10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina žlčových ciest

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina žlčových ciest (cholangiokarcinóm) je zhubné nádorové ochorenie, ktoré postihuje výstelku vývodových žlčových ciest, zabezpečujúcich transport žlče zo žlčníka do dvanástnika. Ide o relatívne vzácny typ rakoviny, ktorý postihuje všetky vekové kategórie, ale v drvivej väčšine ide o pacientov starších ako 50.rokov. Rakovina môže vzniknúť z malých žlčových kanálikov, ktoré sa nachádzajú v pečeni, alebo z veľkých žlčovodov mimo tkaniva pečene.

Vznik a príčiny

Väčšina pacientov nemá nijaké rizikové faktory, ktoré by mohli prispieť k rozvoju cholangiokarcinómu. Existujú však chronické ochorenia tráviaceho systému, ktoré predstavujú zvýšené riziko vzniku tohto typu rakoviny. Ide predovšetkým o primárnu sklerotizujúcu cholangitídu (dedičný autoimunitný zápal žlčových ciest), ulceróznu kolitídu – jedno z najčastejších chronických zápalových ochorení čreva, chronický priebeh hepatitídy B a C, prítomnosť žlčových kameňov.

Príznaky

Prejavy ochorenia sú spočiatku veľmi nenápadné. Postupne sa môžu rozvíjať príznaky spojené s hromadením žlče vo vývodových cestách či v pečeni. Patrí medzi ne žlté sfarbenie pokožky a očného bielka (žltačka, ikterus), intenzívne svrbenie pokožky, svetlé až biele zafarbenie stolice, bolesti brucha. V prípade rozšírenia nádoru sa objavujú celkové príznaky, napríklad strata chuti do jedla, neplánovaná strata hmotnosti, celodenná únava.

Diagnostika

Diagnóza spočíva v komplexnom testovaní funkcií pečene z moču a krvi. Používajú sa aj endoskopické metódy typu ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikoskopia). Ide o vyšetrenie podobné gastroskopii, pri ktorom lekár zavedie pacientovi cez ústa malú kameru do žalúdka a dvanástnika a vyšetrí žlčové cesty. Toto vyšetrenie zároveň umožňuje odobrať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie. Na vyšetrenie rozsahu ochorenia sa používajú základné zobrazovacie metódy (CT alebo magnetická rezonancia brucha).

Liečba

Prvým cieľom liečby je zistiť, či nádor možno aspoň čiastočne chirurgicky odstrániť. To sa však dá len v úvodných fázach ochorenia, keď nádor ešte neprerástol hranice žlčových ciest. Ak nádor nemohol byť odstránený celý alebo má založené vzdialené ložiská, je nutné začať liečbu chemoterapiou a ožarovaním. V osobitých prípadoch možno pacienta zaradiť na čakaciu listinu na transplantáciu pečene. K takémuto riešeniu dochádza len vo výnimočných prípadoch, pretože transplantácia nie je vhodná pre každého pacienta.

Prevencia

Neexistujú opatrenia, ktoré by zabránili vzniku cholangiokarcinómu. Riziko ochorenia však možno významne znížiť správnou životosprávou – nefajčiť, piť alkohol s mierou a udržiavať vyváženosť medzi príjmom jedla a výdajom energie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
biele zafarbenie stolicedvanástnikrakovina žlčových cieststrata chutiúnavazimnicažlčníkžlčovody