Rektálne vyšetrenie je vyšetrenie a kontrola cez konečník. Lekár alebo zdravotná sestra prostredníctvom ochranných rukavíc použijú svoj prst a skontrolujú prípadné problémy vnútri tela. Obvykle ide o veľmi rýchle vyšetrenie, človek pri ňom necíti bolesť. Môže odhaliť viaceré problémy v spodnej časti tela.
Dôvodov na rektálne vyšetrenie je viacero:
Príznaky naznačujúce problém prostaty:
Rakovina prostaty je jedným z najbežnejších typov rakoviny u mužov vo veku nad 50 rokov a riziko vzniku rakoviny prostaty sa vekom rapídne zvyšuje. Skoré štádium rakoviny prostaty nespôsobuje žiadne príznaky, preto je dôležitá pravidelná kontrola.
Diagnóza
Rektum je posledná časť hrubého čreva, cez ktorú prechádza pevný odpad (fekálie) von z tela. Konečník je obklopený prstencom hladkého svalstva, análnym zvieračom, ktorý ho udržuje zatvorený. Pri akýchkoľvek problémoch je vhodné navštíviť lekára, ktorý dokáže cez konečník vyšetriť viacero diagnóz.
Lekár alebo zdravotná sestra by pred vykonaním rektálneho vyšetrenia mali pacientovi dôkladne vysvetliť, prečo potrebuje tento spôsob kontroly. Pacienti sa môžu cítiť nepríjemne, prípadne v rozpakoch, preto je vhodná diskusia. Pacient sa vyzlečie donaha na spodnej časti tela a zaujme polohu, ktorú mu zdravotný pracovník odporučí. Najjednoduchšia pozícia na vyšetrenie konečníka je ľah na boku a pritiahnutie kolien k brade.
Lekár alebo sestra s nasadenou rukavicou a nalubrikovaným prstom vojdú do konečníka. Nemalo byť ísť o nič bolestivé, len na pocit možno nepríjemné. Niekedy je nutné, aby pacient stiahol konečník kvôli kontrole svalov. Ak sa kontroluje mužská prostata, lekár či sestra na ňu zatlačia. Môže sa objaviť nutkanie na močenie.
Rektálne vyšetrenie nie je veľmi spoľahlivé pri odhaľovaní rakoviny prostaty v počiatočnom štádiu, preto je potrebné urobiť aj krvný test na prostatický špecifický antigén (PSA), ktorý sa pri rakovine zvýši. Niektorí muži však majú rakovinu prostaty s nízkym PSA a v takýchto prípadoch je vyšetrenie konečníka jediný spôsob, ako zistiť, či majú rakovinu.
U pacientov s príznakmi choroby čriev toto vyšetrenie často nedefinuje presnú diagnózu, ale môže vylúčiť také stavy, ako je rakovina konečníka, alebo zistiť prítomnosť krvi v stolici, čo môže znamenať rakovinu hrubého čreva. Ak je diagnóza po vyšetrení prstom stále neistá, môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia.
V prípade problémov v dolnej časti tela netreba váhať a navštíviť lekára. Keď sa problém včas identifikuje, liečba býva úspešnejšia a rýchlejšia. Aby sa človek prípadným problémom vyhol, mal by dbať na zdravú stravu, ktorá výrazne ovplyvňuje tráviaci trakt v spodnej časti tela. Diéta s nízkym obsahom nasýtených tukov a vysokým obsahom ovocia a zeleniny pomáha aj zdraviu prostaty. Okrem toho je v prípade zdravia konečníka dôležitá osobná hygiena.