04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Sinusitída/Zápal prinosových dutín

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Sinusitída alebo zápal prinosových dutínje bežný jav. K infekcii dochádza, keď sa zapália dutiny a nosové priechody. Dutiny v bežnom stave produkujú hlien, ktorý chráni telo pred baktériami, avšak baktérie môžu spôsobiť nadmerné množstvo hlienov a následnú blokádu otvorov dutín.

Táto tvorba hlienu podporuje ďalší rast baktérií, ten vedie k bakteriálnej alebo vírusovej infekcii. Väčšina sinusových infekcií je vírusová, bez ošetrenia sa infekcia vylieči za týždeň alebo dva. Ak sa príznaky nezlepšia, zväčša ide o bakteriálnu infekciu a je nutná lekárska liečba.

Akútna sinusitída: Trvá najkratšie. Vírusová infekcia vyvolaná bežnou zimou môže spôsobiť príznaky, ktoré trvajú jeden až dva týždne. V prípade bakteriálnej infekcie môže akútna sinusitída trvať až štyri týždne.

Subakútna sinusitída: Jej príznaky môžu trvať až tri mesiace. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje pri bakteriálnych infekciách alebo sezónnych alergiách.

Chronická sinusitída: Príznaky chronickej sinusitídy trvajú dlhšie ako tri mesiace. Často sú menej závažné a všeobecne nie je známa príčina. Chronická sinusitída sa najčastejšie vyskytuje popri pretrvávajúcich alergiách alebo štrukturálnych nosových problémoch.

Vznik a príčiny

Zápal prinosových dutín môže postihnúť každého. Existujú však zdravotné stavy a rizikové faktory, ktoré podporujú vznik zápalu. Najčastejšie ide o vybočenú nosovú priehradku (keď stena tkaniva, ktorá rozdeľuje nosové dierky, smeruje na jednu stranu), nosovú kosť (rast nosa v kostiach) alebo nosové polypy (bez rakoviny). Ak má človek alergiu alebo pred krátkym časom prišiel do styku s plesňou, má vyššie riziko vzniku sinusitídy.

K zápalu dutín tiež vedie slabý imunitný systém, fajčenie alebo nedávne infekcie horných dýchacích ciest. Ďalším faktorom je cystická fibróza, ktorá spôsobuje tvorbu hlienu v pľúcach, zubná infekcia a cestovanie lietadlom, ktoré človeka vystavuje vysokým koncentráciám baktérií.

Príznaky

Príznaky sinusitídy sú podobné ako pri bežnej nádche: oslabený čuch, horúčka, upchatý nos, bolesť hlavy, únava, bolesť v krku, tečúci nos alebo kašeľ. Symptómy akútnych, subakútnych a chronických sinusových infekcií sú podobné. Závažnosť a dĺžka príznakov sa však líšia.

Diagnostika

Lekár potrebuje poznať príznaky, potom vykoná bežné vyšetrenie. Prekontroluje opuch a citlivosť uzlín, takisto môže nahliadnuť do vnútra nosa, aby skontroloval príznaky zápalu. Väčšinou môže diagnostikovať infekciu dutín práve na základe príznakov a výsledkov vyšetrenia.

V prípade chronickej infekcie však môže odporučiť ďalšie testy, ktoré sa zameriavajú na vyšetrenie nosových dutín. Tieto testy môžu odhaliť blokovanie hlienu a všetky abnormálne štruktúry, napríklad polypy. Ide o zobrazovacie testy ako CT, magnetická rezonancia, prípadne sa použijú optické vlákna v podobe pružnej hadičky, ktorá prechádza nosom a zaznamenáva obrázky dutín. Test alergie identifikuje dráždivé látky, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. Krvný test kontroluje ochorenia, ktoré oslabujú imunitný systém, napríklad HIV.

Liečba

Zahlienenie je najčastejším príznakom infekcie dutín. Jeho zníženie sa odporúča domácimi teplými obkladmi, pitím dostatku vody, používaním zvlhčovača vzduchu, prípadne naparovaním. Z voľnopredajných liekov sa najčastejšie používajú dekongestanty alebo nosové kvapky. Infekcia dutín môže spôsobiť svalové bolesti hlavy alebo tlak v čele a tvári. Ak má pacient tieto stavy, pomáhajú lieky ako acetaminofén a ibuprofen.

Ak sa príznaky nezlepšia, človek má pravdepodobne bakteriálnu infekciu a mal by sa poradiť s lekárom. Zrejme bude potrebovať antibiotiká, ktoré zaberajú na dlhotrvajúci výtok z nosa, kašeľ, bolesť tváre alebo bolesti hlavy, opuch očí alebo horúčku. Antibiotiká je potrebné dobrať všetky, aby sa predišlo návratu infekcie. Ak nie je infekcia doliečená alebo sa zhorší, môže byť nutná návšteva špecialistu na uši, nos a krk, prípadne kontrola alergií.

Na odstránenie odchýlok nosa sa využíva chirurgia. Pomáha najmä pri chronickej infekcii, ktorá sa časom a liekmi nezlepší.

Prevencia: Pretože infekcia sinusov sa môže vyvinúť po chlade, chrípkovej alebo alergickej reakcii, zdravý životný štýl a zníženie vystavenia baktériám a alergénom môžu pomôcť zabrániť jej vzniku. Riziko sa dá znížiť aj každoročným očkovaním proti chrípke. Celkovo sa odporúča jesť zdravo, pravidelne si umývať ruky, nevystavovať sa dymu, chemikáliám, peľu a iným alergénom.

Ako žiť s chorobou

Sinusitída je liečiteľná. Väčšina ľudí sa zotaví bez návštevy lekára a nutnosti užívania antibiotík. Ak sa infekcie pravidelne opakujú, je nutná kontrola. Neliečený zápal dutín môže spôsobiť zriedkavé komplikácie, ako je absces (zhluk hnisu v sinusovej dutine), meningitída (infekcia ohrozujúca život, ktorá môže spôsobiť opuch mozgu), orbitálna celulitída (infekcia tkaniva okolo očí) alebo osteomyelitída (ťažká kostná infekcia).

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť krkukašeľnosúnavaupchatý noszápal prínosových dutín