27.07.2020 • 5 minút na prečítanie

Strava a pitný režim v lete: tipy na zdravšie grilovanie a maškrtenie

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Nie nadarmo sa odporúča prejsť v lete na ľahšiu stravu. Pri pobyte vonku je pokušení viac než inokedy, a teplo dokáže zarobiť na problémy. Máme pre vás pár tipov, ako si ho vychutnať v zdraví a plnými dúškami.

Pred premnoženými baktériami a salmonelózou vás vystríhajú neustále, no sú tu ďalšie riziká a odporúčania, na ktoré sa v lete v súvislosti so stravovaním občas zabúda. Buďte tento rok rozumnejší. Vyhnete sa nepríjemným ťažkostiam a pomôžete aj imunite. 

Nevyhnutné antioxidanty

 

Mnohé faktory v lete kradnú telu antioxidanty, ktoré sú dôležité predovšetkým v ochrane pred voľnými radikálmi. Pre obranyschopnosť v plnom nasadení, ale aj zdravú pokožku je treba dbať na ich denný príjem. Niet lepších zdrojov, ako tých prírodných, zo stravy. Odporúčaní výživových poradcov je aj v súvislosti s touto témou mnoho, no na jednom sa zhodnú všetci – sezónnymi, lokálnymi potravinami robíte svojmu zdraviu najlepšiu službu.

Najdôležitejší je dostatočný príjem zeleniny a ovocia. Tie okrem vody dodajú vitamíny, minerály, dôležitú vlákninu a tiež enzýmy. Spolu so spomínanými antioxidantmi sú prevenciou srdcovo-cievnych a nádorových ochorení, diabetu a vysokého krvnému tlaku.

 

Zelenina a ovovice
ZDROJ:Natalia Lisovskaya/Shutterstock.com

Karotenoidy – nielen pre opálenie

 

Sú v lete nemenej dôležité najmä pre podporu zdravej pokožky, vlasov i zraku. Okrem toho napomáhajú jej zhnednutiu. Pred voľnými radikálmi vás ochránia, no neverte mýtu, že betakarotén ochráni kožu aj pred nebezpečným poškodením slnkom. Ak hľadáte ich najlepšie zdroje, stačí mať na pamäti, že čím tmavšie a farebnejšie plody, tým vyšší obsah karotenoidov v nich nájdete. Najvyššie zastúpenie má mrkva, špenát, brokolica, kel, tekvica, bataty, paradajky, farebná paprika, marhule či broskyne. Najlepšie podľa odborníkov vo výžive urobíte, ak si ich pripravíte so zdravými tukmi, napríklad olivovým olejom. Zvýšia ich vstrebanie.  Stačí pokvapkať olivovým olejom.

Chutné osvieženie

 

Viete o tom, že niektoré druhy ovocia a zeleniny obsahujú veľa vody, vďaka čomu vás nielen hydratujú, ale aj príjemne ochladia? Ďalším benefitom je krásna pokožka. Aj už spomínané antioxidanty spoločne s vitamínmi C, B či A chránia pred škodlivým pôsobením slnečného žiarenia a tvorbou vrások.

Melón
ZDROJJeniFoto/Shutterstock.com

Pozrite sa na 5 najbohatších zdrojov vody spomedzi ovocia a zeleniny:

Uhorka  obsahuje až 95% vody, okrem toho aj vitamín K a erepsín, enzým prispievajúci k zdravému tráveniu.

Cuketa má 94% vody. Oplatí sa v kuchyni čarovať s jej mladými plodmi. Okrem základných vitamínov obsahujú zinok, vlákninu, fosfor, draslík a horčík. Výborná je do šalátu a ešte lepšia na grile.

Melón s obsahom 92% vody je jednoznačne najlepšou letnou dobrotou. Telu dodá aj lykopén, ktorý je výbornou prevenciou srdcovo-cievnych ochorení a rakoviny. Vedeli ste, že v paradajkách množstvo lykopénu zvýšite ich krátkym zahriatím? Rozkrájať a šup s nimi na panvicu! Keď sme pri nich, aj v nich je v podstatnom množstve zastúpená voda.

Jahody v sebe skrývajú 91% vody. V týchto sladkých plodoch je vysoké zastúpenie vitamínu C.  Jahodami si pomôžete aj k zdravým nervom a mozgovej činnosti. Môže za to najvyšší obsah mangánu spomedzi všetkých druhov ovocia. Podporujú vďaka nemu aj celkový metabolizmus.

Chia semienka

 

Prekvapení, čo tieto semienka robia na našom letnom zozname? Možno ste to netušili, no chia si zaslúžia označenie ,,SUPER potraviny” aj pre svoju schopnosť dlhodobo udržiavať hydratovaný organizmus. Nečudo, že ich dokázali oceniť už starí Aztékovia, a pre množstvo živín tvorili súčasť ich denného jedálneho lístka. Obsahujú vitamíny, minerály, aminokyseliny i omega-3 a -6 mastné kyseliny. Stačí pridať kávovú lyžičku semienok do obľúbeného smoothie, jogurtu či kaše.

Ovocie a smoothie
ZDROJ:Alexandra Anschiz/Shutterstock.com

Neodmysliteľná zmrzlina

 

Ak túto sladkú dobrotu musíte mať v lete častejšie, skúste si pochutnať na zdravšom variante. Pred smotanovými zmrzlinami s vysokým obsahom mliečneho tuku a cukru dajte prednosť predajcom s kvalitne spracovanými a každý deň čerstvými sorbetmi. Ich sladkosť tvorí iba samotné ovocie. Aj receptov na domáce zmrzliny nájdete na internete neúrekom. Zvolíte zdravé suroviny, zapojíte kreativitu a potešíte aj deti.

Zmrzlina
ZDROJ:Kerdkanno/Shutterstock.com

Grilujte rozumne

 

Ani bez grilovania so známymi si snáď leto ani nevieme predstaviť.  Oplatí sa dobre premyslieť, čo na gril položiť, aby sa vaša návšteva tešila pozvaniu nabudúce ešte väčšmi. Na trávenie ťažké klobásky či bravčové mäso obmeňte za chudé mäso a ryby. S dobrou predprípravou sú rovnako chutné a ľahšie stráviteľné. Určite nekupujte vopred namarinované mäso. Bylinky a kvalitný rastlinný olej dokážu vytvoriť bariéru pred nebezpečnými zlúčeninami, takzvanými heterocyklickými amínmi, vznikajúcich pri vysokých teplotách.

Grilled vegetable
ZDROJ:zi3000/Shutterstock.com

Hlavne nepripáliť 

 

Varovania o rakovinotvorných látkach v pripálenom jedle sú opodstatnené. Tým, že oškrabete čierne časti na povrchu, nezbavíte sa rizikových zlúčenín vo vnútri. Vždy používajte fóliu určenú na grilovanie. Zabránite tak, aby vaše grilované delikatesy zadymili škodliviny vznikajúce z kvapkajúceho tuku na uhlíky.

Ak predsa len neodoláte niečomu ťažšiemu, nezabudnite si na tanier pridať poriadnu dávku zeleniny, ktorá vám s trávením pomôže. Či už v podobe čerstvého šalátu alebo grilovaných dobrôt –skúste to s cuketou, paprikami, paradajkami, určite si opečte aj kukuricu a šampiňóny. Chutia vynikajúco a niektoré plody sú tepelne spracované dokonca ešte výživnejšie. Potešíte aj tých, ktorí sa mäsu vyhýbajú.

Dôležitá bodka

Veľa času nezaberie ani príprava dobrého dressingu. Budete si tak istí, že sa vyhnete skrytým kalóriám, pridanému cukru, soli a konzervačným látkam prítomným v hotových omáčkach z obchodných reťazcov. Navyše, vyhrať sa s nekonečnými kombináciami byliniek a korenín, ktoré dodajú vašim grilovaným dobrotám jedinečnú chuť, to je zábavná alchýmia.

 

Home-made dressing
ZDROJ:Elena Veselová/Shutterstock.com

Z obchodu rovno do chladu!

 

Nehazardujte so zdravím skladovaním potravín v teple a nenechávajte ich dlhšiu dobu v prehriatom aute. Myslite na čas ich prepravy. Najlepšie urobíte, ak ich uložíte do termotašky či prenosnej chladničky. Obzvlášť veľký pozor si v lete dajte na rizikové potraviny s vysokým obsahom tukov a vody, ktoré vám môžu spôsobiť veľké tráviace ťažkosti, v niektorých prípadoch až otravu! Reč je najmä o mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach, majonéze či krémových koláčoch. Nevyhnutné je ich dostatočné tepelné spracovanie.

Prírodná záchrana po prejedení

 

Bolo toho na vás príliš, no ako sa hovorí, ,,oči by jedli”? Nič to. Majte po ruke jablčný ocot. Zakúpiť si ho môžete v predajni s bio produktami, no veľmi jednoducho si ho vopred vyrobíte aj sami. Napriek jeho nevábnej aróme si bez pochýb zaslúži šancu. Presvedčí vás rýchlou podporou procesu trávenia a schopnosťou regulovať chuť do jedla. Prispieva k látkovej výmene a bráni telu ukladať si tukové zásoby navyše. Odporúča sa aj pri zápche.

Apple cider vinegar
ZDROJ:Gayvoronskaya_Yana/Shutterstock.com

Tip: Do pohára s vlažnou vodou pridajte dve lyžičky octu a polovicu lyžičky medu či javorového sirupu.

 

Pitný režim v lete

 

Koľkokrát ste sa už pristihli pri tom, že zabúdate počas dňa dostatočne piť? Niekedy deficit pripomenie až bolesť hlavy či pocit smädu, no na tie by ste čakať nemali. Hlásia dehydratáciu. Navyše, nárazovým pitím vyvoláte zvýšené vylučovanie potu.

Pred šálkou kávy 

 

Skôr než si doprajete svoju rannú dávku kofeínu, skúste si zvyknúť na zobúdzanie s pohárom vody so šťavou z citróna. Ideálne celoročne. V lete je osvieženie naozaj príjemný bonus a rýchlo si zvyknete. Preberie , dodá energiu na štart nového dňa, podporí obranyschopnosť  a zabráni usádzaniu zlého cholesterolu.

Káva v lete – áno či nie?

 

O tom, že káva dehydruje a tiež o zdravom počte šálok denne sa už aj medzi odborníkmi viedlo mnoho polemík. Ak patríte medzi kávoholikov, ktorý si denne doprajú tri-štyri šálky, nemusíte mať obavy ani v lete.

Výskumy ukázali, že organizmus zvyknutý na pravidelný príjem kofeínu sa prispôsobí a dehydratáciu určite ani prudké a život ohrozujúce zvýšenie tlaku nespôsobí. Samozrejme, týka sa to iba tých, ktorých netrápia zdravotné ťažkosti. Liečbe vážnejších ochorení je treba prispôsobiť aj pitný režim. Týka sa to napríklad obličiek či hypertenzie. 

Čistá voda vám nechutí?

 

Máte niekoľko možností, ktoré vás denne ušetria prijatých kalórií a tvorby zubných kazov zo sladených vôd. Ak neznesiete chuť čistej vody, pridajte do nej lístočky mäty a citrusy. Môžete použiť nielen citrón, ale aj nakrájaný grep. Obľúbenou kombináciou je aj šalátová uhorka a mätu môžete obmeniť čerstvou bazalkou. Alebo patríte k milovníkom jahôd? Skúste ich dať do džbánu s lístkami šalvie. Nechajte chvíľu vylúhovať, prípadne pridajte kocky ľadu a plnými dúškami si užite chutné osvieženie počas horúcich dní.

Domáca limonáda
ZDROJ:Elena Veselova/Shutterstock.com

Ani čaje by ste v lete nemuseli  zavrhovať. Rozhodne nie čaj zo sušených lístkov zeleného čaju. Tie kvalitné, dostupné napríklad v špecializovaných čajovniach sú plné antioxidantov. Ak predsa len nemáte chuť na teplý nápoj, jednoducho ho nechajte vychladiť, pridajte lyžičku medu a pár kvapiek citrónu. Ten účinky zeleného čaju podľa výskumov znásobí.

Letný kokteil

 

Drinky na terase vášho obľúbeného podniku, to je pekná letná predstava. Ak nepotrebujete schudnúť, občas si doprajte, no nepreháňajte to s nimi. Väčšina letných, miešaných či mliečnych nápojov má veľa prázdnych kalórií a potrápia aj tráviaci systém. Niektoré by plnohodnotne zastúpili porciu obeda.

Deti a seniori potrebujú pripomenúť!

 

A na záver nezabúdame ani na našich najzraniteľnejších. Dehydratáciu u nich určite nedopustite, je omnoho nebezpečnejšia než u dospelákov! Bez fľaše sa preto nepohnite a tekutiny deťom vy sami pravidelne ponúkajte. Pediatri rozhodne neodporúčajú sladiť, ale naučiť ich na čistú vodu, v neskoršom veku na rozriedenú 100% ovocnú šťavu, či bylinkový čaj po prvom roku života. 

Little cute girl and grandfather drink cocktail through straw from one glass during summer vacation
ZDROJ:Gorov-KV/shutterstock.com

 

Čím je človek starší, tým cíti smäd menej často, preto je potrebné vytvárať si návyky, ktoré budú potrebu pitného režimu počas dňa cielene pripomínať. Aj seniori by preto so sebou všade mali nosiť fľašu s vodou a doma ju mať na očiach tak, aby si dokázali ustriehnuť, koľko tekutín prijali. Problém u ľudí v dôchodcovskom veku je aj znížená chuť do jedla, ktorú je potrebné stimulovať. Proti nechutenstvu účinne pôsobia bylinky ako bazalka, pamajorán či angelika lekárska. 

Redakcia portálu Lekár.sk
Zdravý život
zdravý životný štýl