12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Streptokoky skupiny B

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Streptokoky skupiny B sú bežné baktérie, ktoré sa nachádzajú v tráviacom trakte (v črevách), prípadne v pohlavných orgánoch človeka. Táto skupina je u zdravých dospelých ľudí zvyčajne neškodná. Unovorodencov však môže spôsobiť vážne ochorenie, známe ako infekcia streptokokom skupiny B.

Vznik a príčiny

Streptokoky sú anaeróbne mikroorganizmy guľovitého tvaru s tendenciou vytvárať ohnuté reťaze. Delia sa na mnoho skupín. Ich prenos je možný kvapôčkami, prostredníctvom nakazených predmetov, pri bozkávaní a pohlavnom styku. Asi 3 percentá mužov majú streptokoky v močovej trubici, odtiaľ sa môžu prenášať orálnym sexom do sliznice úst. Streptokoky skupiny B sú bežnou súčasťou mikrobiómu organizmu. Približne 20-40 percent dospelých má tieto baktérie v črevnom trakte a asi 25 percent žien vo vagíne. U niektorých ľudí sú v tele krátko, u iných celý život. K ich prenosu na novorodenca prichádza pri fyziologickom vaginálnom pôrode, konkrétne prehltnutím alebo kontaktom s pôrodnými cestami ženy. Niektorí jednotlivci (deti, starší ľudia a pacienti s chronickými zdravotnými problémami) sú touto skupinou streptokokov ohrození viac a môžu sa u nich vyvinúť závažnejšie formy infekcií. Dôvod, prečo k tomu dochádza iba u niektorých ľudí, nie je známy. Streptokoky zo skupiny B môžu spôsobiť nebezpečné infekcie u dospelých s určitými chronickými chorobami, ako je diabetes mellitus alebo ochorenia pečene. Riziko nakazenia novorodenca sa zvyšuje, ak plodová voda matky odtiekla 18 hodín pred pôrodom, alebo ak matka prekonala infekciu placentárnych tkanív a plodovej vody (chorioamnionitída), ale aj v prípade, že baktérie streptokokov skupiny B boli zistené v moči počas tehotenstva (bakteriúria). U dospelých je zvýšené riziko infekcie streptokokmi skupiny B v prípade ochorení poškodzujúcich imunitný systém (cukrovka, infekcia HIV, rakovina alebo ochorenie pečene) alebo v prípade vyššieho veku (viac ako 65 rokov), najmä u osôb umiestnených v opatrovateľských zariadeniach. Infekcia streptokokmi skupiny B môže u dojčiat viesť ku komplikáciám ohrozujúcim život, vrátane zápalu pľúc, zápalu blán a mozgovomiechového moku (meningitída) a k infekciám krvi (bakteriémia). U tehotných žien sú častou komplikáciou infekcie močových ciest, infekcia placenty a plodovej vody, zápal a infekcia sliznice maternice (endometritída), infekcia krvného obehu (sepsa). U dospelých spočívajú komplikácie v riziku rozvoja infekcie kože a krvného obehu, močových ciest, pľúc, kostí, kĺbov alebo infekcie srdcových chlopní (endokarditída) a mozgových obalov (meningitída).

Príznaky

Väčšina detí narodených ženám s pozitívnym výsledkom na tieto mikroorganizmy je zdravá. V prípade infekcie pri pôrode má ochorenie detí dve formy: skorý začiatok alebo neskorý nástup. Pri prvej forme sa symptómy objavujú do jedného týždňa po narodení, najčastejšie prvý deň po pôrode. Príznaky môžu zahŕňať horúčku, problémy s príjmom potravy, letargiu. Druhú formu ochorenia charakterizuje neskorý nástup symptómov, rádovo v intervale jedného týždňa až niekoľkých mesiacov po narodení, zvyčajne počas prvého mesiaca. Túto formu sprevádzajú príznaky ako sťažené dýchanie, teplota, komplikácie pri prehĺtaní, letargia a podráždenosť.

Pri prepuknutí infekcie v dospelom veku táto najčastejšie postihuje črevá, vagínu, konečník, močový mechúr alebo hrdlo. V niektorých prípadoch streptokoky skupiny B vyvolávajú silné infekcie močových ciest alebo závažnejšie infekcie krvi (bakteriémia) alebo zápaly pľúc.

Diagnostika

Lekár urobí vatovou tyčinkou výter z postihnutej sliznice, ten pošle na mikrobiologickú kultiváciu. V čase tehotenstva sa odporúča vyšetrenie na streptokoky skupiny B medzi 35. až 37. týždňom tehotenstva, keď lekár odoberá výter z vagíny a konečníka. Prítomnosť tejto skupiny mikroorganizmov sa sleduje aj vo vzorke krvi a moču. Mikroorganizmus možno identifikovať na základe beta hemolýzy, hydrolýzy hipurátu a CAMP testom.

Liečba

Pri pozitívnom výsledku kultivácie sa indikuje užívanie antibiotík, prevažne penicilínového radu, cefalosporínová alebo klindamycínová liečba. Túto liečbu treba realizovať desať dní. Pri kožných symptómoch sa antibiotiká podávajú priamo na postihnuté miesto vo forme krémov.

Prevencia

Dôležité je zabrániť nákaze novorodenca počas pôrodu. Spôsob, ako takejto infekcii predísť, je podávanie antibiotík matke s pozitívnym výsledkom kultivácie aj matke, ktorá má v čase pôrodu teplotu, pri predčasnom pôrode a v prípade, ak sa takáto infekcia vyskytla u dieťaťa ženy v predchádzajúcom tehotenstve.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
horúčkakonečníkletargiamočový mechúrpneumóniapodráždenosť