10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Transplantácia pankreasu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Pankreas je orgán nachádzajúci sa za spodnou časťou žalúdka. Jeho funkciou je regulácia hladiny cukru v krvi. Podieľa sa aj na správnom trávení, pretože obsahuje enzýmy štiepiace proteíny a tuky. Transplantácia je proces, pri ktorom sa z tela živého alebo mŕtveho darcu transplantuje orgán do tela príjemcu. Transplantácia pankreasu je jedna z možností liečby cukrovky 1. typu, ktorá však nie je úplne zvyčajná. Pri cukrovke 1. typu dochádza k poškodeniu a zániku buniek, ktoré uvoľňujú inzulín podieľajúci sa na prenose cukru z krvi do cieľových orgánov.Transplantáciapankreasusa využíva pri vážnych diabetických komplikáciách apriliečbe cukrovky 1. typu. Veľmi zriedkavo sa transplantácia využívapri liečbecukrovky 2. typu, ktorá pacientov u nás postihuje vo vyššej miere.Transplantácia pankreasu je vo väčšine prípadov spojená s transplantáciou obličky.

    Indikácie transplantácie

    Medzi indikácie na transplantáciu pankreasu patrí diabetes mellitus 1. typu, ktorý nie je kontrolovateľný štandardnou terapiou, ďalej nežiaduce reakcie na terapiu inzulínom, diabetes mellitus 2. typu, spojený s výrazne nízkou tvorbou inzulínu, a ťažké poškodenie obličiek.

    Priebeh transplantácie

    Samostatná transplantácia pankreasu sa vykonáva v prípade, ak u pacienta nebolo zistené ochorenie obličiek. Kombinovaná transplantácia zahŕňa prenos pankreasu a obličky od darcu a ich vloženie do tela príjemcu. Tento druh operácie sa robí u pacientov s cukrovkou 1. typu a s poškodením obličiek. Pankreas sa vloží pod obal obličky, ide teda o zmenu jeho dovtedajšej polohy, ktorá je v oblasti brucha za spodnou časťou žalúdka. Nejde o transplantáciu celého pankreasu, ale časti buniek, ktoré produkujú hormóny podieľajúce sa na regulácii krvného cukru.

    Proces transplantácie prebieha v transplantačných centrách. Čas, kým dôjde k vykonaniu transplantácie pankreasu, závisí od krvnej skupiny príjemcu orgánu a od dostupnosti vhodného darcu, ktorý by mal mať zhodnú krvnú skupinu. Darcom pankreasu by mohol byť aj živý človek, ale v skutočnosti sa využívajú ako darcovia mŕtvi pacienti. Darca orgánu musí prejsť transplantačnou komisiou, ktorá posúdi celkový stav pacienta, dodržiavanie liečby po transplantácii a rodinné zázemie.

    Nežiaduce účinky transplantácie

    Medzi nežiaduce účinky transplantácie pankreasu patrí možný vznik krvnej zrazeniny, krvácavých prejavov, infekčné komplikácie, nadbytočná hladina cukru v tele pacienta, komplikácie postihujúce močový systém a časté močové infekcie, zlyhanie darovaného pankreasu a následné metabolické komplikácie alebo odmietnutie darovaného pankreasu imunitným systémom pacienta.

    Rekonvalescencia po transplantácii

    Transplantácia pankreasu neznamená ukončenie liečby a celkové vyliečenie pacienta. Po transplantácii pankreasu pacient pokračuje v terapii, ktorá tlmí jeho imunitnú reakciu na darovaný pankreas. Liečba imunosupresívnými liečivami má ďalšie nežiaduce účinky — infekcie, rednutie kostí, opuchy, vysoký cholesterol, zvýšený krvný tlak, zvýšenie hmotnosti, akné.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    časté močeniechudnutiecukrovkapankreaspečeňrozmazané videniesmädúnava