10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Rastové bolesti (recidivujúca bolesť končatín u detí)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

K častým problémom detského veku patrí pocit bolesti postihujúci prevažne dolné končatiny. O príčinách tejto bolesti sa napriek pokročilej úrovni poznania vie príliš málo. Objavuje sa v čase rastového zrýchlenia a v prípade neliečenia významne narúša denný režim a kvalitu života dieťaťa.

Vznik a príčiny

Tento typ bolesti patrí medzi najčastejšie príčiny návštevy detského lekára v súvislosti s bolestivými stavmi postihujúcimi dolnú končatinu, ktorých príčinou nie sú úrazy. Rastové bolesti trápia štvrtinu až polovicu detí mladšieho veku. Najčastejšie sa vyskytujú medzi tretím až piatym rokom života. Potom intenzívna bolesť ustúpi a opakovane sa môže objaviť v predpubertálnom období, teda vo veku medzi ôsmym až dvanástym rokom života. Tieto obdobia sa vyznačujú rastovým zrýchlením, keď sa predlžujú dlhé kosti v dôsledku aktívnej osteoformácie – procesu rastu dĺžky kostí. Výsledkom je nárast telesnej výšky dieťaťa.

Príčina vzniku rastovej bolesti nie je známa. Podľa informácií o tom, že tieto bolesti sa častejšie objavujú u fyzicky aktívnejších jedincov a detí s voľnými, pružnými kĺbmi (kĺbová hypermobilita), možno usudzovať na vzťah medzi vývinom pohybového aparátu (jeho aktívnej zložky – svalov, pasívnej zložky – kostry, aj ostatných štruktúr – nervov, šliach a podobne) a látok, ktoré vznikajú pri nedostatočnom okysličovaní a zvýšenej fyzickej námahe vnútri svalov (kyselina mliečna). Výskyt rastových bolestí má tiež familiárny charakter, to poukazuje na genetickú predispozíciu. Tieto bolesti (na rozdiel od reumatických či iných klinicky odvodených druhov bolesti dolnej končatiny) nezanechávajú na organizme dieťaťa trvalé následky, ale významne ovplyvňujú kvalitu jeho života. Ich vznik vysvetľujú tri hypotézy. Podľa prvej rastová bolesť vzniká v dôsledku preťažovania pohybového aparátu. Druhá hypotéza poukazuje na súvislosti s ortopedickými poruchami, ako sú ploché nohy a chybné držanie tela. Tretia teória pripisuje význam takzvaným nezápalovým bolestivým syndrómom (bolesti hlavy, svalov a podobne) a zníženému prahu bolesti.

Príznaky

Rastové bolesti sa prejavujú pocitmi intenzívnych kŕčovitých sťahov v obidvoch končatinách, s najčastejším výskytom v oblasti lýtka, ale i na prednej strane predkolenia a v oblasti členkov. Zriedkavejšie je bolesť lokalizovaná v oblasti stehna. Bolesť sa objavuje večer alebo v noci počas spánku a častejšia je prítomná po predchádzajúcej fyzickej aktivite dieťaťa. Býva charakterizovaná skôr ako hlboká svalová bolesť s intenzitou od miernej, nevýraznej, po ostrú. Deti je označujú ako krutú bolesť.

Diagnostika

Diagnostika vychádza z anamnézy a symptóm sa potvrdzuje až po vylúčení iných možných príčin bolesti. Lekár sa opiera o nasledujúce faktory: bolesť postihuje dolné končatiny, trvá viac ako 3 mesiace, má striedavý charakter (ustúpi a o pár dní sa opäť objaví), bolesť nepostihuje kĺby a narúša bežný život dieťaťa.

Liečba

V prípade výskytu plochej nohy sa odporúča posilňovanie nožnej klenby prostredníctvom fyzioterapie a nosenie ortopedických vložiek do topánok. Rodič by mal dieťa uisťovať, že bolesť prejde, postihnutú končatinu jemne masírovať prírodnými olejmi so zložkami zabezpečujúcimi relaxáciu svalov. Vhodné je tiež aplikovať suché aj vlhké teplo (nahrievanie vankúšikmi, termofor, prípadne kúpele a obklady). Pri intenzívnejšom prežívaní bolesti sa indikuje užívanie analgetík, najmä v noci, avšak nie kontinuálne, aby sa predchádzalo riziku vzniku závislosti.

Prevencia

Prevenciou je nosenie vhodnej ortopedickej obuvi, primeraná a pravidelná fyzická aktivita.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť končatínbolesť svalovbolesti kĺbovsvaly