07.03.2022 • 10 minút na prečítanie

Štartéry, motivátory a hnacie motory nášho šťastia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Človek je komplexná biochemická bytosť a jeho prirodzenosť sa prejavuje navonok psychologicky, ale vo vnútri je spúšťaná a riadená chemickými pomocníkmi. Tie môžu za to, ako sa cítime, akú máme náladu. Ovplyvňujú spánok aj vnímanie bolesti. Nazývajú sa aj hormóny šťastia. Poznáme niekoľko hormónov, ktoré zodpovedajú za to, ako sa cítime: 

  • dopamín – je spájaný s motiváciou k rôznym aktivitám. Uvoľňuje sa v mozgu pri prirodzených príjemných aktivitách, ako napríklad príjem potravy, fyzická aktivita, milostná aktivita. Hrá významnú úlohu v motorických funkciách mozgu. 
  • Endorfín – spôsobuje dobrú náladu a pocity šťastia. Endorfíny sú ópioidné peptidy, ktoré produkuje ľudský mozog a sú prostriedkom proti zlej nálade. Majú účinky podobné morfínu a príbuzným látkam. Ovplyvňujú spánok, náladu, vnímanie bolesti. 
  •  Serotonín – sa nachádza v mozgu, je zodpovedný za dobrú  náladu, optimistické myslenie, vyvoláva  pocit šťastia a spokojnosti. 
  • Oxytocín –je hormón produkovaný v jadrách hypotalamu, nazýva sa aj hormón lásky a bezpečia.  

Ak chceme byť šťastní, tieto hormóny musia byť produkované v dostatočnej miere. V článku sa dočítate:

  • že produkciu hormónov šťastia je možné stimulovať, v tejto časti článu konkrétne dopamínu a endorfínu,  
  • za čo sú tieto hormóny šťastia zodpovedné,  
  • ako fungujú, 
  • aj ako vyvolať ich dávky.  

Dopamín. 

Produkcia dopamínu. 

Dopamín je látka, ktorú máme v mozgu a v nervovej sústave a ktorá ak dobre funguje, prenáša informácie a impulzy. Pri dosahovaní cieľov sa dopamín uvoľňuje prirodzene a priebežne. Spolu so serotonínom alebo endorfínmi sa vylučuje aj pri športe, keď si dopredu zadáme konkrétny a realistický cieľ. Je dôležité si uvedomiť, že dopamín nespôsobuje šťastie podobné slasti, on je ten, čo prináša vzrušenie spojené s motiváciou, s nadchnutím sa pre dosiahnutie cieľa. Pomáha nám zvládnuť náročné psychické a fyzické úlohy a sústrediť sa na ich dosiahnutie. Zlepšuje motorické schopnosti (nedostatok ho majú napríklad ľudia s Parkinsonovou chorobou), kontroluje chuť k jedlu a je tiež spojený s odmeňovaním.  

Dopamín ako motivátor

Dopamín sa vylučuje, keď dosahujeme ciele alebo vyhrávame súťaže. Preto potom zažívame euforické pocity a spravidla chceme viac. Dopamín nám dodáva pocit nadšenia, radosti, zvedavosti, energie aj sebavedomia. Zaplaví nás, keď po niečom túžime, dávkuje sa pri približovaní sa k cieľu. Ľudský mozog neustále vyhľadáva príležitosti a dopamínom nás aktivuje. Prináša nám pocit šťastia aj vtedy keď si uvedomujeme, že sa k cieľu približujeme. Keď sme motivovaní niečo robiť a splniť nejaký cieľ, vylúči sa nám vo väčšom množstve. Napríklad, naplánujeme si beh na päť kilometrov. Bežci vedia, že tých päť kilometrov zabehnú, tešia sa na to, pretože sa im dopamín už v malom množstve uvoľňuje. Po zabehnutí tých päť kilometrov, sa im vylúči dopamín v ešte väčšom množstve. A tak majú pocit spokojnosti, že to dokázali.   

Autor:Jacob Lund/Shutterstock

Dopamín má rád výzvy

Dopamín nám pomáha dosiahnuť aj ťažké ciele, dodáva nám energiu a výdrž pri prekonávaní prekážok, a je spojený aj s prežívaním pozitívnych emócií.  Zúčastňuje sa aj na procesoch a stavoch odmeny a motivácie. Vyplaví sa vždy, keď nám dá niekto lajk na sociálnej sieti, keď dokončíme úlohu, ale aj pri jedení sladkostí, či pití kávy. Vo všeobecnosti sa vylučuje pri aktivitách, ktoré sú našimi fyziologickými potrebami, rád nás ženie vpred. 

Ako sa prejavuje nedostatok dopamínu? 

Ak ho máme nedostatok, ubúda nám energia a strácame záujem o činnosti, ktoré nám inak spôsobujú potešenie. Jeho nedostatok spôsobuje nechuť konať, odkladanie povinností, má na svedomí pochybnosti o sebe samých a život bez nadšenia. Spôsobuje, že sa človeku nechce vstať z postele, že je človek bez motivácie.  

Môže dopamín za závislosti? 

Dopamín sa vylučuje aj pri nezdravých spôsoboch správania, napríklad pri užívaní niektorých drog, stávkovaní alebo hraní na automatoch – je to jeden z dôvodov, prečo sa na nich ľudia stávajú závislými. V psychiatrii sa preto dopamín spája i s rôznymi závislosťami, teda syndrómom závislosti od rôznych psychoaktívnych látok. Umelo si vytvárame pocit spokojnosti, eufórie, a keď si na to navykneme, vytvára sa závislosť. Žiaľ, nie od niečoho prospešného. Pervitínom, kokaínom alebo dokonca patologickým hráčstvom si dokážeme spustiť umelé vylučovanie dopamínu v mozgu. Dopamín vieme získať celkom ľahko. Stačí, ak opakujeme činnosti, ktoré ho spúšťajú. A ak si ho dávkujeme často a veľa, tak prestávame byť na neho citliví – organizmus sa prispôsobí. Potrebujeme ho viac a viac, aby sme cítili jeho efekt. 

Autor: Nicoleta Ionescu/Shutterstock

Je dopamín vinníkom pri workoholizme?  

Dopamín je náš prirodzený opiát. Niektorí ľudia ho potrebujú z rôznych dôvodov natoľko, že si jeho produkciu umelo vytvárajú hnaním sa za spĺňaním úloh, stanovovaním a dosahovaním cieľov. To vysvetľuje v mnohých prípadoch aj workoholizmus. Títo ľudia si stanovujú množstvo úloh, sú  vzrušení z toho, že majú veľa vízií a postupné dosahovanie ich cieľov v nich dávkuje dopamín. 

Digitálny dopamín

Medzi najčastejšie umelé spúšťače dopamínu patria sociálne siete, počítačové hry, gambling. Každá naša akcia vyvoláva reakciu a tá následne dávkuje dopamín. Každý follower, každý tweet, či len notifikácia, upozornenie na novú správu, spustí dávku dopamínu. Každý virtuálny krok v hre, úspech a posun je jeho okamžitou dávkou. Motivuje nás pokračovať. Pozor však na to, že nie každá činnosť, ktorá dopamín spúšťa, prináša uspokojenie, zotrvávanie pocitu šťastia. Čas, ktorý strávime produkovaním „digitálneho“ dopamínu, vnímame nakoniec ako zabitý, a hoci sa nám dostali desiatky malých dopamínových dávok, jeho výsledkom býva prázdnota.  

Ako spúšťať dávky dopamínu? 

Mechanizmus dávkovania dopamínom má mať za cieľ spúšťanie dlhdobejšieho a zmysluplnejšieho pocitu šťastia, nie len krátkodobého, napríklad toho digitálneho. Keďže sa dopamín vylučuje pri rôznych formách nezdravého životného štýlu (napr. sledovanie porna, sociálnych sietí, jedenie nezdravého jedla), treba si na tieto aktivity dávať pozor a ideálne ich nahradiť takými, pri ktorých sa dopamín vylučuje tiež.  

Môžeme si ho dávkovať: 

  • cvičením, meditáciou, rýchlou chôdzou, bicyklovaním, pomalým behom, prechádzkou,  
  • úspešným dokončením nejakej práce či úlohy, 
  • oslavou malých úspechov, 
  • rozdelením úloh na malé podúlohy, 
  • odškrtávaním si hotových úloh,  
  • uvedomovaním si a užívaním toho, čo práve robíme, vtedy vnímame posun, pokrok, 
  • robením nových vecí, čo prináša vzrušenie a dávkuje v nás dopamín,  
  • pri robení známych aktivít uvedomovaním si predvídaného dosiahnutia podúlohy, cieľa, dosiahnutia úspechu, 
  • čítaním knihy, 
  • počúvaním upokojujúcej hudby, 
  • dobrým spánkom.  

Jedlá, ktoré môžu pomôcť nakopnúť tento hormón, môžu byť banány, mandle či vajcia, ale aj napríklad ovsenné vločky, avokádo alebo tmavá čokoláda. Dávky dopamínu spustíte vďaka tomu viackrát. 

Autor:by America/Shutterstock

Endorfíny

Produkcia endorfínov

Endorfíny navodzujú pocit šťastia, euforickú náladu, tlmia bolesť a sú užitočné pri zvládaní dlhodobého stresu. Nejde o jednu látku, jednu molekulu. Je to skupina mnohých látok a najznámejšími sú alfa, beta a gama endorfín. „Najviditeľnejšie“ sú u športovcov. Najjednoduchšou možnosťou, ako si ich vyplaviť dostatočné množstvo, je fyzická aktivita, či už v podobe behu, plávania a podobne. Nazýva sa aj hormónom šťastia, pretože sa uvoľňuje do mozgu a spôsobuje dobrú náladu a pocity šťastia.  

Endorfíny ako tlmiče bolesti

Endorfíny sú ópioidné peptidy, ktoré obsahujú 31 aminokyselín. Produkuje ich ľudský mozog. Tieto ópioidné peptidy však ľudský mozog produkuje nielen ako prostriedok proti zlej nálade, ale aj proti bolesti. Endorfíny totiž majú účinky podobné morfiu, znižujú našu vnímavosť na bolesť. Sú asi 20x účinnejšie ako lieky proti bolesti. Organizmus si endofín vytvára na zmiernenie bolesti, napríklad pri úrazoch alebo niektorých ochoreniach. K uvoľňovaniu endorfínu dochádza niekoľkým spôsobmi, vyplavuje sa napríklad pri zvýšenej telesnej záťaži alebo pri adrenalínových aktivitách.  

Autor:Ramon Espelt Photography/Shutterstock

Endorfíny ako záchranári

Endorfíny sa nespúšťajú, keď sme v pohode. Máme ich, aby nám pomáhali prekonať drsné ohrozenia a zranenia. Endorfíny utlmujú prenos signálov bolesti do mozgu. Zvyknú sa nazývať prirodzený morfín. Je to však naopak. Morfium je umelý endorfín. Rovnako je dôležité ozrejmiť, že keď očakávame bolesť, tak sa nespúšťajú endorfíny, ale adrenalín. Adrenalín sa spúšťa v situáciách ozajstného alebo vnímaného ohrozenia zdravia či života, napríklad keď ideme skočiť bunjee jumping. Tu nejde o pocit šťastia, ale o pud prežitia. Endorfíny sú tie, ktoré maskujú fyzickú bolesť. Nie však psychologickú spôsobenú sklamaním, kritikou, stratou blízkeho a pod. 

Ako spúšťať dávky endorfínu? 

Prirodzenosťou ľudského bytia je pohyb. Preto ľudia, ktorí pravidelne športujú, vedia, že sa po niekoľkých minútach aktivity dostaví blažený pocit. A za to môžu endorfíny. Ale musíme podať výkon. Nemôžeme zabehnúť 10 metrov a čakať, že sa nám masívne vylúči väčšie množstvo endorfínov a iných hormónov. Treba zabehnúť nejaký ten kilometer.   

Sú aj iné aktivity, ktorými si vieme hladinu endorfínov zdvihnúť: 

  • smiechom, takže sa oplatí pozrieť si napríklad dobrú komédiu. 
  • Konzumácia len jednej kocky kvalitnej čokolády, v ktorej je minimálne 70 percent kakaa, zvyšuje uvoľnovanie endorfínov. 
  • Keď niekomu pomôžeme alebo niečo nezištne darujeme. Vtedy máme dobrý pocit. To sú endorfíny, dopamín a iné hormóny. 
  • Už len samotné očakávanie zábavy a smiechu spúšťa endorfíny. Ak cestou z práce viete, že vás doma čaká komediálny seriál, prídete domov uvoľnenejší. 
  • Pôstom, a teda v čase hladovania, telo spúšťa dávky endorfínov. 
  • Jedením feferóniek. Kapsaicín obsiahnutý v pikantných papričkách spôsobuje rovnaké pálenie ako popálenina. Popálenie je bolestivé a táto bolesť spúšťa endorfíny.  

Dopamín aj endorfíny fungujú ako prírodné, našim telom vyrábané analgetiká a sedatíva, látky potrebné pre prežívanie šťastia. Endorfíny ako analgetiká účinkujú proti bolesti a ako sedatíva upokojujú stres. Rovnako však zlepšujú náladu, posilňujú imunitný systém a vyrovnávajú krvný tlak. Dopamín nás doslova vyzýva a umožňuje prežívať šťastné chvíle. Tak si ho vychutnávajme. 

V tomto článku boli použité nasledujúce zdroje:

Hormóny šťastia

Happy Hormone

Ways to increase your happy hormones

How to boost your happy hormones

Ako zvýšiť hladinu hormónov šťastia

Spoznaj hormóny zodpovedné za radosť

Kvartéto hormónov šťastia

Naštartuje štyri hormóny šťastia

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
zdravý životný štýl