Obdobie pandémie malo dramatický vplyv aj na pracovné prostredie. Pocítili ste i vy zhoršenie zraku či nadmerný pocit unavených očí? Ak ste si aj pri čítaní tohto textu pretreli oči, osvojte si pravidlá a návyky, ktoré vám pomôžu v boji proti nepríjemným problémom. Malá zmena osvetlenia, pravidelný režim, či jednoduché cvičenie prinesú veľkú zmenu.
Ranné vstávanie spojené s čítaním správ alebo kontrolovaním sociálnych sietí na mobile, práca na počítači, tablete či čítanie kníh na elektronickej čítačke. V súčasnej dobe je to pre mnohých z nás štandardom.
Oči sú preto namáhané viac ako kedykoľvek predtým. Ich nadmerné zaťažovanie so sebou prináša aj syndróm počítačového videnia (CVS), ktorý sa označuje aj ako digitálne namáhanie očí.1 Trápi aj vás?
Ak patríte aj vy medzi ľudí, ktorí majú pri dlhšom sledovaní obrazoviek nepríjemné pocity v očiach a problémy so zrakom, je možné, že trpíte práve syndrómom počítačového videnia.
Medzi typické príznaky, ktoré vám znepríjemňujú život, patria bolesť očí, pocit únavy, pálenie či slzenie, alebo naopak pocit suchých, podráždených či namáhaných očí.
Syndróm počítačového videnia je kombináciou problémov očí a zraku, ktoré sú spojené s používaním digitálnych obrazoviek. Predovšetkým počítača a ďalších elektronických zariadení.
V Spojených štátoch amerických trávi priemerný pracovník na počítači, či už doma, alebo v kancelárii, sedem hodín.1 Európa za týmto trendom nezaostáva. A práve narastajúci počet hodín strávených pred obrazovkami bez kompenzácie zraku neprospieva.
„Keď sa pozeráme na niečo zblízka, napríklad na obrazovku počítača alebo mobilný telefón, šošovka oka sa prirodzene stiahne. Ak sa pozeráte na obrazovku dlhší čas, šošovka nemá šancu relaxovať, čo môže viesť k únave očí,“ vysvetľuje doktorka Esen K. Akpek z Nemocnice Johna Hopkinsa.2
Únava očí často súvisí aj s poklesom žmurkania. Žmurkanie je „zodpovedné“ za prerozdelenie a doplnenie slznej vrstvy, ktorá vyhladzuje povrch cez rohovku a pomáha vám zaostrovať.
Bez žmurknutia pri dlhšom sledovaní je povrch oka viac vystavený vzduchu. Vznikajú tak otvory v slznom filme, čo vedie k nepravidelnosti povrchu rohovky. Výsledkom je rozmazané videnie a zhoršovanie problému.
„Vaša rýchlosť čítania sa znižuje, pretože nevidíte dobre. Doba čítania sa predlžuje a umocňuje sa aj zraková únavu. Cyklus sa začína odznova,“ uzatvára oftalmologička Akpek.2
„Pandemické opatrenia a presun práce do domáceho prostredia, ktoré na to nie je prispôsobené, najviac ovplyvnili ľudí pracujúcich v administratíve a v manažérskej sfére. Niekto sa so vzniknutou situáciou vyrovnal lepšie, niekto horšie,“ tvrdí optometrista Filip Malenka zo ZOOM optika.
Hoci je namáhanie očí spravidla len dočasný stav, ktorý sa sám zlepšuje a trvalo nepoškodzuje vaše oči ani neovplyvňuje váš zrak, aj napriek tomu je nepríjemné a obťažujúce.3 Preto je vhodné vyhnúť sa mu, kedykoľvek môžete.
I keď väčšina príznakov namáhaných očí dokáže postupne, po ukončení práce na počítači či inom digitálnom zariadení, zmiznúť, niektoré príznaky môžu stále pretrvávať. Napríklad rozmazané videnie do diaľky, ktoré predznamenáva krátkozrakosť.4
Ak sa k nepríjemnostiam so zrakom pridruží aj bolesť hlavy, krčnej chrbtice či ramien, je to jasným znakom nesprávne nastaveného pracovného prostredia.
Rovnako ako v prípade dospelých, aj deti zasiahla pandémia a presunuli sa zo školských lavíc do domáceho prostredia. Triedu plnú spolužiakov nahradilo online vyučovanie.
Vytvoriť vhodné podmienky na učenie bola pre mnohých rodičov výzva. Museli zabezpečiť technické vybavenie a prispôsobiť detskú izbu alebo inú miestnosť pre potreby školáka.
Do kontaktu s obrazovkami sa v porovnaní s minulosťou dostávajú oveľa mladšie deti. No práve z dôvodu práce na počítači, ktorú pandémia ešte umocnila, alebo pozerania do obrazoviek mobilu či tabletu, je ich zrak vystavený neprirodzeným podmienkam.
Rovnako platí, že neustále zaostrovanie len na krátku vzdialenosť môže viesť napríklad k posunu dioptrií. Je preto dôležité strážiť čas, ktorý deti trávia pred obrazovkami. Takisto im treba poskytovať široké množstvo podnetov, aby sa im oči vyvíjali správne.
Online vyučovanie môže zhoršiť aj ich zrakovú pohodu a je vhodné naučiť ich pravidlá, ktoré ich očiam uľavia. Medzi veľmi jednoduché triky na uvoľnenie očí patrí pravidlo 20-20-6.
Udržanie zdravia očí je kľúčom k zníženiu vážnejších problémov so zrakom v budúcnosti.5 Každý rok by ste mali ísť k lekárovi na preventívnu prehliadku. A to najmä v prípade, ak máte častý a dlhotrvajúci pocit namáhaných očí.
Ak zistíte, že máte spomínané príznaky, skúste využiť tipy a triky, ako unaveným a namáhaným očiam pomôcť. V prípade, že problémy pretrvávajú, obráťte sa na odborníka.
Na záver článku sme si pre vás pripravili tipy a triky, ako sa s nástrahami práce v domácom prostredí vyrovnať čo najlepšie. Napríklad, ako zbytočne nezhoršovať svoju zrakovú pohodu a naopak uľaviť namáhaným očiam.
Ak pracujete s dvoma alebo viacerými monitormi, je dôležité určiť si jeden hlavný. A práve ten mať priamo pred sebou. Dlhodobý šikmý pohľad na stranu má nepriaznivé účinky na očné svaly a dioptrie.
Monitor a vaše pracovné miesto by mali byť rovnomerne osvetlené rozptýleným difúznym svetlom. Ostré svetlo, slnečné lúče, tiene na monitore, veľký kontrast svetlých a tmavých plôch, odrazy a zrkadlenia sú faktory, s ktorými sa zrak vyrovnáva len ťažko. Je to preto, že ho prostredie núti reagovať opačne.
Mäkké difúzne svetlo dosiahnete jednoducho tým, že si sadnete ďalej od okna a monitor otočíte kolmo naň. Lampy a svetlá by takisto mali byť ďalej od vášho pracoviska. Najlepšie je vyhnúť sa sedeniu čelom alebo chrbtom k oknu.
Typ monitora by mal byť s čo najvyšším rozlíšením a matným povrchom. Oko má potrebu okraje a kontúry zaostrovať. Malé rozlíšenie vytvára v oku dojem neostrého videnia a nutnosti neustálej korekcie.
Monitory s lesklým povrchom majú síce lepšie a kontrastnejšie zobrazovanie kontúr, ale trpia vážnym nedostatkom – odrazmi okolitého prostredia, a to prakticky pri akomkoľvek natočení. Odraz na ploche vyvoláva klamlivý obraz, ktorý ruší naše sústredenie.
Koncentrovanú prácu vždy striedajte s uvoľnením očí metódou 20-20-6. To znamená, že každých 20 minút pozrite aspoň na 20 sekúnd do vzdialenosti minimálne 6 metrov. Z dôvodu sústredenia sa na monitor sú oči v neustálom stave akomodácie. Šošovky v očiach sú teda pod neustálym tlakom očného prstencového svalu, ktorý stiahnutím vyrába dioptrie. Aby sa tento kŕč uvoľnil, treba sa pozrieť do diaľky. Pre oko sa ako diaľka javí všetko, čo je 6 a viac metrov vzdialené. Najlepší je pohľad von z okna.6
Práca z domu nemá v mnohých prípadoch jasne rozdelené, kedy končí a začína oddych. Dbajte preto na pravidelný režim. Samozrejme, niekedy si situácia vyžaduje mimoriadny výkon a dlhšiu pracovnú dobu, ale i tento stav musí byť vyvážený dostatočným oddychom. Inak vám oči toto preťaženie rýchlo dajú najavo.
Znížte množstvo modrého svetla pomocou funkcií monitora, či displeja, alebo pomocou okuliarov s filtrom takéhoto svetla. Moderné LED osvetlenia a podsvietenia vyžarujú prevažne farby z modrého spektra. Na oči však takáto nerovnováha pôsobí rušivo. Je to zapríčinené aj tým, že každá farba sa láme mierne odlišne. A práve modrá farba s krátkou vlnovou dĺžkou oko núti k neustálej kompenzácii a zvýšenej námahe.