04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Ťažké poranenie hlavy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Poranenie hlavy je akýkoľvek druh zranenia mozgu, lebky alebo pokožky hlavy, od mierneho nárazu alebo modriny až po traumatické poškodenie mozgu. Dôsledky a liečba sú rôzne v závislosti od príčiny a závažnosti zranenia.Poranenia hlavy môžu byť zatvorené – lebku nie je poškodená, alebo otvorené – keď jenarušená pokožka hlavy, prípadne prasknutá lebka. Vždy je dôležité každé poranenie hlavy dať posúdiť lekárovi,keďže jepohľadom ťažké definovaťzávažnosť poranenia. Menšie zranenia môžu silno krvácať, ťažké zranenia nemusia krvácať vôbec, ale môžu spôsobovať vnútorné problémy.

Vznik a príčiny

Všeobecne sa poranenia hlavy rozdeľujú do dvoch kategórií na základe toho, čo ich spôsobuje. Môžu vzniknúť v dôsledku úderu do hlavy alebo otrasu.

Poranenia hlavy spôsobené úderom sú zvyčajne spojené s dopravnými nehodami, pádmi, fyzickými útokmi a športovými nehodami.

Hlavné typy poranení hlavy:

Hematóm – zrážanie krvi mimo krvných ciev. Môže viesť k zvýšeniu tlaku v lebke a spôsobiť stratu vedomia alebo zapríčiniť trvalé poškodenie mozgu.

Krvácanie. Nekontrolované krvácanie sa môže vyskytnúť v priestore okolo mozgu (subarachnoidálne krvácanie) alebo priamo v mozgu (intracerebrálne krvácanie). Subarachnoidné krvácanie často spôsobuje bolesti hlavy a vracanie. Závažnosť intracerebrálneho krvácania závisí od toho, aké je silné, pretože postupne môže vytvárať hromadenie tlaku.

Otras mozgu. Dochádza k nemu, ak je náraz hlavynatoľko silný, aby spôsobil poškodenie mozgu. Predpokladá sa, že je dôsledkom toho, že mozog narazí na tvrdé steny lebky, prípadne dôsledkom sily náhleho zrýchlenia a spomalenia. Opakované otrasy môžu zaviniť trvalé poškodenie mozgu.

Opuch. Akékoľvek poškodenie mozgu môže viesť k edému alebo opuchu. Ide o vážny stav, ak sa vyskytuje priamo v mozgu. Lebka sa nemôže zväčšiť, takže opuch vedie k zvýšeniu tlaku v mozgu, ktorý tlačí na lebku.

Zlomenina lebky. Na rozdiel od väčšiny kostí v tele lebka nemá kostnú dreň. To spôsobuje, že je veľmi silná a ťažko sa zlomí. Avšak aj fakt, že lebka nie je schopná absorbovať náraz, zvyšuje pravdepodobnosť, že sa mozog poškodí.

Difúzne poškodenie axónov. Rozptýlené poškodenie axónov (úplné zranenie) je poškodenie mozgu, ktoré nevyvoláva krvácanie, ale poškodzuje mozgové bunky spôsobom, že nedokážu správne pracovať. Výsledkom môže byť opuch a ešte ťažšie poranenia, ktoré nie sú viditeľné navonok, ale patria k najnebezpečnejších. Môže trvalo poškodiť mozog, prípadne zaviniť smrť.

Príznaky

Hlava má omnoho viac krvných ciev ako ktorákoľvek iná časť tela, takže krvácanie na povrchu mozgu alebo vo vnútri mozgu je vážny problém. Nie všetky zranenia hlavy spôsobujú krvácanie.

Mnoho príznakov vážneho poškodenia mozgu sa neprejaví hneď. Medzi symptómy závažného zranenia hlavy patria: bolesť hlavy, točenie hlavy, zmätenosť, nevoľnosť, zvonenie v ušiach, strata vedomia, záchvaty, vracanie, narušená rovnováha alebo problémy s koordináciou, dezorientácia, neschopnosť zaostriť pohľad, abnormálne pohyby očí, strata kontroly svalov, zhoršujúce sa bolesti hlavy, strata pamäti, zmeny nálady, únik tekutiny z ucha alebo nosa.

Diagnostika

  • Jedným z prvých spôsobov posúdenia zranenia hlavy je glasgowská škála kómy (GCS). Ide o 15-bodový test, ktorý hodnotí duševný stav pacienta. Vysoké skóre GCS znamená menej závažné poranenie.
  • Lekár musí poznať okolnosti zranenia. Je dôležité najmä to, aby vedel, či pacient stratil vedomie, a ak, na ako dlho.
  • Následne skontroluje príznaky traumy, vrátane podliatin a opuchu.
  • Zväčša pacient podstupuje aj neurologické vyšetrenie.
  • Pri diagnostike poranenia hlavy sú veľmi osožné zobrazovacie testy – CT vyšetrenie pomôže vyhľadať zlomeniny, dôkaz krvácania a zrážania, opuch mozgu a iné štrukturálne poškodenia. Magnetická rezonancia poskytne podrobnejší pohľad na mozog, no podstupuje sa len vtedy, keď je pacient v stabilnom stave.

Liečba

Liečba poranenia hlavy závisí od typu a závažnosti poranenia. Pri vážnych poraneniach sa najčastejšie využívajú nasledujúce metódy:

Liečenie. V týždni, ktorý nasleduje po zranení, hrozí pacientovi riziko záchvatov. Z toho dôvodu sú pacientovi predpísané lieky na potlačenie záchvatov. Takisto je možné užívať diuretiká, ak zranenie spôsobilo zvýšenie tlaku v mozgu. Pri veľmi závažnom poranení môže lekár predpísať lieky, aby sa pacient dostal do indukovanej kómy. Táto liečba býva vhodná, ak sú poškodené cievy. V stave kómy totiž mozog nepotrebuje toľko kyslíka a živín ako v bdelom stave.

Chirurgia. V určitých prípadoch je nutná okamžitá operácia, aby sa predišlo ďalšiemu poškodeniu mozgu. Najčastejšie ide o zákrok kvôli odstráneniu hematómua uvoľneniu časti tlaku v lebke.

Rehabilitácia. U väčšiny pacientov po vážnom zranení hlavy je potrebná rehabilitácia, aby obnovili plnú funkciu mozgu. Druh rehabilitácie závisí od toho, ktorá funkcia mozgu bola poškodená.

Prevencia

V prípade vážnych zranení hlavy pomáha iba snaha vyhýbať sa nebezpečným nárazom, otrasom a tvrdému fyzickému kontaktu. Napriek tomu, že nie je vždy možné zábrániť príčine úrazu, je vhodné nosiť ochranné prvky v situáciách, keď k nemu môže dôjsť. To znamená nosiť prilbu pri potrebných úkonoch.

Ľudia, ktorí ťažké zranenia hlavy mali, môžu čeliť trvalým zmenám osobnosti, fyzických schopností alebo schopnostiam premýšľať.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavymozognevoľnostotras mozgustrata vedomiatočenie hlavyvracaniezmätenosťzvonenie v uchu