10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Transplantácia pľúc

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Transplantácia pľúc je operácia, ktorá nahrádza choré alebo zlyhávajúce pľúca zdravými od darcu. Miera prežitia pacientov po transplantácii pľúc sa v posledných dvadsiatich rokoch zlepšila. Päťročná doba prežitia je viac ako 50 percent.

Vznik a príčiny

Transplantácia sa považuje za poslednú možnosť liečby pri zlyhávaní pľúc. Najčastejšie bývajú poškodené pre chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (COPD), cystickú fibrózu, dýchavičnosť, pľúcnu fibrózu, pľúcnu hypertenziu a sarkoidózu.

Diagnóza

Transplantácia pľúc nie je bežný zákrok, je potrebné mať darcu s vhodným orgánom. Preto sa pacienti dávajú na zoznam čakateľov a kým ich operujú, žijú so svojimi poškodenými pľúcami. No zoznam sú umiestnení po absolvovaní potrebných testov a po splnení kvalifikačných kritérií. Čas čakania závisí od nasledujúcich faktorov, ako je dostupnosť zodpovedajúcich pľúc, krvná skupina, geografická vzdialenosť medzi darcom a príjemcom, závažnosť pacientovho stavu, veľkosť pľúc darcu, celkové zdravie pacienta.

Čakanie na pľúca darcu môže byť emocionálne ťažké, preto pacienti často potrebujú psychologickú pomoc. Transplantácia pľúc je rozsiahly chirurgický zákrok, pri ktorom sú spojené mnohé riziká. K operácii sa pristupuje len vtedy, keď prospešnosť zákroku preváži riziká.

Hlavným rizikom transplantácie pľúc je odmietnutie orgánu. K takémuto stavu dochádza, keď imunitný systém príjemcu napadne pľúca darcu, keďže ich považuje za choré. Závažné odmietnutie môže viesť k úplnému zlyhaniu darovaných pľúc.

Ďalšie ťažké komplikácie môžu vyplynúť z liekov užívaných na prevenciu odmietnutia. Tieto lieky sa nazývajú imunosupresíva a znižujú imunitnú odpoveď. Je tak menej pravdepodobné, že telo nové pľúca napadne. Imunosupresíva však zvyšujú riziko infekcií.

Ďalšie riziká transplantácie pľúc sú krvácanie a krvné zrazeniny, rakovina a malignita v dôsledku imunosupresív, cukrovka, poškodenie obličiek, problémy so žalúdkom a rednutie kostí (osteoporóza).

Lekár zodpovedajúci za transplantáciu si musí byť istý, že pacient je plne pripravený na všetky následky postupu.

Ako sa vykonáva zákrok

Ak je pacient na zozname čakateľov, mal by byť priebežne informovaný, na ktorom mieste v poradí sa nachádza. Je nutné, aby bol pripravený na operáciu, pretože môže ísť o veľmi rýchly priebeh.Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii. Chirurg začína veľkým rezom v hrudníku, prostredníctvom ktorého odstráni staré pľúca. Potom operačný tím nové pľúca pripojí ku hlavným dýchacím cestám a krvným cievam. Po nabehnutí na potrebné funkcie rez uzavrie a pacienta presunie na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS). Bežná operácia jednej časti pľúc môže trvať 4 až 8 hodín. Ak sa transplantujú obe strany pľúc, proces môže trvať až 12 hodín.

Pacient ostáva na JIS niekoľko dní po ukončení operácie, aby sa sledovali jeho vitálne funkcie. Pred opustením nemocnice dostane pokyny, ako sa starať o chirurgickú ranu, a informácie o obmedzeniach, ktoré treba dodržiavať. S najväčšou pravdepodobnosťou dostane jeden alebo viac druhov imunosupresív (najčastejšie cyklosporín, tacrolimus, mykofenolát mofetil). Potrebné môžu byť aj protiplesňové a antivírusové lieky, antibiotiká, diuretiká alebo lieky proti vredom. Väčšina pacientov užíva vybrané lieky po zvyšok života.

Niekoľko nasledujúcich mesiacov by mal mať pacient pravidelné stretnutia s transplantačným tímom, aby sa kontrolovalo zotavovanie, príznaky infekcie či odmietnutia, prípadne aby sa podchytili iné problémy.

Prevencia

Prvý rok po transplantácii je najdôležitejší. V tomto období najčastejšie dochádza k závažným komplikáciám, infekciám a odmietnutiu. Tieto riziká možno minimalizovať tak, že pacient bude dodržiavať pokyny transplantačného tímu a ihneď oznamovať akékoľvek komplikácie. Hoci je transplantácia pľúc riskantný zákrok, môže mať veľké výhody. V závislosti od pacientovho stavu mu môže pomôcť žiť dlhšie a výrazne zlepšiť kvalitu jeho života.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
chronická obštrukčná choroba pľúccystická fibrózadýchavičnosťpľúcaúnavazápal