10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rozšírenie žíl v oblasti semenníka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rozšírenie žíl v oblasti semenníka (varikokéla) je ochorenie, ktoré sa dá prirovnať ku kŕčovým žilám na dolných končatinách. Ide o rozšírené a poskrúcané cievy v semenníkoch. Ochorenie postihuje asi 15 percent mužov a 20 percent adolescentov.

Rozšírené žily v oblasti semenníka sa najčastejšie vyskytujú u mužov od 15 do 25 rokov. Môžu sa objaviť súčasne na oboch semenníkoch, no často sa týkajú len jedného, najmä ľavého semenníka (pre usporiadanie cievneho systému). Vo väčšine prípadov nejde o veľmi vážny stav, ale niekedy ho sprevádzajú bolesti a môže vyústiť aj do neplodnosti.

Vznik a príčiny

Príčinou vzniku je narušený odtok krvi zo semenníka. Vážnejšou príčinou sú nádory (často nádory obličiek), ktoré tlačia na žily v semenníkoch a tak prispievajú k dilatácii ciev.

Príznaky

Príznaky rozšírenia žíl v oblasti semenníka bývajú rôzne. Môže sa objaviť zväčšenie semenníka, bolesť alebo tlak (zvyčajne sa stratia pri ľahu na chrbte) a viditeľné kŕčové žily.

Ochorenie má tri stupne, pričom prvý stupeň znamená najmiernejšiu a tretí najvážnejšiu formu.

Diagnóza
Diagnóza patrí do rúk urológa. Stanovuje sa na základe vyšetrenia pohľadom a pohmatom. Často je potrebné vyšetriť pacienta v stoji i v ľahu. Následne sa pri diagnostike využíva ultrazvukové vyšetrenie.

Liečba

Liečba rozšírených žíl v oblasti semenníka nie je vždy nutná, v mnohých prípadoch stačí sledovanie stavu pacienta pri pravidelných kontrolách. K liečbe sa pristúpi vtedy, ak má muž problémy s bolestivosťou alebo ho choroba obmedzuje v bežnom či sexuálnom živote. Riešením je chirurgický zákrok, ktorého cieľom je zabrániť toku krvi v rozšírených žilách späť do semenníka.

Otvorená operácia: Liečba sa vykonáva ambulantne počas lokálnej anestézie. Chirurg sa dostane do žily cez slabinu. Otvorená chirurgia s použitím mikroskopu a sublinguálneho prístupu (mikrochirurgická subgoninálna varikokelektómia) je najúspešnejšia v porovnaní s inými chirurgickými metódami.

Laparoskopická chirurgia: Chirurg opraví varikokélu malým rezom v brušnej dutine. Postup vyžaduje celkovú anestéziu.

Perkutánna embolizácia: Najmenej invazívna metóda, operuje rádiológ. Cieľom je zamedziť prítoku krvi do cielenej oblasti a vyradiť patologické cievne ložiská z obehu.

Prevencia

Prevencia v prípade rozšírených žíl v oblasti semenníka nie je možná, pretože nie je známa presná príčina, ktorá ochorenie spôsobuje. Ak niekto má varikokélu, ktorá zapríčiňuje nepríjemné pocity, ale neovplyvňuje jeho plodnosť, musí užívať lieky proti bolesti. Najmenej nákladná, pritom účinná prevencia je nosenie kompresného oblečenia, ktoré uvoľňuje tlak a bráni vzniku kŕčových žíl.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť konečníkabolesť semenníkovčasté nutkanie na močenieepididymitídahorúčkanadsemenníkysemenníky