21.09.2022 • 10 minút na prečítanie

Takzvaná žabka sa vyskytuje aj v ústach bábätka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Soor je infekčné ochorenie, ktoré napáda sliznicu ústnej dutiny bábätka.  
Obdobie po narodení dieťaťa je príznačné mnohými zmenami. Tie sú potrebné, priam žiadúce z oboch strán. Adaptačný proces je pre dieťa veľmi dôležitý. Musí si zvyknúť nielen na prostredie, ale aj svoje okolie. Predovšetkým jeho imunita čelí mnohým skúškam, aby dokázala pracovať tak, ako by mala. Budovanie imunity dieťaťa je dôležité rovnako, ako mu vytvoriť konkrétny režim. Mesiace ranného vývoja dieťaťa sprevádza aj náchylnosť na rôzne infekčné ochorenia. Typickým pre tento vek je práve ochorenie soor. V nasledujúcom článku sa dočítate: 

čo je to soor (múčnivka, žabka) 
aké sú sprievodné znaky tohto ochorenia 
príčiny vzniku, aká je diagnostika a priebeh 
ako sa lieči kvasinkové ochorenie. 

Novorodenecké obdobie predstavuje čas, kedy sa dieťa musí prispôsobovať novému „svetu“, vonkajším vplyvom. Musí sa nastaviť na konkrétny režim, zvyknúť si na hlasy svojich najbližších, na určité spôsoby zaobchádzania, a mnohé iné novosti. Značnú mieru má aj budovanie imunity v tomto období je v prvom rade veľmi dôležité dbať na prísun potrebných látok pre novorodenca, ktoré sú prioritne obsiahnuté v materskom mlieku. Tam sa nachádza všetko to, čo dieťa potrebuje, nielen na správnu obranyschopnosť, na silnú imunitu, ale aj na to, aby sa vyvíjalo a naberalo na váhe a centimetroch. V jednoduchosti povedané, aby zdravo rástlo.  

Prvé týždne, či dokonca mesiace, môže rodičov počas vývoja ich novorodenca prekvapiť ozaj čokoľvek. Reč je o bolestiach bruška, o nočnom pravidelnom vstávaní k bábätku, o zarastených nechtíkoch, o neustálom srdcervúcom plači, ale aj o prvých tzv. chorobách dieťaťa. Náchylnosť detí na rôzne infekcie alebo choroby je obrovská. Jedným z častých ochorení v prvých mesiacov býva tzv. žabka v ústach. Ak spozorujete v ústach bábätka biele fľaky, či už na podnebí alebo na jazyku, ide o kvasinkovú infekciu. Nazýva sa okrem spomínanej žabky aj soor alebo múčnivka.  

Soor, múčnivka alebo žabka 

Soor je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené premnožením kvasiniek. Napadnutá je sliznica ústnej dutiny, a prejavuje sa najmä bielym povlakom na jazyku a na podnebí. Fľaky v ústach pripomínajú múku, namočenú do vody, preto vznikol aj názov múčnivka. Ochorenie spôsobuje konkrétne kvasinka- Candida albicans, ktorá sa bežne nachádza v črevnej mikroflóre, ale aj v ústach. Ak sa kvasinky premnožia, môžu spôsobiť zápal. 

Hlavnými príznakmi ochorenia sú: 

  • bolesti počas dojčenia, 
  • biely povlak na jazyku, 
  • ťažkosti pri prehĺtaní, 
  • nechuť do jedenia, 
  • malátnosť, 
  • nervozita, vysilenosť, 
  • nespavosť… 

Ochorenie sa objavuje okolo dvanásteho týždňa dojčiat a postihuje približne 5% až 15% z celkového počtu detí. Viac náchylné môžu byť predčasne narodení deti, ktoré majú nízku popôrodnú hmotnosť.  

Infekcia sa môže preniesť už počas samotného pôrodu, a to prostredníctvom plodovej vody, ktorá prirodzene obsahuje určité množstvo kvasiniek. Alebo sa často prenáša pri dojčení, keď matku trápia zapálené bradavky. U matky sa ochorenie nemusí prejaviť napohľad nijako zvláštne, nie je badateľný na prsníkoch žiaden biely povlak. Sprievodným prejavom premnoženia kvasiniek môže byť u ženy najmä štipľavá bolesť počas dojčenia a bradavky môžu byť citlivejšie a aj začervenané.  

Ak sa potvrdí infekcia u dieťaťa, rovnako aj matka musí dodržiavať konkrétne postupy, aby sa preliečila spolu s bábätkom. Odporúča sa dodržiavanie protikvasinkovej diéty, ktorú definuje obmedzenie, respektíve vynechanie z jedálnička nasledovné potraviny: cukor, sladké ovocie, biela múka, kofeín. Naopak je nutné zvýšiť príjem kyslomliečnych potravín, vnútorne užívať kokosový olej, ktorý má výrazný účinok pri liečbe kvasiniek a plesní. Odporúča sa užívať aj probiotiká, ktoré nastavia a obnovia črevnú flóru.   

Príčina vzniku u novorodencov býva kvôli nezrelosti ich imunitného systému. Tým, že plesne a prirodzená mikroflóra v dutine ústnej nie je v rovnováhe, môže jednoducho dôjsť k prevahe plesní, a to vedie k škodlivosti. Čím je dieťa staršie, o to je jeho imunitný systém rozvinutý. Tak klesá aj počet detských ochorení. 

Autor: Victoria 1/Shutterstock

Biely povlak, ktorý je viditeľný na jazyku a podnebí, pripomína na pohľad zrazené mlieko. Škvrny sú belavé, až mierne žlté. Tieto fľaky sa však nedajú mechanicky odstrániť.  

Oblasti, kde sa infekcia nachádza môžu byť pre dieťa citlivé a boľavé. Tieto ťažkosti môžu spôsobiť aj lokálne krvácanie, odmietanie materského mlieka, ale aj samotnú mrzutosť bábätka.  

Po zistení a potvrdení infekcie je nutné v tom čase kŕmiť dieťa z fľašky, keďže môže dochádzať k opätovnému prenosu z dieťaťa na matku a naopak. Po každom použití treba fľašu spolu s cumľom dôkladne vyčistiť a vysterilizovať. Rovnako aj cumlíky a predmety, ktoré si dieťa počas hry vkladá do úst. Matka by mala dbať na dostatočnú hygienu prsníkov.  

Autor: Zhuravlev Andrey/Shutterstock

Diagnostika, priebeh a liečenie ochorenia 

Soor dokáže identifikovať voľným okom už nejedna matka. Každý lekár potvrdí diagnózu vyšetrením pohľadom, čo je pri tomto type ochorenia jednoduché.  

Keďže sa ochorenie vyskytuje v približne prvých dvoch týždňoch od narodenia dieťaťa, priebeh ochorenia možno rozdeliť do niekoľkých základných foriem: 

  • ľahká forma: infekčná choroba sa vyskytuje len lokálne, zväčša na jazyku, podnebí a lícnej sliznici. 
  • ťažká forma: ide o systémové ochorenie, teda premnoženie plesní a následné napadnutie orgánových systémov.  

Keďže je žabka infekčným, kvasinkových ochorením, najlepšie stanoví liečbu pediater, alebo lekárnik. U novorodencov je veľmi komplikované akékoľvek potieranie podnebia a aplikácia určitých gélov je zložitá. Avšak soor sa lieči výhradne len lokálnymi prípravkami. Voľne dostupným antimykotikom je genciánová violeť (tzv. fialová vodička), ktorá sa odporúča používať aj novorodencom. Pomoc pri riešení takejto infekcie možno hľadať aj v homeopatickej liečbe, ale je potrebné poradiť sa s odborníkom. Liečba trvá približne štyri až sedem dní a býva spravidla nekomplikovaná. Avšak toto ochorenie sa aj po vyliečení môže často opätovne vyskytnúť.  

Aj napriek tomu, že žabka patrí medzi typické choroby dojčenského veku, je dôležité ju včas a najmä dôsledne riešiť, a to prostredníctvom antimykoticky pôsobiacich látok. Podstatné je dbať aj na zvýšenú hygienu a dodržiavať odporúčané preventívne opatrenia.  

 

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia