04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Spľasnutie pľúc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Spľasnutie pľúc (pľúcny kolaps, pneumotorax) je patologický stav, keď sa do pleurálnej dutiny dostane vzduch, ktorý utláča pľúcne tkanivo a tak zmenšuje jeho objem. Najčastejšie vzniká ako následok úrazov, pri ktorých dôjde k prebodnutiu hrudníka, ale v niektorých prípadoch vzniká samovoľný, spontánny pneumotorax. Prejavuje sa hlavne dýchavičnosťou a bolesťou postihnutej strany hrudníka. Vo väčšine prípadov nie je ohrozený život a pacient sa zotaví bez dlhodobých následkov.

Vznik a príčiny

Pleurálna dutina je uzatvorený štrbinový priestor s objemom približne 15 mililitrov medzi pohrudnicou, ktorá pokrýva hrudnú stenu, a popľúcnicou, ktorá pokrýva pľúca. Funkciou dutiny je prenos tlaku z dýchacích svalov na pľúca, čím umožňuje ich rozpínanie pri dýchaní. Každá časť pľúc má vlastnú pleurálnu dutinu a je v nej tlak nižší ako v atmosférickom vzduchu. Ak sa do dutiny dostane vzduch, tlaky sa vyrovnajú a pľúca spľasnú, lebo ich nemá čo držať roztiahnuté.

Pneumotorax môže byť otvorený – hrudná stena sa naruší pri úraze alebo pri lekárskom zákroku, alebo uzatvorený – pri ňom vzduch prechádza z pľúc do pleurálnej dutiny. Okrem úrazov môže pneumotorax vzniknúť sám od seba, väčšinou ako následok pľúcnej choroby (tuberkulóza, emfyzém, cystická fibróza). U mladých a vysokých ľudí sa objavuje bez akejkoľvek zjavnej príčiny.

Príznaky

Hlavné príznaky pneumotoraxu sú dýchavičnosť, kašeľ a ostrá, bodavá bolesť rozšírená na celý hrudník, ktorá môže vystreľovať smerom k hornej končatine. Dýchacie pohyby na postihnutej strane vymiznú. V závislosti od rozsahu postihnutia môžu byť celkové príznaky rozlične závažné, niekedy sa vôbec klinicky neprejavia. Ľavostranný pneumotorax si niekedy možno zmýliť so srdcovým infarktom.

Existuje i tenzný (ventilový, záklopkový) pneumotorax. V tomto prípade sa v mieste poškodenia vytvorí útvar podobný ventilu – pri vdychovaní sa síce dostane do pleurálnej dutiny vzduch, ale pri výdychu sa vinou tohto útvaru z nej už nedostane. Preto dochádza k čoraz väčšiemu útlaku nielen postihnutej časti pľúc, ale aj ostatných hrudných orgánov, ako je srdce, druhá časť pľúc a veľké žily. Tento stav ohrozuje život. Okrem zosilnenia uvedených príznakov sa prejavuje modrastým sfarbením kože, rýchlym búšením srdca a poklesom krvného tlaku.

Diagnostika

Pneumotorax možno pomerne jednoducho a rýchlo diagnostikovať základnými fyzikálnymi vyšetrovacími metódami, ako sú posluch a poklep. Presné anatomické ohraničenie a rozsah pneumotoraxu sa následne určia röntgenom. V komplikovaných prípadoch, ktoré vznikli na základe chronického pľúcneho ochorenia, sa môže využiť aj počítačová tomografia (CT).

Liečba

Terapeutický postup závisí od druhu pneumotoraxu a od jeho rozsahu. Malý uzatvorený pneumotorax často netreba liečiť, stačí pozorovanie s prípadným podávaním 100-percentného kyslíka, ktoré urýchľuje vstrebávanie vzduchu z hrudníka. Rozsiahlejšie prípady sa liečia buď jednorazovým odsatím punkčnou ihlou, alebo hrudnou drenážou. Ide o dlhšie trvajúci zákrok, pri ktorom sa cez hrudnú stenu postupne odsáva nahromadený vzduch.

Prevencia

Možnosti prevencie pneumotoraxu sú značne obmedzené. U ľudí s opakovaným výskytom spontánneho pneumotoraxu je možná preventívna operácia hrudníka, jej užitočnosť je však sporná.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
búšenie srdcadýchavičnosťkašeľpľúcapneumotorax