10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Spirometria

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Spirometria je funkčné vyšetrenie dýchacích ciest meraním pľúcneho objemu. Ide o jednoduchý test na diagnostikovanie a monitorovanie určitých pľúcnych ochorení, počas ktorého sa meria objem vzduchu, ktorý pľúca obsiahnu v jednom nútenom nádychu.

Vznik a príčiny

Spirometria sa využíva na diagnostikovanie pľúcnych ochorení, ak lekár zaznamená príznaky alebo zvýšené riziko ich vzniku. Ide o príznaky ako pretrvávajúci kašeľ alebo dýchavičnosť, ale aj dlhodobé fajčenie.

Ochorenia, ktoré sa môžu diagnostikovať a monitorovať prostredníctvom spirometrie, sú:

  • astma – dlhodobý stav, ktorý zahŕňa pravidelné zápaly, opuchy a zúženia dýchacích ciest
  • chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) – nezvratný závažný stav zúžených dýchacích ciest
  • cystická fibróza – dedičné ochorenie, pri ktorom sa pľúca a tráviaci systém upchávajú hustým hlienom
  • pľúcna fibróza – zjazvenie pľúc

Po diagnostikovaní pľúcnej choroby by sa mala vykonať spirometria na skontrolovanie závažnosti ochorenia alebo reakcie na jeho liečbu. Spirometria je tiež štandardný test v prípade pacientov, u ktorých sa rozhoduje o operácii, i kontrola všeobecného zdravotného stavu pacientov, ktorí trpia iným ochorením (reumatoidná artritída).

Ako sa zákrokvykonáva

Spirometria sa vykonáva v sede pomocou zariadenia nazývaného spirometer. Ide o malý prístroj pripojený káblom k náustku. Môže sa vykonávať aj ambulantne. Pred testom pacient vylúči bronchodilatačné lieky a fajčenie. Počas spirometrického testu sa na nos umiestni mäkký klip, aby sa zabránilo úniku vzduchu. Pacient sa nadýchne zhlboka, do celých pľúc, pery pevne uzatvorí okolo náustku. Zvyčajne sa to opakuje aspoň trikrát, kým sa zabezpečí spoľahlivý výsledok. Testovanie by malo trvať 30 až 90 minút.

Diagnóza

Výsledky nie sú k dispozícii hneď. Najskôr ich analyzuje odborník, potom všeobecný lekár, ktorý o test požiadal. Merania sa porovnajú s priemernými výsledkami osôb daného veku, výšky a pohlavia.

Vyšetrenie tiež ukazuje, či je prípadný zdravotný problém s pľúcami „obštrukčný”, „reštrikčný” alebo kombinovaný.

  • Obštrukčné pľúcne ochorenie (obmedzujúce). Schopnosť rýchlo vydýchnuť je ovplyvnená zúžením dýchacích ciest, ale množstvo vzduchu, ktoré sa dá udržať v pľúcach, je normálne (astma alebo CHOCHP).
  • Reštrikčné pľúcne ochorenie (zabraňujúce). Množstvo vzduchu v pľúcach je obmedzené, pretože pľúca nie sú schopné roztiahnuť sa úplne (napríklad pri pľúcnej fibróze).
Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
astmabolesťchronická obštrukčná choroba pľúccystická fibrózadýchacie cestydýchavičnosťkašeľúnava