12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Slepota a strata zraku

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Oko je najdokonalejší a najdôležitejší zmyslový orgán, pomocou ktorého vnímame svet okolo nás. Strata zraku je pre ľudí veľmi závažná. Poznáme pomalú i náhlu stratu zraku. Náhla strata zraku je veľmi zle znášaná, pretože človek na ňu nie je pripravený. Strata zraku môže byť vrodená alebo získaná, ďalej rozlišujeme úplnú slepotu a čiastočnú stratu zraku, pri ktorej sú výrazne znížené zrakové funkcie. Strata zraku môže postihnúť jedno oko alebo obe oči.

Vznik a príčiny

Príčina straty zraku môže byť genetická, môže súvisieť s vekom alebo pridruženými ochoreniami pacienta. Môže ju spôsobiť aj intoxikácia (napríklad metanolom). Príčiny náhlej straty zraku postihujú najčastejšie len jedno oko.

Príčin býva viacero:

Uzáver sietnicovej tepny krvnou zrazeninou vznikajúcou pri ochorení cievnej steny pri ateroskleróze alebo pri zvýšenom krvnom tlaku – strata zraku sa objaví v priebehu niekoľkých sekúnd až minút.

Uzáver sietnicovej žily, na ktorom sa podieľa i ateroskleróza a vysoký krvný tlak – strata zraku sa objaví po niekoľkých hodinách až niekoľkých dňoch po uzávere.

Krvácanie do sklovca – jeho najčastejšou príčinou je cukrovka. Dochádza k zakaleniu a pacient vníma len pohyby a svetlo. Toto krvácanie sa môže po niekoľkých týždňoch vstrebať a videnie sa upraví samo.

Odklopenie sietnice sa prejavuje sivou clonou v zornom poli, ktorá sa zväčšuje a postupne dochádza k strate aj ostrosti videnia.

Stav podmienený rastom mozgového nádoru, ktorý utláča nervové dráhy prenášajúce zrakový vnem.

S rastúcim vekom sa stretávame s ochoreniami, ktoré môžu viesť k strate zraku:

Sivý zákal(katarakta), pri ktorom sa zakalí normálne číra šošovka oka.

Zelený zákal(glaukóm) je charakteristický zvýšeným vnútroočným tlakom.

Diabetická retinopatiaje jednou z komplikácií cukrovky, pri ktorej dochádza k porušeniu cievnej steny, krvácaniu do oblasti oka, uzáveru drobných cievok a opuchu v tejto oblasti.

Vekom podmienená degenerácia makulyje ochorenie, pri ktorom je poškodené alebo opotrebované miesto najostrejšieho videnia, nazývané žltá škvrna.

Nočná slepotaje geneticky podmienené ochorenie znemožňujúce videnie počas tmy.

Postihnutím zraku často trpia i ľudia s diagnostikovaným albinizmom. Príčinou straty zraku môžu byť aj úrazy očí a mozgu, hlavne v oblasti záhlavia, kde je zrakové centrum, ktoré spracováva zrakové vnemy. Zrakový nerv býva veľmi často ako prvý postihnutý pri roztrúsenej skleróze. V krajinách tretieho sveta bývajú príčinou straty zraku aj infekcie. Ružienka v prvom trimestri tehotenstva môže spôsobiť poruchu vývoja zraku plodu. To je jeden z hlavných dôvodov očkovania proti tejto infekcii u nás.

Diagnostika

Pri každej pociťovanej zmene funkcie zrakového aparátu treba navštíviť očného lekára. Ten pacientov stav posúdi na základe anamnézy a očného vyšetrenia. V indikovaných prípadoch sa využívajú zobrazovacie metódy ako CT a magnetická rezonancia.

Liečba

Cieľom každej liečby je snaha o obnovenie zraku, úpravu zrakových funkcií, prípadne aspoň udržiavanie stavu a zmiernenie progresie vedúcej k úplnej strate zraku. Terapia by mala byť zameraná na príčinu straty zraku a jej odstránenie, podľa toho sa volia liečebné postupy.

Prevencia

Niet významnejšej cesty ako prevencia najmä detí a starších osôb. K poškodeniu zraku prispieva fajčenie, nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu, nevyvážená strava (minimum vitamínov, minerálov).

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
čiastočná strata zrakumozogneschopnosť rozlíšiť tváre ľudíočislepota