27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Trápia Vás hlieny v hrdle?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Hlien sa bežne nachádza na povrchu našej sliznice. Zachytáva nečistoty pred preniknutím do ďalších orgánov. Taktiež prirodzene zvlhčuje a otepľuje vdýchnutý vzduch, má teda obrannú funkciu. Za deň sa u zdravého človeka vytvorí približne jeden a pol litra hlienu. Ak však ide o zvýšenú produkciu hlienov v nosovej dutine, môže sa táto situácia stať nepríjemnou.

    Zahlienenie, odborne nazývané nosový katar, je zvýšené množstvo hlienu v dýchacích cestách a dutinách. Dôležité je ale vedieť, že nejde o ochorenie, ale o príznak, ktorý je nepríjemný, ale nie závažný. Väčšinou je spojený s alergiami a infekciami horných dýchacích ciest. Akonáhle vyliečime príčinu ochorenia, zmiznú aj samotné hlieny. Niekedy však môže ísť o chronický katar, kedy zahlienenie pretrváva aj niekoľko rokov.

    Zväčša ide o prejav vírusového ochorenia alebo alergie.

    Najčastejšou príčinou zvýšenej tvorby hlienu je podráždenie a opuch výstelky nosa. Následne hlien a opuch zabraňujú čisteniu dutín a máme teda pocit upchatého nosa.
    V prípade, ak nosový katar vzniká ako dôsledok infekčného ochorenia, pripájajú sa aj ďalšie nepríjemné prejavy ako je horúčka, kašeľ, celková telesná únava a bolesť kĺbov a svalov. Ide zväčša o vírusové ochorenie, ktoré trvá iba pár dní a potom vymizne. Najdôležitejšia je tzv. „úľavová“ terapia, kedy sa snažíme o zmiernenie priebehu choroby. Zvyčajne siahneme po nosových kvapkách a sprejoch, ktoré pomocou účinných látok dočasne zužujú cievy v nose. Dbajte vždy ale na to, aby ste kvapky neužívali dlhodobo. Taktiež by používanie nosných kvapiek u detí malo byť najskôr konzultované s destkým lekárom.

    Ďalším dôvodom zahlienenia je často alergia. Ľudí trpiacich alergiou často svrbí nos a nadmerne sa tvorí hlien. Zväčša môže byť spojený s pálením a svrbením očí. Podľa toho, čo je spúšťačom alergie, sú prejavy sezónne alebo aj celoročné. Znížíť alebo úplne odstrániť nepríjemné príznaky alergie, teda upraviť nadmernú tvorbu hlienu, môžeme liekmi s obsahom účinnej látky antihistaminikum. Ak ale máte pocit hlienu dlhšiu dobu, určite navštívte lekára, ktorý určí príčinu a liečbu nosového kataru.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    angínadýchacie cestyhlien v nosovej dutinehorúčkakašeľnosnosová sliznicaúnava