23.08.2022 • 10 minút na prečítanie

Rastlinné preháňado- list senny

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Problémy s trávením môžu potrápiť nejedného človeka. Či už za tým vidíme ojedinelé príčiny, alebo chronický  problém. Naštartovať tráviaci trakt vám pomôže aj kasia senová, čaj z listov senny. 

Bolesti brucha, nadúvanie, pocit zápchy, plynatosť, ba dokonca aj hnačky či preháňanie. Tieto všetky problémy s trávením sú viac než nepríjemné. Mnohí často siahajú po medikamentóznej úľave, avšak existuje aj alternatívna liečba, a to formou žltej byliny, ktorá nie je vôbec náročné na pestovanie. Hovoríme o kasii senovej, ktorá svoje zdravotné benefity ukrýva v listoch. Jeden čaj, vylúhovaný zo spomínanej byliny dopomôže pri uvoľnení zápchy, uľahčí a urýchli trávenie, a celkovo naštartuje tráviaci systém. V nasledujúcom článku sa dočítate: 

  • Tráviace problémy vo všeobecnosti (príčiny, príznaky). 
  • V čom spočíva liečba. 
  • Čo je to kasia senová. 
  • Aké zdravotné účinky má. 
  • Aké látky obsahuje a aké má využitie. 
  • Domáca liečba pri tráviacich problémoch. 

Tráviace problémy vedia znepríjemniť každodenné fungovanie hádam každému smrteľníkovi. Nehovoriac o tom, že strpčujú bežné činnosti a aktivity, môžu vplývať aj na psychickú pohodu. Príčiny môžu byť rôzne, či už ide o baktérie, rôzne infekcie, užívanie niektorých liekov, nesprávne nezdravé stravovanie, nedostatočný príjem vlákniny alebo niektorých zdraviu prospešných látok a mnohé iné. Najčastejšie problémy s trávením sú spájané s hnačkou, bolesťami brucha, zápchou, zvracaním, nadúvaním, či plynatosťou alebo s pálením záhy. Sprievodnými znakmi, ktoré môžu signalizovať akýsi problém, nielen v oblasti tráviaceho systému sú únava, poruchy spánku, prípadná nervozita. 

Spôsobov, ako liečiť spomínané príznaky a problémy s trávením je niekoľko. Medzi najzákladnejšie patrí: 

  • lieky proti bolesti: väčšinou ide o lieky, ktoré tlmia až odstraňujú bolesti brucha, ktorá je spôsobená ľubovoľnou poruchou trávenia. 
  • antibiotiká: ich používanie sa odporúča pri bakteriálnych alebo parazitických infekciách. https://lekar.sk/helicobacter-pylori 
  • antacída: vhodné na pomoc pri pálení záhy. 
  • lieky proti hnačke 
  • domáca liečba 

Príčiny, ktoré spôsobujú problémy s trávením môžu byť: 

  • vírusová alebo bakteriálna infekcia, 
  • zápal v tele, 
  • zlá priechodnosť, obeh čriev v tele, 
  • svalová dysfunkcia, 
  • stres, 
  • žlčové kamene, 
  • prasknuté alebo perforované orgány, 
  • ťažkosti určitých orgánov pri trávení… 
Autor: Have a nice day Photo/Shutterstock

Zápcha ako tráviaci problém 

Zápcha vzniká v dôsledku nepohyblivosti čriev, respektíve, keď sa stolica v tráviacom trakte pohybuje veľmi pomaly. Je to dôsledok toho, že sa zo stolice vstrebe príliš veľa vody, čo spôsobuje jej suchosť a tvrdosť.  Za zápchu sa považuje stav, keď máte stolicu menej ako trikrát týždenne. Viac o zápche, jej vzniku, čo ju spôsobuje a ako sa správať, dočítate v článku: https://lekar.sk/co-robit-ked-vas-trapi-zapcha-a-ako-sa-jej-da-predchadzat- .  

Vedeli ste o tom, že veľkým pomocníkom pri zápche môže byť aj bylina- kasia senová? Namiesto rôznych preháňadiel či iných liekov, ktoré vám uvoľnia a spriechodnia tráviaci trakt siahnite po čaju z listov seny. Uvoľnenie by sa malo dostaviť už po šiestich hodinách od vypitia čaju.  

Kasia senová je bylina so žltým kvetom, z čeľade bôbovitých. Má pozitívny vplyv na trávenie, a to najmä podpory pravidelnej stolice. Jej listy sú pravidelne usporiadané a plodmi sú struky, ktoré obsahujú jedno alebo dve semienka, ktoré nemajú konkrétne využitie, či v potravinárskom priemysle alebo vo farmaceutickom.  

Práve naopak, na zdravotné účely sa využívajú listy kasie senovej, a to v sušenej podobe. Kasia senová je okrasná, ale aj liečivá rastlina, ktorej pestovanie nie je vôbec náročné, na svoj rast potrebuje mierne pásmo. Obsahom listov kasie sú flavonoidy, aglykón reín, vláknina, glykozidy, sennosidy, triesloviny, sliz, živica, ale aj minerálne látky, vďaka ktorým sa nejeden človek zbaví zápchy. Ďalšie účinky a vplyvy kasie senovej sú: 

  • Odstraňuje bolesti brucha (naopak, bolesť brucha a kŕče môžu byť sprievodným znakom pri účinkoch preháňania, rovnako aj plynatosť a hnačka). 
  • Podporuje pravidelné vyprázdnenie. 
  • Po jej užití je potrebné piť viac tekutín, pretože môže mierne dehydratovať. 
  • Podporuje vylučovanie žlče a samotné trávenie. 
Autor: Bowonpat Sakaew/Shutterstock

List senny sa ľudovo nazýva aj rastlinné preháňadlo

Kasiu senovú viete konzumovať vo forme čaju. Jej listy si sami vysušíte a následne zalejete vriacou vodou. Jednoduchšie je však kúpiť si  sypaný alebo porciovaný (sáčkový) čaj, ktorého jedno vrecko čaju zalejete podľa príslušného množstva v príbalovom letáku. Väčšinou sa však odporúča na jedno vrecko- dva deci vody. Následne ho necháte lúhovať približne 15 minút a teplý čaj vypite. Najlepšie však večer pred spaním, pretože výsledok sa dostaví približne po 6-10 hodinách po vypití. V prípade sypaného čaju, zalejte 2,5 decmi vody, jednu až dve lyžičky sypanej senny. nechajte vylúhovať približne  dvadsať minút a potom vypite. Odporúčaná dávka sú 1-3 čerstvo pripravené čaje.  

Čaj, respektíve kasiu senovú sa neodporúča pravidelne konzumovať, pretože hrozí riziko, že si váš tráviaci systém zvykne na tohto pomocníka, a prirodzené vyprázdňovanie nemusí pracovať samostatne, ale len pri spomenutej pomoci. Neužívajte teda čaj zo senny dlhšie ako sedem dní.  

Okrem listov zo senny existuje niekoľko spôsobov, ako podstúpiť domácu liečbu pri problémoch s trávením. Okrem čaju zo senny je vhodný aj čaj z mäty priepornej, alebo rumanček kamilkový, ktorý pomáha nielen pri ťažkostiach s trávením ale aj pri bolestiach. Keď už hovoríme o mäte, existuje aj olej z mäty priepornej, ktorý pôsobí upokojujúco, zmierňuje nadúvanie, vplýva na črevné kŕče. 

Ďumbier, zázvor, je vhodný pri žalúdočnej nevoľnosti, pretože obsahuje niekoľko aktívnych látok, ktoré zmierňujú žalúdočné kŕče, čo pomáha pri naštartovaní trávenia. 

Aj malým deťom sa odporúča pri problémoch s trávením užívať rascu alebo fenikel, respektíve feniklový čaj. ch použitie sa odporúča aj pri skonzumovaní veľkého množstva jedla, prípadne korenistých potravín. V semienkach fenikla alebo rasce, ktoré je najlepšie rozžuť a prehltnúť, sa nachádza silica, ktorá pomáha predchádzať nadúvaniu a zmierňuje žalúdočné či črevné kŕče.  

Sóda bikarbóna neutralizuje žalúdočnú kyselinu a zbavuje človeka nadúvania a plynatosti. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Helicobacter pylori

Čo robiť keď váš trápi zápcha

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hnačkahrubé črevotenké črevožalúdokzápcha