Pôrodom začína nová etapa v životoch rodičov, no predovšetkým v životoch žien. Samotný proces pôrodu je náročný, vyčerpávajúci, avšak jedinečný. Priviezť dieťa na svet, zdravé dieťa, je dar. Pôrod a jeho fázy, priebeh a náročnosť sa nedá naplánovať a ani sa naň nedá pripraviť. Nikto nevie ako dlho bude prebiehať, aká intenzita bolesti zasiahne ženu, aký vyčerpávajúci bude a aké komplikácie sa vyskytnú.
V článku sa dozviete:
Tehotenstvo trvá 40 týždňov, plus/ mínus dva týždne. Ak sa dieťa narodí pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, hovoríme o predčasnom pôrode. Zrelý novorodenec, teda vyvinuté dieťa, sa pýta na svet v rozmedzí spomínaných piatich týždňov. Nejedna budúca matka tŕpne celé tehotenstvo a robí všetko, čo je v jej moci a silách, aby dieťa priviedla na svet v čase, kedy je už vyvinuté.
Akonáhle je vaše telo, a predovšetkým telo dieťaťa pripravené, prichádza proces pôrodu. Indikácie pôrodu sú:
Samotný pôrod je veľmi náročný, avšak telá žien sú naň prispôsobené a vopred pripravené, respektíve určené. Tvar panvy, svaly, ale aj hormóny spolupracujú na tom, aby vám pomohli priviezť vytúžené dieťa na svet.
Telo sa na pôrod pripravuje už počas tehotenstva. Niekoľko týždňov pred tým začnete pociťovať tzv. Braxton- Hicksove konktrakcie, nazývané aj ako falošné konkrakcie. Tie však nebolia, a nemenia tvar kŕčka maternice, a ich úlohou je len pripraviť maternicu na blížiaci sa pôrod.
Ak sa pôrod blíži, respektíve začína, kŕčok maternice zmäkne a začne sa skracovať a rozširovať, čím sa pripravuje na zostup dieťaťa do vagíny. Táto fáza môže byť veľmi zdĺhavá, vyčerpávajúca a bolestivá. Kŕčok maternice sa musí dostatočne otvoriť, a to na základe pravidelných kontrakcií. Tie sa začínajú približne v 10 – 15 minútových intervaloch a prestávky medzi nimi sa postupne skracujú a ich intenzite silnie.
V 10-15% prípadov sa pôrod začína odtokom plodovej vody a následne, približne do hodiny, by sa mali spustiť kontrakcie. Ani to však nie je pravidlo.
Indikátorom faktu, že začínate rodiť môže byť zmena vo vašich pocitoch. Začínate sa cítiť nepokojne a pociťujete bolesť v chrbte, alebo skôr v krížovej časti chrbta. Tiež sa môže pridružiť nevoľnosť a poruchy v trávení, napríklad hnačka.
Pôrod oficiálne začína kontrakciami, ktoré pripravujú kŕčok maternice na otvorenie. Počas tehotenstva sa mení vaše telo nielen v oblasti bruška, v ktorom rastie plod, ale aj v panve. Bedrové kosti a panva sa pripravujú na pôrod tým, že sa akoby rozostupujú a boky sú širšie. Tým vytvárajú priestor pre dieťa. Počas začínajúceho pôrodu sa mobilizujú svaly v hornej časti maternice, ktoré tlačia na dno dieťaťa. Ich intenzitou a silou sa postupne hlava dieťaťa tlačí na kŕčok maternice a spolu s uvoľneným hormónom oxytocínom vyvolávajú žiadané sťahy. Aj hormóny vo vašom tele pomáhajú porodiť dieťa. Už počas tehotenstva telo produkuje množstvo hormónov, ktoré vyvolávajú zmeny pred, počas a po pôrode.
Matka aj dieťa sú počas pôrodu starostlivo sledované. Väčšina žien privedie dieťa na svet vaginálnym pôrodom, avšak v prípade komplikácii môže byť zo strany doktora rozhodnuté, že dieťa žena porodí cisárskym rezom.
V prípade, že vám odtiekla plodová voda a pravidelné kontrakcie nezačali do ani do 24 hodín, je potrebné pôrod vyvolať.
Príčiny vyvolania pôrodu sa rôznia, záleží od zdravotného stavu a kondície budúcej matky, a tiež od miery ohrozenia plodu. K vyvolanému pôrodu dochádza pri nasledujúcich prípadoch:
Počas prirodzeného pôrodu môže nastať situácia, že sa dieťa nedokáže pretlačiť cez vaginálny otvor. Vtedy zvyknú lekári vykonať epiziotómiu, teda nástrih hrádze. Ide o nastrihnutie priestoru medzi konečníkom a pošvou, čím sa vlastne rozšíri vaginálny otvor. Praktizuje sa v druhej dobe pôrodnej na vrchole kontrakčnej činnosti, keď je na hrádzu vyvíjaný tlak hlavičkou dieťaťa, a je maximálne napnutá. Existujú štyri stupne poranenia hrádze, pri prvom stupni je zasiahnutá len koža a podkožné tkanivo. Poranenie druhého stupňa prechádza hlbšie do svalov. Tretí stupeň je charakteristický narušením vonkajšieho zvierača s poranením vnútorného, alebo aj bez neho. Poranenie štvrtého stupňa je najvážnejšie, a ide o poranenie análneho zvierača, prípadne aj črevnej steny a môže prejsť až k stene konečníka.
Epiziotómia nie je bežný, respektíve rutinný zákrok. Realizuje sa v indikovaných prípadoch, aby lekári pomohli rodičke, a tým predišli možným komplikáciám.
Po pôrode placenty môže dôjsť k rôznym poraneniam pošvy, maternicového hrdla, ale aj samotnej hrádze, a to aj napriek vykonanej epiziotómii. Príčinu možno hľadať v pôrode veľkého plodu, alebo v jeho abnormálnej polohe, v operatívnom pôrode, ale aj pri odmietaní spolupracovať zo strany rodičky. Všetky druhy poranení sa liečia samovstrebateľnými stehmi, ktoré do dvoch týždňov zmiznú.
Po nástrihu hrádze sa môžu vyskytnúť bolesti v spomínanej oblasti, opuch, zápal, samovoľný únik moču, ale aj bolestivý pohlavný styk.
Avšak ani pri jednom zo spomínaných spôsobov nemáte istotu a záruku v tom, že sa epiziotómii počas pôrodu vyhnete.
Počas pôrodu nastávajú aj rôzne komplikácie, ktoré musia doktori urgentne riešiť.
V prípade, ak dieťa matka nedokáže porodiť sama, je potrebné poskytnúť pomoc, a to buď kliešťami alebo prostredníctvom vákuového pohárika, teda vakuumextrakciou.
V prípade využitia kliešťov, lekár najprv lokálne znecitlivie oblasť hrádze a praktizuje jej nástrih. Následne vloží kliešte z oboch strán dieťaťa do vaginálneho otvoru a súčasne s kontrakciou a tlačením rodičky, lekár ťahá, aby dieťa vytiahol. Tieto kliešte chránia hlavičku plodu, aby sa nijako nepoškodila. Avšak môžu na nej zostať krátkodobé pomliaždeniny, ktoré zmiznú. Kliešte teda slúžia ako nástroj, ktorý zosilňuje alebo nahrádza vypudzovacie svaly.
Kliešťový pôrod sa ordinuje v prípade, že má plod dýchacie problémy, alebo keď rodička začne počas pôrodu krvácať, ak má slabú činnosť maternice, prípadne ak ochorie.
Vakuumextrakcia znamená, že počas pôrodu lekár pomáha plod vytiahnuť ťahom za pohárik, ktorý umelo vytvára podtlak na hlavičke plodu. Podmienky naordinovania vakuumextrakcie sú podobné ako pri využití kliešťov, avšak v tomto prípade je zvýšené riziko vnútrolebečného krvácania. Vákuový pohárik môže na hlavičke novorodenca zanechať opuch a neskôr modrinu, ktorá časom zmizne.