovskiy/Shutterstock.com

Aké sú štádiá rakoviny pankreasu

Štádium, v ktorom sa rakovina pankreasu nachádza, je možné určiť pomocou rôznych dodatočných diagnostických testov. Patria sem zobrazovacie metódy ako je pozitrónová emisná tomografia (PET/CT), ale aj krvné testy. Prostredníctvom nich dokáže lekár zistiť prítomnosť a rozsah samotného nádoru či prítomnosť prípadných metastatických buniek. Na základe výsledkov rozoznávame 4 štádiá rakoviny pankreasu, ktoré odzrkadľujú progresivitu tohto ochorenia.

  1. štádium – nádor je prítomný len v rámci pankreasu,
  2. štádium – nádor je prítomný aj v okolitých lymfatických uzlinách a tkanivách susediacich orgánov,
  3. štádium – rakovinové bunky sú rozšírené do veľkých krvných ciev aj lymfatických ciest,
  4. štádium – (inak nazývané aj terminálne) nádor sa v podobe metastáz rozšíril aj do okolitých orgánov (napr. často je postihnutá pečeň).

Liečba

Liečbu stanovuje lekár, onkológ, ktorý sa riadi celkovým zdravotným stavom pacienta, ako aj štádiom, v ktorom sa jeho ochorenie nachádza. U jednotlivých pacientov sa teda spôsob liečby môže líšiť. Jej hlavným cieľom však je predísť rastu tumoru, predísť ďalšiemu šíreniu nádorových buniek a zároveň tieto bunky usmrtiť.

V niektorých prípadoch je vhodné začať chirurgickým odstránením primárneho tumoru. Operácia však nepomôže odstrániť metastatické bunky, a preto tento spôsob liečby nie je vhodný pre pacientov v pokročilom štádiu tohto ochorenia, kedy sú metastázy už prítomné. V iných prípadoch môže byť naopak vhodnejšie začať liečbu chemoterapiou či ožarovaním (ktorých úlohou je zastaviť rast nádorových buniek a ich zničenie) a až následným chirurgickým odstránením tumoru.

Prevencia

Predísť vzniku ochorenia môže eliminácia faktorov jeho vzniku. To znamená: vyhnúť sa fajčeniu, alkoholu, nezdravým jedlám a ostatným rizikovým faktorom. V prípade, že sa vo vašej blízkej rodine (rodičia, súrodenec, dieťa) vyskytuje nejaké onkologické ochorenie, mali by ste to oznámiť vášmu lekárovi a následne byť pod lekárskym dohľadom. Včasná diagnostika onkologického ochorenia dokáže doslova zachraňovať životy.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

What to know about pancreatic cancer

Pancreatic cancer

Signs and Symptoms of Pancreatic Cancer

Everything You Need to Know About Pancreatic Cancer

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť bruchacukrovkapankreasrakovina pankreasustrata chutisvrbenieúbytok hmotnostivracanie