Príznakmi kachexie u onkologických pacientov sú únava, strata sily, výkonnosti a svalovej hmoty spôsobená zníženým príjmom potravy a pocitom rýchleho nasýtenia. Liečba zahŕňa úpravu stravy, podávanie vhodných liekov a psychologickú podporu. Súčasťou starostlivosti o pacientov by malo bytˇ aj odborné nutričné poradenstvo a systematické sledovanie stavu výživy.
Onkologické ochorenie so sebou prináša veľké množstvo problémov a ťažkostí. Jedným z nich je porucha výživy prejavujúca sa formou syndrómu nádorovej anorexie, tzv. kachexie (podvýživy a ochabnutia tela).
Kachexia je medicínsky definovaná ako multifaktoriálne podmienený syndróm charakterizovaný narastajúcou stratou svalovej hmoty (s alebo bez straty tukovej hmoty), ktorú nie je možné zvrátiť bežnou nutričnou podporou a vedie postupne k funkčnému zhoršovaniu. Znižuje efektivitu a toleranciu protinádorovej liečby, zvyšuje riziko komplikácií, je spojená so skráteným celkovým prežívaním pacientov s pokročilým nádorovým ochorením. Postihuje asi 50 % neliečených onkologických pacientov.
Kachexia je v pitevnom náleze hlavnou príčinou úmrtia u 20 % onkologických pacientov. Nejedná sa o neskorý, ale včasný fenomén onkologického ochorenia! Symptómy súvisia skôr s biologickými vlastnosťami nádoru, než s jeho veľkosťou a rozsahom. Známa je opačná závislosť medzi stupňom kachexie a prežívaním pacienta. Problematický je v praxi neskorý začiatok liečby.
Kachexia sa začína vývojom negatívnej proteínovej (bielkovinovej) a energetickej bilancie spôsobenej rôznym stupňom kombinácie zníženého príjmu potravy a abnormálneho metabolizmu (látkovej premeny).
Prekachexia je počiatočný metabolický a klinický príznak. Príčina neúmyselného úbytku hmotnosti je častokrát skrytá a môže byť prvým prejavom onkologického ochorenia. Postup do ďalšieho štádia, štádia kachexie, určuje:
U pacientov v štádiu prekachexie je možné zásahom do výživy zabrániť úbytku hmotnosti.
Štádium kachexie je definované ako:
Štádium refraktérnej kachexie je (pre)terminálne štádium ochorenia. Prítomný je aktívny katabolizmus s faktormi znemožňujúcimi riešiť progresívny úbytok hmotnosti úpravou stravy. Vyskytuje sa u pacientov v zlom výkonnostnom stave (tzv. performance 3, 4, keď je človek v stave, že 60 % svojho dňa prespí a potrebuje pomoc druhej osoby pri bežných životných úkonoch),u ktorých je očakávaná dĺžka života menej ako 3 mesiace.
K rozsahu kachexie a k nutnosti a účelnosti liečby musí lekár vyhodnotiť nasledovné parametre:
Lekár tiež prehodnotí patofyziologické zmeny: zmeny v CNS (centrálnej nervovej sústave), zmeny metabolizmu a odpoveď organizmu na nádorovú chorobu.
Dopad syndrómu nádorovej anorexie (kachexie) na pacienta sa prejavuje vo všetkých aspektoch jeho života a priamo ovplyvňuje jeho kvalitu.
Klinická záťaž:
Psychologické následky:
Sociálne následky:
Príčinami zníženého príjmu sú: strava, ktorá nechutí, príliš veľké porcie jedla, zmena vône a chuti jedla, porucha trávenia, pocit nevoľnosti, vracanie, pocit rýchlej sýtosti, porucha vyprázdňovania žalúdka, zápcha, suchosť v ústach, bolesť, rozvrat vnútorného prostredia, nežiaduce účinky liekov, chemoterapia, rádioterapia, úzkosť, depresia, sociálna izolácia a osamelosť. ?
Súčasťou starostlivosti o onkologického pacienta je symptomatická a podporná liečba. Zahŕňa úpravu stravy, podávanie vhodných liekov a psychologickú podporu.
Možným riešením zameraným na príjem stravy je:
Uvedený postup je vhodný u pacientov, ktorí podstupujú veľkú brušnú operáciu, počas kombinovanej chemo-rádioterapie, transplantácie kostnej drene a u pacientov s nádormi hlavy a krku počas protinádorovej liečby. Za určitých okolností aj u pacientov s nádormi pažeráka, žalúdka, hrubého čreva a pankreasu so stabilizovaným nádorovým ochorením, bez masívnej cytokínovej reakcie s alteráciou metabolizmu (Cytokínová „búrka“ je reakcia imunitného systému, ktorú spustí prítomnosť vírusu alebo nádoru. Jej intenzita závisí od stavu imunity – paradoxne teda nádor alebo chrípka môže spôsobiť silnejšie zdravotné ťažkosti ako samotný nádor. Naše telo reaguje na prítomnosť nádoru ako na transplantovaný orgán, snaží sa ho odlúčiť.)