27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Starostlivosť o pacienta v domácom prostredí

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Rodina pri prepúšťaní svojho rodinného príslušníka do domácej starostlivosti nie je častokrát dostatočne informovaná. Aké má rodina možnosti ďalšej pomoci napríklad zo strany štátu a ako postupovať?

Choroba je náhodná udalosť, ktorá do života vstúpi častokrát nečakane a len málokto je na to dostatočne pripravený. Keď tejto situácii čelíme, už nie je na prípravu vo väčšine prípadov dostatok času. Pokiaľ je to však len trochu možné, rodina by sa na túto situáciu mala pripraviť do tej miery, ako sa dá. Starostlivosť o chorého pacienta v domácom prostredí je totiž rozdielna podľa toho, v akom veku o pacienta ide a z akého dôvodu domácu starostlivosť potrebuje. Pri rozhodovaní „ako ďalej“, odborníci odporúčajú zvažovať všetko, ale najmä pri komunikácii s pacientom – zvážiť všetky slová, aby to nemalo negatívny dosah na jeho stav a na to, čo vás čaká.

Možnosti riešenia pre rodinu a ich blízkeho

V súčasnosti, pacient zostáva v nemocničnom zariadení na akútnom lôžku len nevyhnutne dlhý čas a aj prípadný pobyt na doliečovacích oddeleniach je časovo limitovaný. Po prepustení pacienta nastupuje domáca starostlivosť za spoluúčasti rodiny. Situácia sa stáva pre rodinu náročnejšia nielen vecne ale aj emocionálne. Príbuzní nie sú pri prepúšťaní pacienta do domácej starostlivosti často dostatočne informovaní, akú následnú domácu ošetrovateľskú  starostlivosť pacient potrebuje a aké majú možnosti ďalšej pomoci.

Čo je preto dôležité vedieť?

Pacienti odkázaní na dočasnú pomoc

Pacienti odkázaní na dočasnú pomoc s predpokladom uzdravenia bez následkov sa po operačnom zákroku dokážu s pooperačným stavom vyrovnať rýchlejšie a lepšie. Získať v týchto prípadoch krátkodobú pomoc mimo rodiny je však mimoriadne náročné – administratívne aj kapacitne a bez finančného príspevku rodiny je to prakticky nemožné. Nárok pacienta na ďalšiu domácu starostlivosť hradenú zo zdravotného poistenia posúdi ošetrujúci lekár podľa zdravotného stavu pacienta. Pri starších pacientoch a plánovaných zákrokoch je však rozumné sa na túto situáciu vopred pripraviť.

Riešením je požiadať o pomoc prípadne ADOS (Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti), a to v mieste pobytu pacienta alebo dohodnúť sa s kvalifikovanou zdravotnou sestrou ošetrovateľkou aj za cenu plnej úhrady zo strany rodiny. Pre zabezpečenie poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v domácom prostredí prostredníctvom ADOS a úhrady zo zdravotného poistenia je potrebný návrh na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti vystavený ošetrujúcim lekárom pri prepúšťaní zo zdravotníckeho zariadenia alebo príslušným všeobecným lekárom. Napriek tomu, že je to finančne nákladnejšie, táto pomoc býva neoceniteľná.

Čo sa preto v takomto prípade odporúča?

Najmä pri starších pacientoch po prepustení pacienta do domácej starostlivosti odporúčame sa vopred na situácii pripraviť. Okrem prispôsobenia priestoru, v ktorom sa pacient bude pohybovať, je potrebné si vopred dohodnúť pomoc odborného zdravotníckeho personálu – sestra alebo ADOS. Buďte pripravení na to, že takáto pomoc nie je kapacitne dostupná na počkanie a preto sa tým zaoberajte včas.

Pacienti odkázaní na pomoc bez predpokladu uzdravenia

V tomto prípade môže ísť o pacientov s diagnózou, ktorá vedie k postupnému zhoršovaniu zdravotného stavu (napr. onkologických pacientov) alebo starších pacientov, u ktorých došlo k náhlemu zhoršeniu zdravotného stavu (napríklad po cievnej mozgovej príhode) prípadne s postupujúcim vekom u nich klesá miera samostatnosti a potrebujú dlhodobú starostlivosť, ktorá súvisí so zhoršením zdravotného stavu.

Napriek tomu, že táto situácia si vyžaduje vysoké nasadenie rodiny a bez jej zapojenia sa prakticky nedá zvládnuť, veľkou pomocou je mať k dispozícii pomoc odborného zdravotného personálu – ideálne zdravotnej sestry ošetrovateľky. Je potrebné podotknúť, že situácia v dostupnosti takejto pomoci nie je rovnaká na celom Slovensku – je rozdielna tak v jednotlivých mestách ako aj  na vidieku ale niekedy  je prakticky nedostupná.

Možnosti riešenia 

Riešením a skutočnou pomocou pre rodinu je získať pomoc profesionálov. Ideálnym stavom je, keď má pacient v lekárskej alebo sesterskej prepúšťacej správe priamo uvedené odporúčanie na pokračovanie v starostlivosti prostredníctvom ADOS. Pokiaľ tomu tak nie je, návrh na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v domácom prostredí môže vystaviť všeobecný lekár.

Dôležité je dbať na to, aby bol pacient čo najdlhšie sebestačný a na úkonoch sa mohol podieľať a spolupracovať.

Rady a odporúčania na záver 

  • o situácii, ktorá v rodine nastala, porozprávať sa a dohodnúť sa na spoločnom postupe,
  • v rámci možností včas upraviť a prispôsobiť priestor, kde sa bude pacient pohybovať,
  • preveriť si dostupnosť zdravotníckych pomôcok, ktoré môžu pomôcť pri starostlivosti o pacienta (pri hygiene, pohybe pacienta, pri manipulácii s ním), či už formou zapožičania alebo kúpy, 
  • preveriť, na akú pomoc (finančnú, odbornú alebo technickú) máte nárok zo strany samosprávy (príslušný miestny alebo obecný úrad), štátu (UPSVAR) alebo zdravotnej poisťovne a včas o ňu požiadať,
  • odporúča sa tiež zabezpečiť aspoň základné dostupné vzdelanie v rámci ošetrovateľskej techniky a úkonov,
  • vyhľadať prípadne vo vašej blízkosti iné organizácie, ktoré poskytujú pomoc a ktoré by danú situáciu mohli uľahčiť.

Napriek tomu, že sa ľudia v týchto zložitých situáciách častokrát nevedia orientovať, prípadne sa stretávajú s neochotou a bezmocnosťou, netreba to vzdať. Riešenia sú vždy individuálne a osobné a je dobré ich zdieľať. Existuje množstvo jednotlivcov a organizácii, ktorí – často napriek neprajnosti systému – sú pripravení a ochotní pomôcť.

Zdroj: Nezisková organizácia VIATICUS

(NO VIATICUS vznikla v roku 2016 ako nezisková organizácia. Prevádzkuje informačný portál, kde sú sústredné nielen informácie týkajúce sa starostlivosti o ťažko chorých a zomierajúcich.)

Redakcia portálu Lekar.sk
Aktuality