26.10.2021 • 8 minút na prečítanie

Počuli ste už o trichomoniáze?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Sexuálne prenosné ochorenia sú celoročnou hrozbou, najmä u pacientov, ktorí majú nechránený pohlavný styk. Mnohé z pohlavne prenosných ochorení sa prejavujú podobne, prípadne sa nemusia prejaviť vôbec a prebehnú asymptomaticky. Jedným z takýchto ochorení je aj trichomoniáza, ktorá strpčuje život najmä ženám a v prípade neliečenia môže spôsobiť až neplodnosť.

Po prečítaní tohto článku sa o nej dozviete viac:

  • čo je to trichomoniáza,
  • ako toto ochorenie vzniká,
  • ako sa šíri,
  • aké sú jeho príznaky u žien a u mužov,
  • ako prebieha počas tehotenstva,
  • ako sa trichomoniáza diagnostikuje,
  • ako sa lieči,
  • a či je možné tomuto ochoreniu predchádzať.

Čo je to trichomoniáza

Trichomoniáza patrí medzi sexuálne prenosné ochorenia. Ide o urogenitálnu infekciu, ktorá je spôsobená maličkým jednobunkovým parazitom s názvom Trichomonas vaginalis. Týmto ochorením sa môžu infikovať ako ženy, tak aj muži, no vo väčšine prípadov je to práve jemnejšie pohlavie, ktoré ním trpí.

Trichomoniáza postihuje u žien najmä pohlavné orgány (vagínu) a močovú rúru. U mužov sa infekcia rozvinie hlavne v močových cestách (najviac v močovej rúre), ale postihnúť môže aj žaluď penisu. Nákazy na iných miestach tela sú síce možné, avšak veľmi zriedkavé.

Ako vôbec vzniká a ako sa môže prenášať

Trichomoniáza sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom. Môže sa šíriť aj predmetmi, ktoré prichádzajú do kontaktu s vaginálnym sekrétom či s močom infikovanej osoby. Bičíkovec trichomonas vaginalis je však veľmi málo odolný voči vplyvom vonkajšieho prostredia a preto je pre neho najjednoduchší priamy prenos sexuálnym stykom. Šíriť sa teda môže nechráneným análnym, orálnym aj vaginálnym stykom, zvyčajne medzi mužom a ženou, alebo medzi dvomi ženami.

Šanca, že pacient infikoval inak, ako uvedeným spôsobom je veľmi malá, ale existuje. Rizikové môžu byť verejné toalety, bazény, požičané oblečenie a uteráky, či dokonca zdieľaný kúpeľ, čo potvrdzuje aj jedna štúdia uskutočnená v Zambii.

Parazit trichomonas
Autor: Kateryna Kon/Shutterstock.com

Ako sa trichomoniáza prejavuje

Inkubačná doba, teda čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po prvé klinické príznaky, môže byť v rozmedzí dva týždne, až mesiac. Druh aj intenzita klinických symptómov ochorenia sa môžu od pacienta k pacientovi líšiť. Rozdiely sú aj medzi ženským a mužským pohlavím.

Symptómy u žien

U niektorých žien (cca 40%) prebieha ochorenie asymptomaticky a pacientky ani nevedia, že ochorenie majú. Problém však je, že aj keď sa ochorenie neprejavuje, môže sa preniesť na iného človeka. Na druhej strane sú pacientky, u ktorých sa rozvinú skutočne závažné príznaky, akým môže byť napríklad rozsiahly zápal vagíny. Medzi najčastejšie príznaky však patrí:

  • pálenie v okolí močovej rúry s vagíny,
  • svrbenie v okolí močovej rúry a vagíny,
  • bolesť pri močení,
  • bolesti a pocit tlaku v podbrušku,
  • prítomnosť nezvyčajného výtoku (v nadmernom množstve, sfarbený do žltozelena),
  • bolesť pri sexuálnom styku.

Symptómy u mužov

U mužov prebieha nákaza týmto ochorením hlavne asymptomaticky (až u 70%). Asymptomatický prenos je veľmi nebezpečný z hľadiska ďalšieho šírenia. Pokiaľ pacient nemá žiadne príznaky a nevyhľadá lekára, mnohokrát ani nevie, že nejakým ochorením trpí. Následne môže nevedomky preniesť ochorenie aj na ďalšiu inak zdravú osobu. Ak muži pozorujú príznaky, tak sú to:

  • zápal močovej rúry,
  • bolesť pri močení,
  • bolesť pri ejakulácii,
  • bolesť a pocit tlaku v podbrušku,
  • výtok z penisu,
  • nutkanie na močenie, časté močenie v malých množstvách,
  • bolestivý prípadne opuchnutý penis.

V prípade, že na sebe spozorujete niektorý z uvedených príznakov, mali by ste to oznámiť svojmu lekárovi. Takisto by ste mali vyhľadať lekársku pomoc v prípade, že si myslíte, že by ste týmto ochorením mohli trpieť, alebo v prípade, ak ste mali pohlavný styk s niekým, kto uvedené príznaky má (alebo má diagnostikovanú trichomoniázu).

Bolesti a nepríjemné pocity v podbrušku sú častým príznakom ochorenia
Autor: MRAORAOR/Shutterstock.com

Priebeh trichomoniázy v tehotenstve

Tehotné ženy trpiace týmto ochorením môžu byť (v prípade nepodstúpenia vhodnej terapie) ohrozené možnými komplikáciami. Trichomoniáza môže byť príčinou vyvolania predčasného pôrodu a následne nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca. Tehotná žena môže vo vzácnych prípadoch počas pôrodu preniesť ochorenie aj na dieťatko.

V prípade preukázanej infekcie je preto dôležité dodržať stanovenú liečbu. Terapia antibiotikami je počas tehotenstva bezpečná. Naopak, neliečené ochorenie môže okrem uvedených problémov spôsobiť aj neplodnosť. Kvôli všetkým uvedeným skutočnostiam je veľmi dôležité dôkladné sledovanie vlastného tela počas tehotenstva a absolvovanie všetkých odporúčaných vyšetrení, ktoré stanoví lekár.

Diagnostika ochorenia

Diagnózu stanovuje lekár, na základe klinických prejavov ochorenia, odobranej anamnézy. Keďže príznaky trichomoniázy sú veľmi podobné, ako pri iných pohlavne prenosných ochoreniach, je potrebná aj diagnostika pomocou vyšetrovacích metód. Z nich je dôležitý vaginálny ster, na vykonanie mikrobiologického vyšetrenia, výter z močovej rúry, ejakulát či vzorka moču.

Liečba

Je veľmi nepravdepodobné, že ochorenie odznie samo, bez liečby. No je možná jeho efektívna liečba ako u mužov, tak aj u žien (aj tehotných) pomocou jednorazovej antibiotickej (https://lekar.sk/antibiotika) terapie (napr. metronidazol, tinidazol), ktorá sa podáva orálne a trvá asi počas obdobia  5 – 7 dní. Pri antibiotickej liečbe je veľmi dôležité užívať predpísané lieky v stanovenom čase a množstve. Liečbu by ste svojvoľne nemali prerušovať a mali by ste dbať na správne užívanie liekov. Inak hrozí, že bude neúčinná a hrozí reinfekcia. Ako doplnkovú liečbu môže lekár predpísať topický krém či vaginálne čapíky.

Liečba sa v prípade trichomoniázy týka samotného pacienta, ktorý navštívi svojho lekára, ale aj všetkých jeho sexuálnych partnerov. Je to z dôvodu možného šírenia infekcie aj na nich a zároveň z dôvodu zamedzenia vzniku reinfekcie u liečeného pacienta.

Liečba sexuálnych partnerov pacienta prebieha aj v prípade, že nepociťujú žiadne ťažkosti. Počas liečby by sa mal pacient vyhýbať sexuálnemu styku. Človek s neliečenou trichomoniázou môže predstavovať riziko pre iných, zdravých ľudí, ktorých môže infikovať. Ide o nepríjemnú chorobu, ktorá sa však dá jednoducho liečiť. Nepodceňujte preto svoj zdravotný stav a nespoliehajte sa na domáce, babské recepty.

Ako ochoreniu predchádzať

Trvalá imunita voči trichomoniáze sa, bohužiaľ, nevytvára ani po prekonaní tohto ochorenia. To znamená, že človek môže byť infikovaný opakovane.

Najúčinnejšou metódou prevencie je dostatočná osobná hygiena, praktizovanie bezpečného sexuálneho styku s použitím ochrany, vyhýbanie sa striedaniu sexuálnych partnerov, najmä tých neznámych či opatrnosť na verejných záchodoch. Ďalšou zásadou v rámci prevencie je dodržiavanie hygieny sexuálnych pomôcok, ich dôkladné umývanie po použití a aplikácia prezervatívov pri ich používaní.

 

Pri písaní tohto článku boli použití tieto zdroje: 

Trichomoniasis

Is Trichomoniasis Always Sexually Transmitted?

Trichomoniasis

Overview -Trichomoniasis

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť počas pohlavného stykupohlavné orgánytrichomoniáza