12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Strata pamäti

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Strata pamäti (amnézia) je patologická porucha pamäti. Môže byť čiastočná alebo úplná. Ľudia s amnéziou zvyčajne vedia, kto sú. Môžu však mať problémy s učením sa nových informácií a vytváraním nových spomienok.

Rozlišujeme šesť druhov amnézie:

  1. Retrográdna: Strata spomienok pred udalosťou spôsobujúcou amnéziu.
  2. Anterográdna: Strata spomienok po udalosti.
  3. Lakunárna: Strata spomienok na určitú udalosť.
  4. Korsakovova psychóza:Postihuje krátkodobú pamäť.
  5. Posthypnotická:Strata spomienok na to, čo sa dialo počas hypnózy.
  6. Prechodná globálna:Spontánna strata pamäti trvajúca niekoľko hodín.

Vznik a príčiny

Funkcia normálnej pamäti zahŕňa prácu niekoľkých častí mozgu. Každá choroba alebo poranenie, ktoré postihuje mozog, môže súvisieť s pamäťou. Amnézia môže byť výsledkom poškodenia mozgových štruktúr, ktoré tvoria limbický systém, riadiaci emócie a spomienky. Amnézia spôsobená poškodením mozgu je známa ako neurologická amnézia. Medzi možné príčiny patrí:

  • zápal mozgu (encefalitída) v dôsledku infekcie vírusom
  • nedostatok kyslíka v mozgu, napríklad z infarktu alebo otravy oxidom uhoľnatým
  • dlhodobé užívanie alkoholu vedúce k nedostatku tiamínu (vitamínu B-1) alebo Wernickeho – Korsakovov syndróm
  • nádory v oblastiach mozgu, ktoré riadia pamäť
  • degeneratívne ochorenia mozgu, ako je Alzheimerova choroba a iné formy demencie
  • záchvaty
  • niektoré lieky, ako sú benzodiazepíny alebo iné lieky, ktoré pôsobia ako sedatíva
  • poranenia hlavy, ktoré spôsobujú otras mozgu
  • emocionálny šok alebo trauma, ktorú môže zažiť obeť zločinu

Príznaky

Medzi hlavné symptómy amnézie patria ťažkosti pri získavaní nových informácií po nástupe amnézie, problémy spomenúť si na minulé udalosti a predtým známe informácie, ťažkosti s krátkodobou pamäťou (nedávne spomienky sa s najväčšou pravdepodobnosťou stratia), zmätenosť alebo dezorientácia. Zábudlivosť patrí tiež k bežným príznakom mierneho kognitívneho poškodenia (MCI), problémy však nie sú také závažné ako v prípade demencie.

Diagnostika

Lekár urobí komplexné hodnotenie, aby vylúčil ďalšie možné príčiny straty pamäti, ako je Alzheimerova choroba, iné formy demencie, depresie alebo nádor na mozgu. Hodnotenie sa začína podrobnou anamnézou. Keďže osoba s nedostatkom pamäti nemusí byť schopná poskytnúť dôkladné informácie, pri rozhovore je zvyčajne aj rodinný príslušník alebo najbližší priateľ pacienta.

Lekár vykoná fyzikálne vyšetrenie, ktoré zahŕňa neurologické vyšetrenie na kontrolu reflexov, zmyslových funkcií, rovnováhy a ďalších fyziologických aspektov mozgu a nervového systému. Kognitívne testy sú skúškou mysle, úsudku a dlhodobej pamäti.

Pri diagnostike si lekár môže vyžiadať ďalšie testy vrátane MRI, CT vyšetrenia na kontrolu poškodenia alebo abnormalít mozgu, krvné testy na kontrolu infekcie, výživových nedostatkov alebo iných problémov a elektroencefalogram na kontrolu prítomnosti záchvatovej aktivity.

Liečba

Liečba amnézie sa zameriava na techniky a stratégie, ktoré majú pacientovi pomôcť vyrovnať sa s problémom s pamäťou. Mnoho ľudí s amnéziou považuje za užitočné používať inteligentné technológie, napríklad smartfón alebo tablet. S určitým tréningom a praxou môžu dokonca aj ľudia s ťažkou amnéziou využívať elektronické organizátory na pomoc pri každodenných úlohách.

Ďalšie pomôcky na zlepšenie spomalenej pamäti zahŕňajú nástenné kalendáre, fotografie ľudí a miest. Amnézia spôsobená Wernickeho – Korsakovovým syndrómom zahŕňa nedostatok tiamínu. Liečba znamená jeho doplnenie a poskytnutie celkovej správnej výživy.

Prevencia

Pretože poškodenie mozgu môže byť hlavnou príčinou amnézie, je dôležité podniknúť kroky na minimalizáciu šance jeho zranenia. Je nutné vyhýbať sa nadmernému užívaniu alkoholu. Pri jazde na bicykli treba používať prilbu, v aute bezpečnostný pás. Každá infekcia je nutné liečiť čo najrýchlejšie, aby nemala šancu rozšíriť sa do mozgu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
amnéziadezorientáciamozogstrata chutizmätenosť