Schistozómia je vážna choroba, ktorá ovplyvňuje vnútorné orgány. Je výsledkom infekcie parazitických červov žijúcich v určitých odrodách sladkovodných slimákov. Parazity, nazývané cercariae, infikujú vodu okolo slimákov a kontakt s infikovanou vodou môže viesť k schistozómii, známej aj pod názvom bilharzia.Vyskytuje sa iba v sladkých vodách, ako sú jazerá, kanály, potoky a rybníky. Plávanie v oceáne alebo bazénoch nie je rizikové.
V roku 2012 choroba postihla 240 miliónov ľudí na celom svete, najmä v tropických a subtropických oblastiach. Vyskytuje sa v mnohých oblastiach Afriky a Južnej Ameriky, v časti Ázie a Karibiku, hoci riziko na týchto miestach je nižšie. Oblasti bez prístupu k bezpečnej pitnej vode aj chudobné vidiecke oblasti majú najvyšší výskyt schistozómie.
Hlavnou príčinou ochorenia je kontakt s infikovanou vodou. Prenos infekcie sa nedeje pri pití vody, ale vtedy, keď dochádza ku kontaktu vody s kožou. Príčina zamorenia vody môže byť spôsobená aj tak, že ľudia postihnutí týmto ochorením do nej močia alebo sa vyprázdňujú. Ak sú v tejto vode prítomné určité druhy slimákov, vajíčka parazita sa môžu dostať do nich. V nich sa parazit môže ďalej množiť a šíriť. Keď parazity opúšťajú slimáky, infikujú vodu naokolo.
Keď sa parazitované vajíčka dostanú do ľudského tela, vyliahnu sa z nich červy. Proces rastu môže trvať niekoľko týždňov. Červy sa zdržiavajú v ľudských krvných cievach, kde samice ďalej kladú vajíčka a rozmnožujú sa. Schistozómia sa šíri, keď sa vajíčka dostanú do močového mechúra alebo do čriev a vylučujú sa z tela infikovaného človeka.
Ľudia, ktorí žijú v krajinách s výskytom schistozómie alebo do týchto oblastí cestujú, a sú v kontakte so sladkou vodou, majú najvyššie riziko vzniku tohto ochorenia. Schistozómia sa vyskytuje iba v sladkých vodách, ako sú jazerá, kanály, potoky a rybníky. Plávanie v oceáne alebo bazénoch nie je rizikové.
Niektoré príznaky sa začínajú prejavovať v priebehu niekoľkých dní, u iných jedincov to môže trvať mesiace. Niektorí ľudia nemajú v počiatočnom štádiu ochorenia žiadne príznaky.
Primárnym symptómom je reakcia organizmu na parazity. Do niekoľkých dní po infekcii človek môže zaznamenať vyrážku alebo svrbenie kože. Počas jedného alebo dvoch mesiacov sa môžu objaviť ďalšie príznaky: horúčka, zimnica, bolesť svalov, kašeľ, hnačka, krvavý moč alebo výkaly, bolesť brucha, bolestivé močenie, zväčšená pečeň alebo slezina.
Postupne (v niektorých prípadoch po rokoch) môže schistozómia spôsobiť vážne poškodenie pečene, močového mechúra, pľúc a čriev.
Medzi ďalšie príznaky patrí zápal a zjazvenie pečene, močového mechúra a čriev. Deti s opakovaným vystavením schistozómii môžu mať anémiu alebo podvýživu. Tento stav môže viesť k ťažkostiam s učením. Ak sa nelieči, schistozómia môže spôsobiť záchvaty alebo zápaly v mieche. Ak parazitné vajíčka prejdú až do mozgu alebo miechy, hrozí paralýza.
Deti so schistozómiou čelia vývojovým a intelektuálnym výzvam. Najhorším dôsledkom je smrť. Liečba môže pomôcť zvrátiť niektoré z týchto príznakov a pacienta zachrániť.
Pri podozrení na túto diagnózu je dôležité, aby bol lekár oboznámený, kam pacient cestoval, či tam bol v kontakte so sladkou vodou a v akom rozsahu. Následne treba vyšetriť vzorku stolice alebo moču na prítomnosť parazita. Lekár tiež môže odobrať vzorky krvi, ale vzhľadom na povahu ochorenia a pomalý postup od vajíčka k červovi môže byť výsledok zjavný až osem týždňov po kontakte s vodou.
Liečba schistozómie zahŕňa protiparazitné lieky, napríklad Praziquantel.
Ak sa ochorenie nelieči, môžu sa objaviť vážne komplikácie. Človeku hrozí poškodenie pečene a rakovina močového mechúra, v prípade detí až smrť. Ak sa liečba začne skôr, než dôjde k vnútornému poškodeniu, prognóza je dobrá.