10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina prostaty

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina prostaty je jedno z najčastejších zhubných nádorových ochorení postihujúcich mužov. Výskyt narastá od 50. roku života a vrchol nastáva v osemdesiatke. Podľa pitevných nálezov sa nádor v drvivej väčšine prípadov vôbec neprejaví a smrť nastane z úplne iných príčin. V prípadoch, ktoré sa klinicky prejavia, je karcinóm schopný usmrtiť pacienta. Choroba má napriek tomu výbornú prognózu, vďaka moderným terapeutickým a diagnostickým metódam sa podarí viac ako 90 percent pacientov vyliečiť.

Vznik a príčiny

Rakovina prostaty (adenokarcinóm) rovnako ako ostatné nádorové ochorenia vzniká poškodením DNA buniek. To spôsobí ich nekontrolovateľný rast. Nádor prerastá do okolitého tkaniva, tak ho poškodzuje. Medzi rizikové faktory rozvoja karcinómu prostaty patrí vek, fajčenie, genetické faktory a promiskuitné správanie (pohlavne prenosné infekcie). Rovnako sa uvádza o 50 percent častejší výskyt u černošskej populácie. Nezhubné zväčšenie prostaty do rakoviny prostaty neprechádza, ani nezvyšuje riziko jej vzniku.

Príznaky

Choroba veľmi dlho prebieha bezpríznakovo (asymptomaticky). Medzi možné prvé príznaky patria poruchy močenia, častejšie nutkanie, bolestivosť a oslabenie prúdu, menej časté je krvácanie pri močení a bolesť v panvovej oblasti. Nádor tvorí ložiská vo vzdialených orgánoch (metastázy), okrem okolitých lymfatických uzlín sa najčastejšie tvoria v kostiach. Na rozdiel od ostatných nádorov karcinóm prostaty sa neprejavuje odbúravaním kostí, ale ich rastom. Preto medzi možné sprievodné príznaky patrí bolesť kostí, hlavne rebier a chrbtice, ale nie zlomeniny. V pokročilom štádiu sa objavuje dlhodobé vysilenie, strata váhy, chudokrvnosť a celkové chradnutie pacienta.

Diagnostika

Diagnostika zhubného nádoru prostaty je veľmi efektívna a presná, vďaka tomu sa dá včas zachytiť a zabrániť jeho rozvoju. Ide hlavne o vyšetrenie prostaty cez konečník, ktorým sa dá zväčšenie orgánu zistiť. Ďalšia metóda je vyšetrenie enzýmu PSA (prostate specific antigen), ktorého zvýšené krvné hladiny značia akékoľvek poškodenie prostaty – používa sa aj na hodnotenie účinnosti liečby. Na presné určenie veľkosti a rozsahu novotvaru slúžia zobrazovacie metódy – ultrazvuk a počítačová tomografia (CT). Na určenie diagnózy je však nutné histologické vyšetrenie vzorky tkaniva z nádoru.

Liečba

Metódou prvej voľby pri liečbe rakoviny prostaty je chirurgické odstránenie celého orgánu. Tento zákrok má výbornú prognózu. V neoperovateľných prípadoch alebo ak sú prítomné metastázy sa môže využiť ožarovanie a chemoterapia. Nádorové bunky reagujú na hladiny pohlavných hormónov v krvi, preto pri rozšírených metastázach sa niekedy chirurgicky odstránia semenníky (orchiektómia).

Prevencia

Najúčinnejšou metódou prevencie je vyšetrenie prostaty cez konečník, ktoré sa odporúča aspoň raz ročne všetkým mužom starším ako 40 rokov. Možné, ale menej presné, je preventívne vyšetrenie hladín PSA. Tie však môžu byť spôsobené mnohými ďalšími príčinami, preto nie je veľmi spoľahlivé. Riziko vzniku choroby znižuje zdravý životný štýl, vyvážená strava a zdravá životospráva.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
anémiabolesť panvyčasté nutkanie na močeniekrv v močiprostatarakovina prostaty