12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Anosmia – strata alebo výrazná zmena čuchu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Strata alebo výrazná zmena čuchu (anosmia) je reakcia tela na jeho zdravotný stav. Môže byť dočasná alebo trvalá, v závislosti od príčiny. Podráždenie nosa vyvoláva dočasnú zmenu, závažnejšie diagnózy postihujúce mozog alebo nervy môžu spôsobiť trvalú anosmiu. Nejde o vážny zdravotný problém, no zväčša má silný vplyv na kvalitu pacientovho života.

Vznik a príčiny

Anosmia je často spôsobená opuchom. Môže ho vyvolať fajčenie, infekcie, prechladnutie, chrípka, alergie alebo chronické preťaženie. Príčinou býva tiež blokáda nosových priechodov. Tú zapríčiňujú nádory, nosové polypy, deformácie kostí vnútri nosa alebo nosová septa.

Anosmiu môže spôsobiť problém v systéme, ktorý vysiela signály z nosa do mozgu. Ak je poškodená akákoľvek časť cesty od receptorov v nose po nervy v mozgu, ovplyvňuje to čuch. Býva súčasťou staroby, Alzheimerovej choroby, mozgového nádoru, Huntingtonovej choroby, hormonálnych problémov, oslabenej funkcie štítnej žľazy, užívania liekov vrátane niektorých antibiotík a liekov na vysoký krvný tlak, roztrúsenej sklerózy, Parkinsonovej choroby, schizofrénie, epilepsie, cukrovky, kontaktu so silnými chemikáliami, poškodenia mozgu alebo hlavy, podvýživy, liečby ožarovaním, dlhodobého alkoholizmu, mŕtvice.

V zriedkavých prípadoch ide o vrodenú genetickú poruchu.

Príznaky

Anosmia sa prejavuje úplnou stratou čuchu alebo jeho zmenou. Ľudia trpiaci touto chorobou môžu stratiť záujem o jedlo, keďže si ho nevedia úplne vychutnať. To môže viesť ku zníženiu telesnej hmotnosti alebo až k podvýžive. Anosmia môže zapríčiniť i depresiu. Nechutenstvo, úbytok kíl i depresia však nie sú základnými príznakmi, tým je zmenená schopnosť vnímať nosom.

Diagnostika

Diagnostikovať stratu čuchu je náročné. Je na pacientovi, aby lekárovi opísal svoj stav a jeho aktuálne príznaky. Lekár potom môže vyšetriť nos a v závislosti od zisteného stavu urobiť jeden alebo viacero testov, ako je počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI), prípadne nazálna endoskopia, aby lekár nahliadol priamo na fyziológiu nosa.

Liečba

Liečba závisí od príčiny. Ak dôjde ku strate čuchu vinou infekcie, alergie alebo prechladnutia, zvyčajne sa za niekoľko dní stav zlepší sám. Keď nedôjde k samovoľnej náprave, je potrebné poradiť sa s lekárom. Liečba, ktorá môže pomôcť pri riešení anosmie spôsobenej podráždením nosovej dutiny, zahŕňa antihistaminiká, steroidné nosové spreje, antibiotiká a ukončenie fajčenia.

Anosmia spôsobená nosovou obštrukciou sa dá liečiť odstránením príčiny, ktorá blokuje nosové priechody, odstránením nosových polypov, narovnávaním nosovej prepážky alebo jej vyčistením. Ľuďom s čiastočnou stratou čuchu sa odporúča skúšať koncentrované arómy na podporu čuchu a viac prevoniavať jedlo prísadami. V súčasnosti neexistuje žiadna liečba pre ľudí s vrodenou anosmiou.

Ako žiť s chorobou

Ľudia trpiaci anosmiou môžu stratiť záujem o jedlo a stravovanie, to vedie k podvýžive a strate hmotnosti. Je preto dôležitá pomoc a podpora blízkych. Z praktických dôvodov je dôležité mať doma funkčné dymové alarmy, opatrne narábať s chemikáliami a plynom a sledovať dátumy spotreby na potravinách.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
malnutríciamozognechutenstvonervynosstrata čuchu