10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ranná stuhnutosť chrbtice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rannú stuhnutosť chrbtice často spôsobuje nízky stupeň aktivity zápalového procesu, ktorého činnosť sa zvyšuje s vekom a je obyčajne značne vyššia na začiatku dňa. Častou príčinou je aj nevhodná poloha v priebehu spánku, zapríčinená nevhodným typom matraca či vankúša. Nesmieme opomenúť ani nedostatok pohybovej aktivity, nadváhu a nedostatočnú dĺžku spánku. Môže ísť o príznak choroby pohybového aparátu, ktorá sa dnes vyskytuje často. Bolesť niekedy odznie rýchlo, inokedy ju pociťujeme aj niekoľko hodín po prebudení.

Vznik a príčiny

Najčastejšími príčinami rannej stuhnutosti chrbtice sú:

Trigger pointy (spúšťače)

Sú to body zvýšenej dráždivosti vo svaloch, ktoré reagujú na dotyk vyžiarením bolesti v typických vzorcoch. Väčšinou sa vyskytujú vo vzájomnom zreťazení a brnknutie do jedného vyvolá šklbnutie v ďalšom.

Fybromyalgia

Je stav zvýšenej citlivosti organizmu, pri ktorom sa znižuje prah dráždivosti. Trpia ňou často ľudia citliví a úzkostliví. Tento stav má typický vzorec rozmiestnenia bolestivých bodov (tender pointov) po tele.

Myofasciálna bolesť

Bolesť svalového pôvodu prameniaca z nesprávnych pohybových stereotypov a z neefektívneho riadenia pohybov centrálnym nervovým systémom.

Spondylartritída

Zápalové ochorenie facetových (intervertebrálnych) kĺbov. Úlohu v jej výskyte zohráva vek, rodinná anamnéza i výskyt infekčného ochorenia v priebehu niekoľkých týždňov pred prepuknutím bolesti.

Diskopatia

Opotrebovanie medzistavcových platničiek je ochorenie mechanického rázu, keď vplyvom záťaže gravitačného poľa dochádza k zmenšeniu výšky platničky, strate vody a k rozkladu jej gélovej štruktúry. V krajnom prípade môže byť sprevádzaná vybočením hmoty platničky, čo vedie k útlaku nervových štruktúr.

Najmenej vhodnou polohou je spánok na bruchu, keď dochádza k prehĺbeniu prirodzených kriviek chrbtice, predovšetkým v oblasti bedier môžu potom vznikať lokálne bolestivé príznaky, ale často aj prenosné. Lekári odporúčajú pozíciu na boku s vankúšom medzi kolenami tak, aby dolné končatiny ležali paralelne.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe fyzického vyšetrenia (pohmatom, pohľadom), prípadne pomocou vyšetrenia zobrazovacími metódami (RTG, CT, MR), ktoré môžu odhaliť napríklad degeneráciu medzistavcovej platničky, zúženie miechového kanála a podobne.

Terapia

Terapia môže byť konzervatívna alebo operačná. Konzervatívna spočíva vo fáze akútnej bolesti podávaním liekov tíšiacich bolesti (analgetiká) a v prípade zápalového procesu liekov proti zápalu (antiflogistiká). Farmakoterapia je doplnená strečingom a aktiváciou svalov hlbokého systému chrbtice (HSSP). Operačná liečba (napríklad pri vybočení medzistavcovej platničky) spočíva v odstránení vysunutej hmoty a tým k uvoľneniu danej nervovej štruktúry. Podľa typu bolesti chrbtice existujú špecifické fyzioterapeutické metódy: Vojtova reflexná lokomócia (RL), Kabatova technika (PNF), dynamická neuromuskulárna stabilizácia podľa Kolářa, Brügger koncept, McKenzieho metóda.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbticechrbticadiskopatiakĺbysvaly