10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Stočenie semenníka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Stočenie (torzia) semenníka nastane v prípade, keď sa spolu so semenovodom pretočí, čím sa zníži prívod krvi do semenníka. Tentojav sprevádza opuchnutie a bolesť. Vyhľadanie lekárskej starostlivosti môže zabrániť vážnemu poškodeniu či dokonca strate semenníka. Liečba spočíva v okamžitej operácii s cieľom obnoviť prietok krvi. Stočenie semenníka môže nastať u mužov v akomkoľvek veku.

Vznik a príčiny

Spermatický povrazec, ktorý obsahuje semenovod, cievne zásobenie a nervy, okrem toho, že vyživuje semenník, zároveň ho stabilizuje v správnom postavení. Ak sa tento povrazec so semenníkom pretočia, dôjde k zníženiu prietoku krvi do mieška. To spôsobí opuch, sčervenanie, zmenu polohy (postihnutý semenník je položený vyššie) a náhlu bolesť. Ak sa dlhší čas neobnoví prívod kyslíka, dochádza až k odumretiu buniek semenníka, čo môže mať za príčinu neplodnosť.

Torzia semenníka sa môže objaviť v každom veku, avšak najčastejšie sa s ňou stretávame v neskoršom školskom veku (12 – 16 rokov), alebo u adolescentov. Zatiaľ nie je úplne jasné, prečo dochádza k stočeniu semenníkov. Jednou z možností vzniku je genetická predispozícia, ktorá umožňuje semenníkom voľne sa otáčať vnútri mieška, avšak nie u každého muža sa musí prejaviť. Vznik je spontánny, niekedy sa objaví pri nadmernej fyzickej záťaži či pri úraze. Určitú rolu môže zohrávať studené podnebie alebo príliš rýchly rast semenníkov v období puberty.

Príznaky

Stočenie semenníka sa prejavuje typickými príznakmi, ktoré sú nepríjemné. Patrí k nim náhla silná bolesť v oblasti mieška a jeho opuchnutie, postihnutý semenník je umiestnený vyššie ako normálne alebo sa nachádza v neobvyklom postavení, nevoľnosť a pocit na vracanie, bolesť brucha, bolestivé močenie, horúčka.

Diagnostika

Diagnózu stanoví lekár na základe informácií, ktoré mu poskytne pacient. Anamnéza má v tomto prípade mimoriadny a nenahraditeľný význam. V mnohých prípadoch vedie k vyriešeniu diagnózy. Pacient opisuje silnú bolesť v oblasti mieška, niekedy môže mať problém s chôdzou. Z klinického vyšetrenia lekár pohmatom vyšetrí bolestivý semenník, pričom sa zameriava na postavenie semenníka. Ďalším znakom torzie semenníkov je opuch a sčervenanie mieška. Z diagnostických zobrazovacích metód sa používa sonografia.

Liečba

Včasné vyhľadanie lekárskej starostlivosti je zásadné. Jediná voľba, ako zabrániť vážnemu poškodeniu semenníkov, je rýchla liečba. Na zmiernenie bolesti sa používajú lokálne anestetiká, ktoré však nie sú definitívnou liečbou. Definitívna liečba spočíva v okamžitej operácii, ktorej cieľom je odstránenie stočenia, teda aj obnovenie prívodu krvi. Ak bunky semenníka boli poškodené tak, že odumreli, je potrebné postupovať radikálnejšie a odstrániť celý semenník.

Prevencia

Ak dochádza k pretočeniu semenníka s tým, že za pár minút sa vráti do svojej pôvodnej polohy, je chirurgický zákrok taktiež potrebný, aby opakovane nedochádzalo k pretočeniu. Zatiaľ nie sú známe iné preventívne opatrenia.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť semenníkovhorúčkanevoľnostpocit na vracaniestočenie semenníka