Tetánia

Tetánia je stav charakterizovaný vznikom nedobrovoľných svalových kŕčov, ku ktorým vedie najčastejšie nerovnováha elektrolytov, najmä vápnika. U ľudí sa môže prejavovať rôzne, od miernych kŕčov v rukách alebo nohách, až po nebezpečné zmeny funkcie srdcového svalu. 

Hoci tetánia a tetanus môžu znieť podobne, každé pomenovanie označuje iný chorobný stav. Tetanus je infekčné ochorenie, spôsobené baktériou Clostridium tetani. Baktéria sa môže nachádzať v pôde, prachu či hnoji a do tela sa zvyčajne dostáva cez rezné alebo bodné rany spôsobené kontaminovanými predmetmi. Akonáhle sa baktérie dostanú tela produkujú toxín, ktorý vedie k bolestivým svalovým sťahom najmä na krku a čeľusti, čo sťažuje otvorenie úst alebo prehĺtanie. 

Na rozdiel o tetánie, ktorá sa vyskytuje pri nadmernej stimulácii periférnych nervov, za ktorou najčastejšie býva nerovnováha elektrolytov ako je vápnik, horčík či draslík.  

Variácie ochorenia

Ak má pacient tetániu, ktorá je skrytá, to znamená, že sa neprejavuje žiadnymi príznakmi, nazýva sa latentná. Súčasťou diagnostiky latentnej tetánie je vyšetrenie Trousseauovho a Chvostekovho príznaku. 

  • Trousseauov príznak 

Trousseauov príznak latentnej tetánie je pozorovaný u pacientov s hypokalcémiou, nízkou hladinou vápnika v krvi. Tento príznak môže byť pozitívny ešte pred tým ako sa prejavia iné príznaky hypokalcémie ako je zvýšená svalová dráždivosť či tetánia.  

Na vyvolanie Trousseauovho príznaku sa okolo paže umiestni manžeta na meranie krvného tlaku, ktorá sa nafúkne na tlak vyšší ako je systolický krvný tlak a drží sa na mieste 3 minúty. Tým dôjde k uzavretiu tepny, ktorá dodáva okysličenú krv do ruky. Pri absencii prietoku krvi vyvolá hypokalciémia kŕč svalov ruky a predlaktia. 

  • Chvostekov príznak 

Chvostekov príznak sa môže vyvolať jemným poklepaním na líce pacienta, konkrétne na oblasť pred uchom. Príznak je pozitívny ak sa pri poklepaní objavia, na rovnakej strane tváre, svalové zášklby. Rovnako býva spojený s nízkou hladinou vápnika v krvi. 

Tetánia je typ abnormálnej svalovej stimulácie, ktorej hlavnou príčinou je nerovnováha elektrolytov. Najčastejšie ide o príliš nízku hladinu vápnika v krvi, nazývanú hypokalciémia.  

Hypokalciémia 

Udržiavanie stabilnej hladiny vápnika je dôležité pre správne fungovanie mnohých bunkových procesov. Vápnik je potrebný pre aktivitu nervových buniek, pomáha svalom konať prácu a zúčastňuje sa na procese zrážania krvi či sekrécii hormónov. Hladiny vápnika v krvi sú regulované parathormónom (PTH), ktorý sa uvoľňuje do obehu, keď sú hladiny vápnika príliš nízke.       

Nízka hladina vápnika môže byť výsledkom zníženého vylučovania parathormónu . Tento stav je známy ako hypoparatyreóza a môže sa vyskytnúť v dôsledku chirurgického odstránenia prištítnych teliesok, autoimunitných porúch, genetických stavov ako je DiGeorgeov syndróm a nízkej hladiny vitamínu D. Nedostatok vitamínu D môže vyplývať z nedostatočnej stravy, črevnej malabsorpcie, nedostatku slnečného žiarenia alebo chronického zlyhania obličiek. 

V konečnom dôsledku môže k hypokalciémii dôjsť aj v dôsledku rozsiahlych popálenín, akútnej pankreatitídy a závažných infekcii. 

Okrem hypokalciémie existujú aj iné metabolické poruchy, ktoré môžu tiež viesť k tetánii, vrátane nerovnováh elektrolytov ako je magnézium či draslík a porúch ovplyvňujúcich acidobázickú rovnováhu: 

Hypomagneziémia 

Hypomagneziémia nastáva, keď sú hladiny horčíka v krvi príliš nízke. Horčík je dôležitý elektrolyt, ktorý je kľúčovou súčasťou mnohých telesných funkcií. Hypomagneziémiu môžu spôsobiť chronické užívanie alkoholu, problémy s tráviacim traktom či poruchy obličiek. 

Hypokaliémia 

Hypokalémia označuje nízke hladiny draslíka v krvi. Draslík je elektrolyt, ktorý je rozhodujúci pre správne fungovanie nervových a svalových buniek, najmä buniek srdcového svalu. Bežné príčiny hypokaliémie zahŕňajú užívanie diuretík, vracanie, hnačku a chronické ochorenie obličiek. 

Metabolická alkalóza 

Medzi kyselinami a zásadami v krvi je dôležité udržiavať rovnováhu, pretože aj nepatrná zmena môže viesť k zdravotným problémom. Metabolická alkalóza označuje stav, keď je krv príliš zásaditá v dôsledku metabolickej príčiny. Môže to byť napríklad nadmerné zvracanie, užívanie diuretík, laxatív či ochorenia nadobličiek. 

Respiračná alkalóza 

K respiračnej alkalóze dochádza, pri veľmi rýchlom alebo príliš hlbokom dýchaní, čo spôsobuje, že sa pľúca zbavujú veľkého množstva oxidu uhličitého. Dýchame tak pri úzkosti, horúčke, otrave salicylátmi, vyššej nadmorskej výške, ochoreniach pečene a pľúc. 

Príznaky a symptómy

Záchvaty tetánie sa môžu prejaviť rôznymi klinickými príznakmi, od miernych porúch až po ťažké, život ohrozujúce komplikácie. Bežne sa tetánia začne prejavovať mravčením v tvári a rukách, ktoré postupom času prerastá do pocitu napätia a kŕčov. Rovnaké príznaky sa môžu prejavovať aj v nohách a následne sa šíriť na trup. Medzi ďalšie menej závažné príznaky tetánie patrí: 

  • Hyperventiláciu, namáhavé dýchanie, ktoré je rýchle a hlboké,  
  • Búšenie srdca,  
  • Závraty a nevoľnosť. 

V závažných prípadoch sa u  pacientov môže objaviť: 

  • Laryngospazmus, kŕč svalov hrtana, ktorý môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním,  
  • Generalizované bolestivé svalové kŕče,  
  • Zvracanie, 
  • Strata vedomia, 
  • Arytmie, nepravidelný srdcový rytmus.  

 Svalové kŕče sa vyskytujú, keď sa sval nedobrovoľne stiahne a nie je schopný sa uvoľniť, čo vedie k výraznej bolesti. Väčšina prípadov tetánie nie je život ohrozujúca, no v závažných prípadoch byť môže. Ťažké epizódy môžu niekedy viesť aj k rabdomyolýze, čo je potenciálne život ohrozujúci stav spôsobený rozpadom svalov. 

Diagnostika

Na tetániu majú lekári často podozrenie, u pacientov s ťažkosťami ako sú svalové kŕče a pocit mravčenia alebo necitlivosti na končatinách a okolo úst. Tieto príznaky sa dajú rozpoznať posúdením zmyslových a motorických funkcií pri dôkladnom neurologickom vyšetrení 

U niektorých pacientov, obzvlášť s latentnou tetániou, však nemusia byť príznaky také zrejmé. Preto je tetánia zvyčajne potvrdená krvnými testami, ktoré ukážu nízku hladinu vápnika. Okrem toho aj hladiny parathormónu (PTH), vitamínu D, horčíka a fosforu v krvi, môžu pomôcť identifikovať u pacienta základnú príčinu tetánie.  

Liečba, prevencia, kontrola

Krátkodobým cieľom liečby tetánie je upraviť elektrolytovú nerovnováhu. Dlhodobým cieľom liečby je diagnostika a liečba základného stavu, ktorý ju spôsobuje. Pri miernej hypokalciémii je vhodná suplementácia vápnika, vitamínu D a horčíka v podobe voľno predajných doplnkov. Pri výraznejšej hypokalciémii, môže byť potrebná liečba na predpis od lekára.  

Ťažká, závažná tetánia prejavujúca sa kŕčmi svalov hrtana či generalizovanými bolestivými svalovými kŕčmi si vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie v nemocnici, ktoré zahŕňa vnútrožilové podávanie vápnika

Tetánia počas tehotenstva, zapríčinená zníženou hladinou vápnika, môže predstavovať riziko pre matku aj plod. Hypokalciémia je totiž spojená s vysokým tlakom krvi, čo môže zvýšiť riziko vzniku preeklampsie či porúch rastu plodu. Preto budúce mamičky, ak pociťujete mravčenie alebo kŕče v končatinách, neváhajte s návštevou lekára.