12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Septický šok

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Septický šok je následok infekcie a spôsobuje drastické zmeny v tele. Vyskytuje sa, keď sa chemické látky, ktoré bojujú proti infekcii vyvolaním zápalových reakcií, uvoľňujú do krvného obehu. Môže byť veľmi nebezpečný a môže ohroziť život.

Boliidentifikovanétri stupne:

Sepsa – infekcia sa dostane do krvného obehu a spôsobí v tele zápal.

Závažná sepsa – infekcia je závažná a hrozí, že ovplyvní funkciu orgánov, ako je srdce, mozog a obličky.

Septický šok – výrazne klesne krvný tlak, pokles môže viesť k respiračnému alebo srdcovému zlyhaniu, mŕtvici, zlyhaniu iných orgánov a k smrti.

Zápal najčastejšie postihuje starších dospelých alebo ľudí s oslabeným imunitným systémom. Avšak sepsa a septický šok sa môžu postihnúť každého.

Ako žiť s chorobou

Septický šok je vážny stav a vo viac ako polovici prípadov môže spôsobiť smrť. Šance na prežitie závisia od zdroja infekcie, od počtu zasiahnutých orgánov a od toho, ako rýchlo pacient dostane liečbu od chvíle, keď sa objavili prvé príznaky.

Príznaky

Včasné príznaky sepsy by človek nemal ignorovať. Patrí k nim horúčka obvykle vyššia ako 38 °C, nízka telesná teplota, rýchla srdcová frekvencia a rýchle dýchanie (viac ako 20 dychov za minútu).

Závažná sepsa je sepsa s rizikom poškodenia orgánov, ako sú obličky, srdce, pľúca alebo mozog. Príznaky závažnej sepsy: výrazne nižšie množstvo moču, akútny zmätok, závrat, ťažké problémy s dýchaním, modravé sfarbenie pier (cyanóza).

Ľudia so septickým šokom majú i veľmi nízky krvný tlak, ktorý nereaguje na príjem tekutín.

Vznik a príčiny

Sepsu spôsobuje bakteriálna, plesňová alebo vírusová infekcia. Tá sa môže začať doma alebo počas hospitalizácie pri liečbe iného ochorenia. Sepsa obyčajne pochádza z infekcie v brušnej oblasti, infekcie pľúc, močových ciest alebo reprodukčného systému.

Rizikové faktory: Niektoré faktory, napríklad vek alebo predchádzajúce ochorenie, môžu riziko vzniku septického šoku zvyšovať. Ide o bežný rizikový stav u novorodencov, starších dospelých, tehotných žien a ľudí s potlačeným imunitným systémom spôsobeným HIV, reumatickými ochoreniami, ako je lupus a reumatoidná artritída alebo psoriáza. Rizikovými faktormi sú aj zápalové ochorenia čriev alebo liečba rakoviny.

Pravdepodobnosť výskytu septického šoku môže zvýšiť aj rozsiahla operácia alebo dlhodobá hospitalizácia, hospitalizácia veľmi chorých pacientov, vystavenie prístrojom, ako sú intravenózne katétre, močové katétre alebo dýchacie trubice, ktoré môžu do tela zaviesť baktérie, diabetes typu 1 a typu 2 a injekčné užívanie drog.

Diagnostika

Ak má človek sepsu, ďalším krokom sú testy na určenie toho, v akom stave sa infekcia nachádza. Diagnostika sa často vykonáva krvným testom. Ten môže určiť, či je prítomný niektorý z nasledujúcich faktorov: baktérie v krvi, problémy so zrážaním v dôsledku nízkeho počtu krvných doštičiek, prebytočné odpadové produkty v krvi, abnormálna funkcia pečene alebo obličiek, znížené množstvo kyslíka, nerovnováha elektrolytov.

V závislosti od symptómov a výsledkov krvného testu sa robia ďalšie testy, ktoré môžu určiť zdroj infekcie. Ide o test moču, vyšetrenie sekrécie rán, ak má pacient otvorenú ranu, ktorá vyzerá nakazená, test sekrécie hlienu, aby sa zistilo, aký druh zárodku stojí za infekciou, testy miešnej tekutiny. Súčasťou diagnostiky môže byť využitie aj zobrazovacích testov, ako je röntgen, magnetická rezonancia, CT skenovanie alebo ultrazvuk.

Komplikácie: Septický šok môže spôsobiť nebezpečné komplikácie a ťažkosti ohrozujúce život. Medzi ne patrí zastavenie srdca, abnormálne zrážanie krvi, zlyhanie obličiek, respiračné zlyhanie, mŕtvica, zlyhanie pečene, strata časti čreva a strata častí končatín.

Komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť, a výsledok stavu závisia od faktorov, ako sú vek, aký bol začiatok liečby, príčiny a vznik sepsy v tele, existujúce zdravotné problémy.

Liečba

Sepsa sa lieči o to lepšie, čím skôr sa liečba začne. Po diagnostikovaní sepsy pacienta prijmú na jednotku intenzívnej starostlivosti. Následne mu podávajú intravenózne antibiotiká na boj proti infekcii, vazopresorové lieky, ktoré sú liekmi na stláčanie krvných ciev a pomáhajú zvyšovať krvný tlak, inzulín na stabilitu krvného cukru a kortikosteroidy.

Ďalej sú nutné intravenózne tekutiny na liečbu dehydratácie, na zvýšenie krvného tlaku a prietoku krvi do orgánov. Býva potrebný aj respirátor na dýchanie. Ak je to nutné, vykoná sa chirurgický zákrok na odstránenie zdroja infekcie, ako je vyprázdnenie hnisavého abscesu alebo odstránenie infikovaného tkaniva.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
horúčkaimunitainfekciamozognízka telesná teplotaobličkypľúcaseptický šoksrdcezávrať